Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dzień dobry, nadchodzi nowy Volkswagen Multivan

Nowy VW Multivan (fot. mat. prasowe)
Nowy VW Multivan (fot. mat. prasowe)

Multivan to ikona swojego segmentu. Dla wielu pokoleń samochód kultowy, posiadający unikalne DNA sięgające korzeniami wczesnych Volkswagenów T1 i T2. Sam należę do tego grona. Dlatego jest mi niezmiernie miło zapowiedzieć, że nowy Multivan pozostaje temu DNA wierny. Nurtujące jest, że Multivan będzie miał premierę “solo” bez następcy Transportera. Czy to oznacza, że oba auta nie będą miały już wspólnej konstrukcji?

Co zapowiada VW?

Firma tak definiuje swój przepis na sukces: weź najlepszy samochód dostawczy i dodaj do niego komfort auta osobowego oraz niespotykane dotąd urozmaicenie wyposażenia wnętrza. Plan na nowy model jest taki, że jeszcze w tym roku Multivan i związany z nim styl życia przeniosą się w zupełnie nową erę motoryzacji. Volkswagen zapowiada, że nowy Multivan będzie wygodniejszy, bezpieczniejszy, bardziej inteligentny, połączony z internetem i produkowany w zgodzie z równowagą środowiskową. Jak zmieniły się istotne elementy Multivana, przekonamy się już w nadchodzących tygodniach.

Brat Transportera

Multivan T4
VW Multivan (fot. mat. prasowe)

Genotyp marki Volkswagen Samochody Dostawcze sprawił, że Multivan stał się jednym z najbardziej udanych i najbardziej znanych pojazdów typu MPV w historii. Wszechstronny samochód dla rodziny, firmy, sportu, na wakacje i na każdą podróż. Dotychczas, na przestrzeni lat, na rynku pojawiły się cztery generacje Multivana. Podstawą dla nich zawsze był Volkswagen Transporter – T3, T4, T5 i T6. W 2019 roku pojawiła się też odświeżona wersja obecnej generacji: Multivan 6.1.

Początki

VW Multivan T3
VW Multivan T3 (fot. mat. prasowe)

A wszystko zaczęło się we wrześniu 1985 roku. Wówczas na Międzynarodowym Salonie Samochodowym IAA we Frankfurcie, Volkswagen zaprezentował nową wersję T3: pierwszego Multivana. Obok wersji Transporter i Caravelle, pojawił się model posiadający cechy furgonu, samochodu osobowego, MPV i kampera. Samochód charakteryzował się wielozadaniową koncepcją wnętrza: tylną kanapę można było przekształcić w łóżko. Posiadał również rozkładany stolik. Te dwie ostatnie cechy szybko przekształciły furgonetkę w kompaktowego kampera.

Jaki był pierwszy Multivan?

VW Multivan (fot. mat. prasowe)
Klasyczny VW Multivan (fot. mat. prasowe)

Koncepcja Multivana została przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Forma podążała za funkcją: samochód zaprojektowano jako jednolitą przestrzeń z krótkim zwisem z tyłu i ze stromo ustawioną przednią szybą. We wnętrzu, kierowca i pasażer z przodu siedzieli bezpośrednio nad przednią osią i tam, wysoko ponad dachami samochodów osobowych, doświadczali wrażeń z jazdy tak typowych dla kultowego starszego brata – Volkswagena Bulli.

Kolejne generacje

Multivan stolik
Kabina VW Multivana T6 (fot. mat. prasowe)

Przez kolejnych 35 lat Volkswagen Samochody Dostawcze stale udoskonalał koncepcję Multivana.Nowe systemy mocowania siedzeń, nowe fotele obrotowe, składane stoliki, coraz inteligentniejsze systemy infotainment i wspomagania kierowcy oraz coraz większa wydajność i bezpieczeństwo towarzyszyły Multivanowi w jego podróży przez lata. Jednak DNA, a tym samym charakterystyczne cechy „szwajcarskiego scyzoryka na kołach” pozostały niezmienione – włącznie z wyjątkową pozycją siedzącą kierowcy oraz pasażera z przodu i ogromną elastycznością aranżacji wnętrza.

Wnętrze VW Multivana T4 (fot. mat. prasowe)

Albert Kirzinger, szef designu Volkswagen Samochody Dostawcze:

„Podstawowym elementem wspólnego DNA jest oczywiście przestrzeń. W nowym Multivanie przestrzeni jest pod dostatkiem. Elastyczność, elastyczność użytkowa – to jest to, co wyróżnia Bulli i co wyróżnia Multivana.”

Total
0
Shares