Mclaren Artura to nowy supercar bez silnika V8

Mclaren Artura

McLaren Automotive zaprezentuje swoją wizję samochodu z napędem hybrydowym przy okazji premiery modelu McLaren Artura. Hybrydy stworzonej na bazie wiedzy, doświadczenia i osiągnięć inżynieryjnych zgromadzonych przez ponad 50 lat tworzenia samochodów wyścigowych oraz drogowych. 

Nowy Mclaren Artura oznacza początek kolejnej ery dla brytyjskiej firmy

Wiedza o napędach elektrycznych została pierwszy raz zaprezentowana w postaci McLarena P1TM – hybrydowego samochodu, który zadebiutował w 2012 roku. Następnie zaś w modelu Speedtail Hyper-GT, który wszedł do produkcji w tym roku jako najszybszy dotychczas samochód McLarena z maksymalną prędkością 403 km/h (250 mph). Właśnie na bazie tej konstrukcji powstał Artura, pierwszy supersamochód z serii hybryd nowej generacji, które firma nazywa mianem High-Performance-Hybrid.

Mclaren Artura
Mclaren nie pokazał jeszcze nowego pojazdu w całości (fot. Mclaren)

CEO Mclaren Automotive, Mike Flewitt tak komentuje powstanie nowego modelu

“Każdy element modelu McLaren Artura jest całkowicie nowy – od konstrukcji platformy i napędu HPH po karoserię, wnętrze i interfejs dla kierowcy – ale czerpie z wieloletniego doświadczenia McLarena w tworzeniu technologii dla samochodów wyścigowych i drogowych, które teraz wykorzystujemy do elektryfikacji klasy supersamochodów.”

Artura z silnikiem V6

Nowy McLaren Artura to także premiera kompaktowego, podwójnie doładowanego silnika benzynowego V6 zaprojektowanego tak, aby współpracował z motorem elektrycznym w ramach napędu HPH. Mclaren zapowiada osiągi zbliżone silników V8 o większej pojemności. V6 ma dysponować wyższym momentem dostępnym od niższych obrotów. Artura może również korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego podczas bezemisyjnych przejażdżek po mieście.

Artura wykorzysta technologię MCLA

To pierwszy samochód zbudowany na nowej platformie przystosowanej do napędu elektrycznego, którą zaprojektowano i wyprodukowano w McLaren Composites Technology Centre w Wielkiej Brytanii. Dodatkowa masa systemu HPH została w znacznym stopniu skompensowana wykorzystaniem oszczędzających wagę technologii w podwoziu, karoserii i napędzie. Ponadto w sercu modelu McLaren Artura jest karbonowa konstrukcja – McLaren Carbon Lightweight Architecture (MCLA).

Total
0
Shares
Related Posts