Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Fiat 500 i Green NCAP – wysoka nota, ale ile naprawdę zużywa energii?

Fiat 500e z wyróżnieniem na DrivingElectric Car of The Year (fot. Fiat)

Fiat pochwalił się uzyskaniem przez elektryczny model Fiat 500 najwyższej noty (5 gwiazdek) w teście Green NCAP. Uwaga, nie należy tego mylić z testami Euro NCAP, czyli badaniem bezpieczeństwa pojazdów. Green NCAP to program oceny ekologicznych samochodów wspierany przez New Car Assessment Program we współpracy z europejskimi rządami.

Zobacz nasz test Fiat 500L Sport

Testy Green NCAP nie badają w ogóle bezpieczeństwa samochodu, lecz skupiają się na sprawdzeniu na ile dany model wpływa na środowisko naturalne. W szczególności badane są: czystość powietrza (w przypadku aut elektrycznych, czyli zeroemisyjnych trudno uzyskać notę gorszą od najwyższej), efektywność energetyczna (pomiar rzeczywistego zużycia energii lub paliwa; Green NCAP testuje również auta z silnikami hybrydowymi) oraz emisja gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, metan, tlenki azotu).

Mały miejski, nowy elektryczny Fiat 500 może pochwalić się otrzymaniem maksymalnych not we wszystkich badanych kategoriach. Szczerze pisząc, trudno w przypadku małego, w pełni elektrycznego auta spodziewać się innego rezultatu. W końcu pojazd z wyłącznie napędem elektrycznym nie emituje absolutnie żadnych spalin, więc badanie czystości powietrza czy emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez takie auto to absurd. Niemniej Fiat może odhaczyć sukces…

Samochód elektryczny – ile się ładuje? Jaki ma zasięg?

Fiat 500 i realne zużycie energii

Odłóżmy jednak sarkazm na bok, bo testy Green NCAP mają też pewną wartość poznawczą, szczególnie w kwestii badania realnego zużycia energii przez dany pojazd. Jak wypadł Fiat 500? Wyniki zużycia energii w przypadku Fiata 500 również oceniono wysoko. Średnie zużycie energii wyniosło w testach 20,9 kWh/100 km, co jest znacznie bardziej realnymi wynikiem w codziennej eksploatacji niż wskazania wg cyklu WLTP (14 – 14,3 kWh/100 km). Poniżej wyniki zużycia energii w różnych scenariuszach i one pokazują ile naprawdę zużyje mała “pięćsetka” gdy będziesz z niej normalnie korzystać bez ciągłej walki o jak najniższe zużycie energii:

Fiat 500 i zużycie energii w teście Green NCAP (źr. Green NCAP)

Powyższe wyniki pokazują też zasięg w zużyciu średnim i w najbardziej wymagającym scenariuszu (warunki zimowe). Testowana wersja to Fiat 500 z silnikiem elektrycznym o mocy 87 kW/220 Nm, z baterią o pojemności 42 kWh. Zasięg homologacyjny, deklarowany przez producenta to 319 km. A jak wypada Fiat 500 pod względem bezpieczeństwa? Najświeższe testy tego modelu w organizacji Euro NCAP (tej od bezpieczeństwa) pochodzą z 2017 roku. Autko zdobyło ocenę trzygwiazdkową (oceniano wersję spalinową).

.

Total
0
Shares