Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Extreme E: NEOM Island X Prix II Sardynia – Rosberg X Racing wygrywa

Zmagania Extreme E na Sardynii zakończone, zespół Nico Rosberga umocnił się na prowadzeniu dzięki zwycięstwu w NEOM Island X Prix II
Mikaela Åhlin-Kottulinsky na ramionach kolegi z zespołu Johana Kristofferssona oraz szefa zwycięskiego zespołu Nico Rosberga (fot. Extreme E)

Drugi wyścig z serii Extreme E rozgrywany w tym sezonie na Sardynii – NEOM Island X Prix II – okazał się szczęśliwy dla zespołu Nico Rosberga. Kierowcy teamu RXR: Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Johan Kristoffersson mogą cieszyć się z drugiego zwycięstwa w tegorocznym cyklu Extreme E i umacniają się na pozycji lidera całej klasyfikacji. Sardynia okazała się niestety niezbyt szczęśliwa dla zespołu ABT Cupra XE, dzięki któremu mieliśmy okazję obejrzeć te zawody na własne oczy.

Jutta Kleinschmidt pocieszana przez ekipę – pojechała świetnie, niestety sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowości, które kosztowały utratę drugiego miejsca w wyścigu (fot. Extreme E)

Zespół ABT Cupra XE miał szanse na podium, jednak sędziowie zdyskwalifikowali ekipę za naruszenie bezpieczeństwa. Ostatecznie poza wspomnianymi liderami z RXR, na podium trafiły jeszcze zespoły X44 oraz Genesys Andretti United Extreme E, które to team wskoczył w miejscy zdyskwalifikowanej ekipy hiszpańskiej marki – gdyby nie dyskwalifikacja ABT Cupra byłaby na drugim miejscu.

Co było powodem dyskwalifikacji? Pozornie błahostka – sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowo zapiętego pasa Jutty Kleinschmidt gdy zmieniała ona Nassera Al-Attiyaha. Dyskwalifikacja jest tym bardziej bolesna, że oboje kierowców ekipy Cupry pojechało doskonale mając realne szanse na zwycięstwo. Jednak jeszcze przed metą szyki ekipie Cupry pokrzyżowała Mikaela Åhlin-Kottulinsky, która w kapitalny sposób wyprzedziła Juttę Kleinschmidt.

Nasser Al-Attiyah jeszcze w trakcie zawodów miał powody do zadowolenia (fot. Extreme E)

Ostatecznie kolejność po zakończeniu wyścigu NEOM Island X Prix II na Sardynii przedstawia się następująco:

  1. Rosberg X Racing – czas 9:12,668
  2. X44 – czas: +8,227
  3. Genesys Andretti United Extreme E – czas: +12,884
  4. ACCIONA | Sainz XE Team – nie dojechał
  5. ABT Cupra XE – dyskwalifikacja

Spójrzmy jeszcze na punktację poszczególnych zespołów w klasyfikacji generalnej po zakończeniu zmagań na pokrytej gorącym pyłem, upalnej Sardynii:

Klasyfikacja Extreme E 2022 po zawodach na Sardynii (źr. Extreme E)

Zmagania na Sardynii za nami, emocji nie brakowało, Łukaszowi zostaną też przepiękne wspomnienia, bo miał okazję obserwować wyścigi bezpośrednio na miejscu. Następne zawody tegorocznego sezonu Extreme E we wrześniu w Chile.

Extreme E – co to za zawody? Przeczytaj

Total
0
Shares