Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy elektryki są bezpieczne? Euro NCAP test VW ID.3

Test VW ID.3 Euro NCAP. Zobacz ile gwiazdek otrzymał niemiecki elektryk.
VW ID.3 Euro NCAP test
VW ID.3 Euro NCAP test

Tak przebiegał Euro NCAP test VW ID.3. Samochód elektryczny otrzymał w teście zderzeniowym ocenę pięciu gwiazdek. ID.3 to pierwszy seryjny model Volkswagena skonstruowany na płycie podłogowej MEB przeznaczonej do aut elektrycznych.

Jak przeprowadzane są testy Euro NCAP?

Oceny ochrony dorosłych pasażerów dokonuje się między innymi na podstawie wyników zderzenia czołowego, zderzenia bocznego oraz na podstawie skutków przewrócenia się auta. W oparciu o tego rodzaju testy, a także na podstawie oceny środków umożliwiających podjęcie szybkiej akcji ratowniczej i pozwalających na sprawne wydobycie pasażerów z wnętrza auta, uznano, że ID.3 chroni kierowcę i pasażerów w 87 procentach. W wypadku dzieci stopień ochrony wyniósł nawet 89 procent.

VW ID.3 Euro NCAP test
VW ID.3 Euro NCAP test fot. Euro NCAP

Bezpieczeństwo dzieci

Ocena bezpieczeństwa dzieci uwzględnia trzy ważne aspekty: oprócz ochrony, jaką podczas zderzenia czołowego i bocznego zapewniają systemy bezpieczeństwa przeznaczone dla dzieci, pod uwagę bierze się też możliwość zamontowania różnej wielkości fotelików oraz obecność wyposażenia pozwalającego na bezpieczny przewóz młodych pasażerów.

Co jeszcze sprawdza Euro NCAP?

Oprócz bezpieczeństwa pasażerów Euro NCAP sprawdza również jak skutecznie działają automatyczne systemy hamowania i czy w razie kolizji chronią takich uczestników ruchu drogowego, jak piesi czy rowerzyści. Eksperci dużą wagę przywiązują ponadto do seryjnego wyposażenia samochodu w systemy asystujące. W każdej wersji wyposażenia ID.3 znajduje się system Lane Assist utrzymujący auto na wybranym pasie ruchu oraz system monitorowania przestrzeni przed autem Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania.

VW ID.3 Euro NCAP test
VW ID.3 Euro NCAP test fot. Euro NCAP

Dlaczego ID.3 jest bezpieczny?

ID.3 to pierwszy model Volkswagena, w którym montuje się tzw. Center-Airbag chroniący osoby siedzące na fotelach z przodu. W czasie uderzenia w bok samochodu zapobiega on m.in. wzajemnemu uderzeniu się kierowcy i pasażera głowami. Takie rozwiązanie znajdziemy też w innym aucie koncernu, nowej Octavii. W ramach opcji Volkswagen oferuje również inne systemy asystujące. Na pokładzie są czujniki Blind Spot z systemem ułatwiającym wyjazd z miejsca parkowania, Emergency Assist oraz Park Assist.

Co to jest Euro NCAP?

European New Car Assessment Programme (Europejski Program Oceny Nowych Samochodów) jest realizowany od 1997 roku i pełni rolę surowego sprawdzianu bezpieczeństwa nowych samochodów. Dzięki niemu konsumenci otrzymują na bieżąco informacje na temat bezpieczeństwa modeli, których zakup rozważają. W ostatnich latach po raz kolejny zaostrzono kryteria, według których przeprowadza się testy, ocenia seryjne wyposażenie w systemy asystujące oraz dokonuje weryfikacji poziomu bezpieczeństwa biernego nowych samochodów.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.euroncap.com.

Total
6
Shares