Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektryczna KIA EV9. Polska premiera

Polacy są jedną z najmniej chętnych do wejścia w elektromobilność europejskich nacji. Aktualny udział samochodów elektrycznych w sprzedażowym torcie to tylko 3,5% wszystkich aut. Nie zniechęca to jednak kolejnych marek do wchodzenia na nasz rynek z nowymi, w pełni elektrycznymi produktami.

Kia EV9. Premiera w Polsce

Kia EV9 stojąca na lotnisku w świetle laserów
Kia EV9 została zaprezentowana na lotnisku w świetle laserów (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Elektryczna Kia EV9 została po raz pierwszy zaprezentowana w Polsce. Flagowy SUV koreańskiej marki od dziś jest dostępny do zamawiania w naszych salonach, a zwracający uwagę projekt nadwozia, możliwości i wyposażenie sprawiają, że ten samochód może być w pewnym stopniu konkurencją dla podobnych pojazdów marek premium. Tylko, czy Polacy będą chętni na dużego, elektrycznego SUV-a?

Styl

pikselowe reflektory Kia EV9
Ultranowoczesne detale elektrycznego, koreańskiego SUV-a robią spore wrażenie (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Potężny i trochę onieśmielający przód auta ozdabiają pikselowe reflektory. Kia EV9 przez pokaźne rozmiary i kanciaste kształty sprawia wrażenie samochodu, który będzie mocno walczył z oporem powietrza podczas szybkiej jazdy, ale projektanci temu zaprzeczają. Twierdzą, że model został gruntownie dopracowany pod kątem aerodynamiki, a monumentalna sylwetka nie jest kulą u nogi dla elektrycznego napędu.

Wnętrze

wegańska skóra w Kia EV9
Skóra? Tylko wegańska, czyli sztuczna… (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Wnętrze jest bardzo dobrej jakości, ale do tego Kia zdążyła nas już przyzwyczaić. W EV9 marka kładzie nacisk na ekologię, rezygnując z prawdziwej skóry i stosując materiały z recyklingu oraz naturalne włókna roślinne. W cenniku dla obu wersji: Earth oraz GT-Line do wyboru są tylko wegańskie tapicerki skórzane. Przednie fotele są szerokie i – przynajmniej przy pierwszym kontakcie – bardzo wygodne.

pakiet Lounge Kia EV9
Drugi rząd w Kii EV9 z pakietem Lounge (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Kia EV9 możliwa jest do zamówienia w wersji 7. Wersja 6-osobowa, w której w drugim rzędzie znajdą się fotele kapitańskie, na wzór foteli w luksusowych, pasażerskich vanach. Można je obrócić o 90 lub 180 stopni. Dostępny jest też wysuwany stolik i możliwość schowania drugiego rzędu siedzeń. To pakiet Lounge za dodatkowe 7 000 zł w wersji GT Line. Komfort zwiększają płatne dodatki ( w zależności od wersji), takie jak na przykład 14-głośnikowy system audio Meridian czy fotele z funkcją masażu.

Napęd

koło 21 cali Kia EV9
Potężne koła w największych SUV-ach już nikogo nie dziwią. Kia EV9 nie ma regulacji prześwitu. Niestety (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Do wyboru są dwie wersje Kii EV9. Obie wyposażone są w akumulator o pojemności 99,8 kWh. Słabsza ma napęd na tylne koła i moc 203 KM, natomiast mocniejsza ma napędzane obie osie, a jej moc wynosi 384 KM. W tym drugim przypadku przednie koła napędza dodatkowy silnik elektryczny. Samochód korzysta z architektury 800V, umożliwiającej bardzo szybkie ładowanie (do 240 kW), co jest ewenementem w tym segmencie. Z takim rozwiązaniem mamy do czynienia np. w Porsche Taycan. Z odpowiednią ładowarką, np., sieci Ionity w 5 minut uzupełnimy energię na przejechanie nawet 100 kilometrów. Z pierwszych informacji wynika, że zasięg wersji z napędem na tył ma wynosić 541 km, natomiast mocniejszej odmiany AWD około 500 km. Jak podkreślił importer – te dane zostaną jeszcze potwierdzone w najbliższych dniach.

Kia EV9. Cena w Polsce

Kia EV9 GT Line
Taka odmiana GT Line oznacza wydatek co najmniej 368 000 zł (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Kia EV9 z napędem na tył i mocą 203 KM startuje w cenniku od 323 900 zł. Odmiana z dwoma silnikami o mocy 384 KM rozpoczyna się od 343 900 zł w wersji Earth. GT-Line ma próg wejścia 368 900 zł.

W przypadku przedsiębiorców importer podaje przykładową ofertę najmu długoterminowego (5-lat) z zerową wpłatą własną, rocznym przebiegiem 10 000 km, ubezpieczeniem i obsługą serwisową. Kia EV9 203 KM RWD – 3 984 zł netto/miesiąc, a Kia EV9 384 KM AWD – 4 376 zł netto miesiąc.

Pakiet Premium gratis do marca 2024

Od 21 września 2023 do 20 marca 2024 importer proponuje ofertę Pakietu Premium na start, gdzie kupujący otrzymuje dodatkowe, bezpłatne wyposażenie:

 • 3-fazową ładowarkę mobilną
 • Abonament Kia Charge Plus na okres 3 lat
 • 3-fazowy kabel do ładowania Typ 2
 • Pakiet Ionity Power na okres 3 lat
 • pakiet serwisowy na 4 lata lub 60 000 km zawierający dwa przeglądy

Za co trzeba dopłacić?

niebieska KIA EV9 GT Line
Kia EV9 GT Line (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Choć Kia EV9 już w podstawowej wersji wyposażenia Earth ma sporo na pokładzie, to jednak do wielu elementów trzeba dopłacić:

 • 14-głośnikowy system audio Meridian – 4 000 zł dla wersji Earth
 • Pakiet Drive Wise oferujący m.in. tylne i boczne czujniki parkowania, monitorowanie przestrzeni za pojazdem, wyświetlacz head-up i kamery 360 stopni – 7 500 zł dla wersji Earth
 • Pakiet Comfort – elektryczna regulacja lędźwiowa fotela kierowcy, masaż, funkcja relaksu z wysuwanym podnóżkiem, elektrycznie regulowana kolumna kierownicy, czy pamięć ustawień fotela kierowcy – 9 000 zł dla wersji Earth
 • Cyfrowe lusterka zewnętrzne (nie polecamy) – 6 500 zł dla wersji GT-Line
 • Panoramiczny dach – 7 000 zł

Pierwszy werdykt

przód Kia EV9
Oryginalny wygląd i dobre wyposażenie. Cena i napęd mogą stanowić jednak barierę na polskim rynku (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Kia EV9 zwraca na siebie uwagę, ma świetnie wykończone i wyposażone wnętrze, a szereg systemów, które są obecne na pokładzie stawia ją w światowej czołówce samochodów elektrycznych. Podczas prezentacji samochodu dziennikarze jednak zastanawiali się nad tym, czy jest miejsce na naszym rynku dla potężnego, dość drogiego przecież elektrycznego SUV-a, bo przecież przyczyn niskiego popytu na samochody elektryczne w Polsce jest kilka:

 • wciąż raczkująca infrastruktura ładowania
 • mało przyjazny system rządowych dopłat
 • ceny samochodów elektrycznych zauważalnie wyższe niż aut z tradycyjnymi silnikami

Kia w 2023 roku zamierza sprzedać 200 sztuk EV9. Plany na rok 2024 są bardzo ambitne – 1000 sztuk. Więcej o tym samochodzie będziemy mogli powiedzieć po jazdach testowych, które mają mieć miejsce prawdopodobnie pod koniec tego roku.


Total
0
Shares