Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektromobilność: standaryzacja wymiennych akumulatorów do motocykli -w Japonii się dogadali

Elektromobilność i transformacja energetyczna świata, w tym i transportu drogowego to wyzwanie. Porozumienie w Japonii to mały krok naprzód.0
elektromobilność
(fot. Shutterstock)

Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale całkowite przejście transportu na alternatywne, w sensie – niekopalne – paliwa. Wczoraj japońskie Konsorcjum d.s. Wymiennych Akumulatorów do Motocykli Elektrycznych osiągnęło porozumienie w sprawie standaryzacji wymiennych akumulatorów i systemów ich wymiany, umożliwiając współdzielenie akumulatorów i torując tym samym drogę do upowszechnienia motocykli elektrycznych w Japonii.

Wspomniane Konsorcjum zostało założone jeszcze w kwietniu 2019 roku, przez Honda Motor Co., Ltd., Kawasaki Heavy Industries, Ltd., Suzuki Motor Corporation i Yamaha Motor Co., Ltd., czyli czterech, doskonale znanych na całym świecie japońskich producentów motocykli. W toku prac tej organizacji pracowano nad normami dla wymiennych akumulatorów wzajemnego użytku w elektrycznych jednośladach produkowanych przez firmy założycielskie. Celem jest oczywiście szybsza popularyzacja motocykli elektrycznych, jako bardziej przyjaznej dla środowiska i wygodniejszej w użytkowaniu formy mobilności.

Koncepcyjny motocykl elektryczny Yamaha T03 zaprezentowany jeszcze w 2018 roku na targach w Tajlandii. Jak widać elektryczne motocykle nie muszą być nudne. (fot. Shutterstock)

Japońscy producenci motocykli podpisali właśnie porozumienie w sprawie standaryzacji wymiennych akumulatorów do motocykli elektrycznych. Póki co sygnatariusze porozumienia (wspomniani producenci motocykli) dogadali się w kwestii ujednoliconego standardu akumulatorów w motocyklach elektrycznych w Japonii, ale przecież japońskie produkty trafiają też na inne światowe rynku, a porozumienie może być impulsem również dla innych, że w kwestii transformacji współpraca pomiędzy konkurującymi na wspólnym rynku podmiotami jest tak naprawdę najbardziej racjonalnym podejściem na drodze do elektromobilności.

Total
0
Shares