Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

EV6 to nowy rozdział dla marki KIA. Oto pierwsze zdjęcia

Kia EV6 (fot. KIA)
Kia EV6 (fot. KIA)

Kia zaprezentowała, która ma już w ofercie kilka kompaktowych crossoverów, pokazała dziś pierwsze zdjęcia EV6 – crossovera w pełni elektrycznego. Światowa premiera modelu odbędzie się w drugiej połowie marca. Co wiemy już dziś?

EV6 to pierwszy crossover elektryczny nowej generacji (typu BEV) – skonstruowany na nowej platformie Electric-Global Modular Platform (E-GMP). EV6 jest pierwszym z kilku nowych elektrycznych modeli, który potwierdza, że Kia koncentruje się na elektromobilności. Filozofia designu „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, która debiutuje wraz z EV6, będzie stanowić podstawę stylistyki przyszłych modeli marki Kia. Filozofia ta opiera się na pięciu kluczowych filarach – Zdecydowanie za naturą, Uzasadniona radość, Moc postępu, Technologia i zmysły oraz Siła spokoju.

Design EV6 jest wynikiem współpracy trzech studiów projektowych Kia – w Korei, w Niemczech oraz w Kalifornii

Kia EV6 (fot. KIA)
Nowy model Kia EV6 (fot. KIA)

Wygląd zewnętrzny EV6 jest odzwierciedleniem nowej filozofii.Charakterystyczne światła do jazdy dziennej stanowią integralną część „cyfrowej twarzy tygrysa” zaprojektowanej dla przyszłych samochodów elektrycznych, która jest rozwinięciem osłony chłodnicy w stylu „Tiger Nose”. Szeroki i wąski wlot powietrza poniżej świateł optycznie poszerza przód samochodu i podkreśla jego wygląd. W celu optymalizacji przepływu powietrza pod autem zastosowano płaską podłogę, która zapewnia lepszą aerodynamikę.

Z profilu EV6 przypomina crossovera. Zachodząca na dach przednia szyba i wyraźnie zaznaczone tylne nadkola definiuja wygląd EV6. Główna linia nadwozia przebiega wzdłuż dolnej linii okien i wygina się w górę w kierunku nadkoli tylnych kół, optycznie wydłużając profil auta. Pochylony słupek C, dzięki czarnej nakładce, wizualnie poszerza powierzchnię szyb. Jego kształt został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki. Spojler na dachu odpowiada za kierowanie powietrze w dół, w kierunku spojlera, który znajduje się nad tylnymi światłami.

Wnętrze – KIA idzie z duchem czasu

Kia EV6 (fot. KIA)
Dwuramienna kierownica i nowe wnętrze Kia EV6 (fot. KIA)

Pojemność wnętrza Kia EV6 to zasługa nowej platformy E-GMP zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych. Zapewnia ona większą przestrzeń w kabinie w porównaniu z poprzednimi samochodami elektrycznymi marki Kia, skonstruowanymi na płytach podłogowych istniejących wcześniej modeli. Jednym z elementów wnętrza, który przyciąga uwagę jest bezramkowy i zakrzywiony ekran, na którym wyświetlane są wskaźniki oraz informacje systemu multimedialnego. Na dodatek dzięki minimalnej liczbie tradycyjnych przycisków i pokręteł kabina jest bardzo uporządkowana. N. panel sterowania klimatyzacją obsługiwany jest przy pomocy dotykowych pól. Fotele mają lekką konstrukcję i są odpowiednio stylizowane. Pokrywa je wytrzymały materiał otrzymany z recyklingu tworzyw sztucznych.

Technologia

Niestety nie poznaliśmy jeszcze danych technicznych nowego crossovera KIA EV6. Producent podał jedynie, że jest to auto w pełni elektryczne. Płaska podłoga sugeruje, że nowa płyta podłogowa prawdopodobnie będzie nieodpowiednia dla wersji z klasycznym napędem.

Total
0
Shares