Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford podwaja produkcję F-150 Lightning. Zainteresowanie jest ogromne

Ford planuje podwoić produkcję elektrycznego F-150 Lightning do 150 tys. egzemplarzy rocznie. Pierwsza faza przyjmowania zamówień już się rozpoczęła. Popyt jest ogromny.
Ford F-150 Lighning (fot. Ford)

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, Ford planuje niemal podwoić produkcję elektrycznego pick-upa F-150 Lightning do 150 tys. egzemplarzy rocznie w zakładzie Rouge Electric Vehicle Center w Dearborn w stanie Michigan. F-150 Lightning przechodzi ostatnią fazę testów przedprodukcyjnych, które w sumie będą liczyć ponad 1,5 miliona kilometrów.

Od początku stycznia pierwsi chętni do zakupu F-150 Lightning, którzy wcześniej zarezerwowali samochody, mogą go zamówić. Kolejni zdecydowani na zakup elektrycznego pick-upa będą mogli złożyć zamówienie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ci, którym nie uda się kupić samochodu z roku modelowego 2022 będą mieli możliwość zamówienia auta z kolejnego roku produkcji.

F-150 Lightning

– Mając blisko 200 tys. rezerwacji, ciężko pracujemy nad tym, aby przezwyciężyć ograniczenia produkcyjne i dostarczyć klientom więcej samochodów F-150 Lightning – powiedział Kumar Galhotra, prezes odpowiedzialny za rynki amerykańskie i międzynarodowe w Ford Motor Company. – Sprawa jest oczywista – ludzie są gotowi do zakupu elektrycznego F-150, a Ford robi wszystko, aby zwiększyć wielkość produkcji tego modelu.

Ford zbiera zamówienia, ale nie obiecuje dostawy

Ze względu na bezprecedensowe zainteresowanie ze strony klientów, Ford wdraża proces rezerwacji „wave-by-wave”. Osoby, które zarezerwowały wcześniej samochód są proszone o oczekiwanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy na zaproszenie ze strony Forda, dostarczane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub o zalogowanie się na konto na stronie Ford.com. Ci, którzy nie otrzymają zaproszenia na zakup samochodu z roku modelowego 2022, będą mieli możliwość zamówienia go w odpowiednim czasie z przyszłorocznej produkcji.

Ford F-150 Lightning

W ubiegłym tygodniu zakończyła się ostatnia faza przed rozpoczęciem masowej produkcji pick-upa F-150 Lightning dla klientów detalicznych i F-150 Lightning Pro dla odbiorców komercyjnych. Egzemplarze te będą wykorzystywane do testów w rzeczywistych warunkach i przejadą w sumie ponad 1,5 miliona kilometrów.

W Ameryce Północnej F-150 Lightning cieszy się rekordowym zainteresowaniem użytkowników konkurencyjnych marek – ponad 75 proc. klientów, którzy dokonali rezerwacji, jest nowych dla marki Ford. Produkcja pick-upa F-150 Lightning rozpocznie się wiosną tego roku.

Miliardy w rozwój elektryków

Ford do 2025 roku zainwestuje w rozwój elektryków ponad 30 miliardów dolarów. W ciągu najbliższych dwóch lat marka zamierza stać się drugim największym producentem samochodów elektrycznych w Ameryce Północnej. W dalszej perspektywie, dzięki ogromnym inwestycjom w produkcję akumulatorów i samochodów elektrycznych, Ford zamierza rzucić wyzwanie marce, która jest numerem 1. W ciągu najbliższych 24 miesięcy Ford będzie mógł produkować na świecie 600 tys. samochodów elektrycznych rocznie.

Oprócz zwiększenia produkcji F-150 Lightning, Ford ogłosił niedawno aż trzykrotne zwiększenie produkcji Mustanga Mach-E i spodziewa się, że do 2023 r. produkcja tego modelu zostanie zwiększona do ponad 200 tys. egzemplarzy rocznie. Elektryczny samochód dostawczy Forda – E-Transit – pojawi się w sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy.

W Tennessee Ford buduje największy zakład produkcyjny w swojej 118-letniej historii. Będzie w nim produkowany elektryczny pick-up serii F nowej generacji. Ford, wspólnie z firmą SK Innovation, buduje również trzy nowe fabryki akumulatorów BlueOval SK – jedną w Tennessee i dwie w Kentucky. Będą w nich produkowane akumulatory litowo-jonowe na potrzeby samochodów nowej generacji marek Ford i Lincoln.

Inwestycja w wysokości 11,4 miliarda dolarów stworzy prawie 11 tys. nowych miejsc pracy w BlueOval City i BlueOvalSK Battery Park w Tennessee i Kentucky.

Total
0
Shares