Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektryczna motorówka pobija rekord prędkości. 175 km/h na wodzie!

elektryczna motorówka
Elektryczna motorówka mknie z prędkością 175 km/h! (źródło: Youtube)

Silniki elektryczne dla łodzi to żadna nowość. Wiele firm robiło już malutkie silniki zaburtowe dla łódek śródlądowych, szczególnie lubianych przez lokalnych rybaków. Dziś jednak mamy do czynienia z czymś na prawdę odlotowym – zobaczcie, jak elektryczna motorówka niemal frunie przez jezioro!

180 KM… Pomnożone razy dwa

Elektryczna motorówka z filmu to dzieło firmy Vision Marine Technologies. Producent zaprezentował silnik elektryczny E-Motion 180E o mocy 180 KM. Dwa takie motory zostały zamontowane do dziesięciometrowego katamaranu wyścigowego. Taki zestaw miał wystartować w wyścigu Lake of Ozarks Shootout w Stanach Zjednoczonych. To największa taka impreza, w której uczestnicy rywalizują o jak największą prędkość na wodzie. Trochę jak Festiwal w Goodwood, tylko w innym klimacie.

Elektryczna motorówka o łącznej mocy 360 KM bez problemu osiągnęła 175 km/h na wodzie, co pozwoliło na pobicie wszelkich dotychczasowych rekordów z festiwalu. Silniki czerpały prąd z 70 kWh akumulatora, natomiast nie mamy żadnego porównania co do wydajności takiej baterii na wodzie. Z takim zestawem też będą sprzedawane silniki E-Motion 180 E.

“Wyniki, które zaobserwowaliśmy z tego weekendowego wyścigu, to tylko wierzchołek góry lodowej. To osiągnięcie jest owocem wieloletniej ścisłej współpracy technicznej z naszymi europejskimi i amerykańskimi partnerami. Ciężko pracowaliśmy nad optymalizacją silników elektrycznych, akumulatorów 700 V, obwodów chłodzących oraz integracji sprzętu i oprogramowania, z których wszystkie są kwintesencją naszego sukcesu jako lidera w branży elektrycznych napędów morskich.”

Xavier Montagne, Vision Marine

Pakiet będzie można zamówić w przedsprzedaży z oficjalnej strony producenta. Nie podano natomiast jeszcze ceny i nie wiadomo kiedy rozpoczną się dostawy, ale na podstawie zdjęć i filmów możemy potwierdzić, że projekt jest już na zaawansowanym etapie rozwoju.

Zobacz też statek z ogniwami wodorowymi Toyoty:

Total
0
Shares