Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dopłaty do leasingu na elektryki. Ruszył nabór banków

Wsparcie elektromobilności (fot. Shutterstock)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór na banki zainteresowane dystrybucją dopłat do leasingu pojazdów bezemisyjnych.

Program „Mój elektryk” przewiduje, że z bezzwrotnego dofinansowania do leasingu samochodów napędzanych energią elektryczną lub wodorem będą mogły korzystać – poza osobami fizycznymi – także przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje. Budżet programu, którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021-2026, wynosi obecnie 500 mln zł, w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu.

Leasing pomoże w elektryfikacji

– Wsparcie kierowane przez NFOŚiGW do przedsiębiorców i samorządów upowszechni stosowanie pojazdów zeroemisyjnych. Dzięki temu zostanie potrojona liczba samochodów elektrycznych w Polsce, co pozwoli na dalszy rozwój infrastruktury ładowania oraz produkcji na potrzeby rynku samochodów zeroemisyjnych – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Są pieniądze dla przedsiębiorców

NFOŚiGW udostępni bankom uczestniczącym w realizacji programu „Mój elektryk” środki finansowe, które banki będą przekazywały korzystającym z leasingu, przede wszystkim firmom, na dopłaty do opłat ustalonych w umowach leasingowych. W ramach naboru, który ruszy 2 sierpnia tego roku i będzie trwał cztery tygodnie, NFOŚiGW oczekuje na zgłoszenia banków, które zadeklarują gotowość operacyjnego uruchomienia systemu dystrybucji dopłat do leasingu najpóźniej w ciągu 90 dni od podpisania umowy z NFOŚiGW. Banki będą zobowiązane do podjęcia współpracy z każdą zainteresowaną firmą leasingową, która zgłosi takie zainteresowanie na każdym etapie wdrażania programu „Mój elektryk”.

– Wnioski o dopłaty do leasingu aut zeroemisyjnych będą składane u pracownika firmy leasingowej, który będzie odpowiadał również za umowę leasingową. Banki będą podejmowały – w imieniu NFOŚiGW – decyzje o przyznaniu dotacji w ciągu 20 dni od przekazania wniosku do banku przez firmę leasingową – mówi Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Dotacja bezzwrotna

Z puli środków otrzymanych z NFOŚiGW banki będą mogły udzielać firmom i instytucjom dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji wyłącznie na samochody zeroemisyjne, które są fabrycznie nowe, których cena nie będzie wyższa niż określona w programie. Wnioskować będzie można o dofinansowanie leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii: M1, N1 lub L1e-L7e. Kwoty i intensywności wsparcia zostały określone w programie priorytetowym „Mój elektryk” i są uzależnione od rodzaju pojazdu oraz deklarowanego przebiegu.

Przypomnijmy, że od 12 lipca trwa już w NFOŚiGW nabór wniosków osób fizycznych chcących otrzymać dotację do zakupu elektryka Planowany okres udzielania dotacji beneficjentom w tej edycji programu ma się zakończyć 30 czerwca 2026 r.

Total
0
Shares