Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektromobilność – co trzeci Polak płaciłby za przywileje dla aut elektrycznych

Przywileje dla aut elektrycznych mają dla nas na tyle duże znaczenie, że część z nas byłaby w stanie za nie płacić.
elektromobilność
(fot. Shutterstock)

Do tak zaskakującego wniosku prowadzą wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab, o czym poinformował Volkswagen – koncern żywotnie zainteresowany jak największą popularyzacją elektromobilności. Jak wiemy, zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie o elektromobilności, właściciele samochodów elektrycznych mogą legalnie jeździć po buspasach oraz parkować za darmo w płatnych strefach. Okazuje się, że co trzeci ankietowany płaciłby za te przywileje.

Oczywiście, nie ma się co łudzić, że w przypadku, gdy na ulicy poruszałoby się większość aut elektrycznych (doczekamy tego), to przywileje jazdy buspasami i bezpłatne parkowanie znikną, niemniej jedna rzecz zawsze będzie w przewadze po stronie posiadaczy aut elektrycznych – planowane w przyszłości strefy zeroemisyjne w miastach, do których wjadą wyłącznie auta nie emitujące podczas jazdy nic.

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie o elektromobilności, właściciele samochodów elektrycznych mogą legalnie jeździć po buspasach oraz parkować za darmo w płatnych strefach. Do tych przywilejów dołączy możliwość przemieszczania się po tzw. strefach czystego transportu, gdy te powstaną w centrach polskich miast. Można sądzić, że świadomość tych udogodnień nie jest szczególnie wysoka, biorąc pod uwagę, że aż 57% Polaków nigdy nie słyszało o zielonych tablicach rejestracyjnych, które wydawane są właścicielom samochodów elektrycznych. To jeden z wniosków płynących z najnowszego badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen, w którym zbadano podejście Polaków do przywilejów związanych z posiadaniem samochodu elektrycznego.

To, że większość chciałaby mieć przywileje takie, jak posiadacze aut elektrycznych, nikogo nie powinno dziwić. 66% ankietowanych Polaków chciałaby mieć możliwość jeżdżenia buspasami i parkowania za darmo w płatnych strefach (zdecydowanie tak – 32%; raczej tak – 34%). 17% nie jest zainteresowana takimi przywilejami (13% raczej nie; 4% zdecydowanie nie). Widać tu różnice w podziale na poszczególne grupy badanych. Legalnym jeżdżeniem po buspasach i darmowym parkowaniem w płatnych strefach częściej zainteresowani są mężczyźni niż kobiety (69% do 62%) oraz ludzie młodzi niż starsi (25-34 lata – 73%; powyżej 55 lat – 63%). Dla niemal co trzeciego ankietowanego Polaka (31%) przywileje te są na tyle atrakcyjne, że byliby gotowi płacić abonament za ich posiadanie. Jak dużo?

  • do 100 zł miesięcznie – 64% odpowiedzi
  • do 200 zł – 16%
  • do 300 zł – 9%
  • do 400 zł – 3%
  • do 500 zł – 2%

Co prawda w przypadku ostatniej odpowiedzi zadziałało już chyba jakże polskie “zastaw się a postaw się”, niemniej wyniki wydają się zaskakujące. Oznacza to, że co piąty ankietowany (20%), który byłby skłonny płacić abonament za jeżdżenie buspasami i darmowe parkowanie w płatnych strefach, deklaruje że mógłby przeznaczać na to powyżej 200 zł miesięcznie.

Total
0
Shares