Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford najpopularniejszym producentem samochodów w USA

Koncepcyjny elektryczny Ford F100 Eluminator fot. Ford materiały prasowe

Ford był w październiku najlepiej sprzedającą się marką samochodów w Stanach Zjednoczonych. Producent dokonał tego drugi miesiąc z rzędu.

Jak informuje Ford, ogromną popularnością cieszą się SUV-y marki, które zdominowały rynek. Znakomicie sprzedają się także pick-upy z Rangerem na czele. Mocne wejście na ten rynek zaliczył Maverick, który bardzo szybko znika z salonów sprzedaży. Ford chwali się także mocną pozycją na rynku samochodów zelektryfikowanych. Marka wyprzedała bowiem E-Transita, którego seryjna produkcja rozpocznie się w najbliższych tygodniach i ma 160 tysięcy rezerwacji na F-150 Lightning. Niezmienną popularnością cieszy się także Mustang Mach-E.

Rekordowe tempo realizacji zamówień

Ford cały czas rozwija swoją sprzedaż do klientów indywidualnych. Względem września 2021 r. wzrosła ona o 16,2 proc., co stanowi wzrost o 1,6 punktu procentowego w całkowitej sprzedaży marki.

Co istotne, w obecnych realiach dostępności części, Ford na koniec października miał 243 tysiące samochodów przeznaczonych do sprzedaży. To 7 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej, co pokazuje lepszą pozycję Forda względem konkurencji w tym aspekcie w nadchodzących tygodniach. Ford cały czas przyjmuje także sporą liczbę zamówień detalicznych na swoje modele. W październiku było to 77 tysięcy, o 25 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej. Jak informuje Ford, firma realizuje zamówienia w rekordowym tempie.

32 proc. sprzedaży do klientów indywidualnych w październiku pochodziło z wcześniej złożonych zamówień. To zdecydowana poprawa w porównaniu z jedynie 6 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to także trzeci miesiąc z rzędu, gdy ponad 30 proc. sprzedaży detalicznej Forda zrealizowano z wcześniej złożonych zamówień.

Jasna przyszłość Forda

Flagowe SUV-y Forda odnotowały najlepszy poziom sprzedaży do klientów indywidualnych w październiku od 21 lat. Co więcej, wzrosła ona o 17,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Doskonałymi wynikami mogą pochwalić się Bronco, Bronco Sport i Mustang Mach-E, których łączna sprzedaż w październiku wyniosła 19 413 egzemplarzy. Ogółem Ford znalazł nabywców na 70 002 nowe SUV-y, to najlepszy wynik w tym segmencie spośród wszystkich marek. Sprzedaż Bronco Sport wyniosła 9 201 egzemplarzy i była wyższa od łącznej sprzedaży głównych konkurentów – Jeepa Cherokee i Compass – razem wziętych. Ponadto Bronco Sport pozostaje na placach dilerskich jedynie 9 dni zanim trafi do nowych klientów.

Październik był też rekordowym miesiącem dla sprzedaży samochodów zelektryfikowanych Forda. Producent znalazł nabywców na 14 062 pojazdy, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 195 proc. E-Transit został już wyprzedany, a jego seryjna produkcja rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Na elektrycznego F-150 Lightning zebrano natomiast ponad 160 tys. rezerwacji.


Elektryki i pick-upy

Producent w okresie od stycznia do października 2021 r. sprzedał 21 703 całkowicie elektryczne Mustangi Mach-E. Ponad 90 proc. nowych właścicieli tego elektrycznego SUV-a powiedziało, że poleciłoby go innym klientom. W Stanach Zjednoczonych model ten jest drugim najchętniej kupowanym całkowicie elektrycznym SUV-em, po Tesli model Y.

Niezmienną popularnością cieszą się pick-upy Forda. Ich sprzedaż do klientów indywidualnych wzrosła o 25 proc. względem września 2021 r. Sprzedaż półciężarówek serii F wzrosła o 14,2 proc., zaś hitem był Ranger, który znalazł 60 proc. więcej nabywców niż w poprzednim miesiącu. Całkowicie nowy Maverick zakończył pierwszy pełny miesiąc sprzedaży z bardzo dobrym wynikiem 4 140 sprzedanych egzemplarzy. Model opuszczał salony średnio w mniej niż 5 dni, a ponad jedna czwarta klientów to osoby w wieku do 35 lat.

Sprzedaż całkowita półciężarówek serii F wyniosła w 2021 roku 603 090 egzemplarzy i wszystko wskazuje na to, że mijający rok będzie 45-tym rokiem z rzędu dominacji tego modelu na rynku sprzedaży półciężarówek w USA. Przewaga nad drugim modelem w zestawieniu wynosi 126 689 sztuk. 

Total
0
Shares