Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ford wycofuje się z Rosji. Stellantis wspiera walczących Ukraińców i uchodźców z tego kraju

Ford postanowił wycofać się z Rosji i wesprzeć poszkodowanych Ukraińców, a Stellantis wspiera uchodźców z Ukrainy znaczną kwotą.

„Jako członek globalnej społeczności jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją na Ukrainę i wynikającymi z niej zagrożeniami dla pokoju i stabilności. Sytuacja zmusiła nas do ponownej oceny naszych działań w Rosji”, napisał Ford. 

Amerykanie w ostatnich latach znacząco ograniczyli już swoją działalność w Rosji. Ostatnio koncentrowali się wyłącznie na produkcji samochodów dostawczych i sprzedaży na lokalnym rynku poprzez mniejszościowe udziały w spółce joint venture Sollers Ford. 

Teraz Ford postanowił i tę działalność zakończyć. „Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, w poinformowaliśmy naszych partnerów JV, że zawieszamy naszą działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym do odwołania. Chociaż nie prowadzimy znaczących działań w Ukrainie, to wielu jej obywateli pracuje w Fordzie na całym świecie i w tym trudnym czasie będziemy ich wspierać. Ford Fund wspiera pomoc humanitarną dla Ukrainy poprzez darowiznę w wysokości 100 000 dolarów na rzecz Global Giving Ukraine Relief Fund. Będzie ona wykorzystana na wsparcie ukraińskich rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów podczas tego kryzysu”.

Stellantis solidarny z Ukrainą

Stellantis, za pośrednictwem swojej fundacji, postanowił przeznaczyć 1 mln euro na pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców i ludności cywilnej, przesiedlonej w wyniku wojny. Przy wsparciu szefa operacji Stellantis w Ukrainie, Stellantis będzie polegać na lokalnej organizacji pozarządowej (NGO), która wesprze Ukraińców w wykorzystaniu tego funduszu.

„Stellantis potępia przemoc i agresję, a w czasie tego bezprecedensowego cierpienia naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych ukraińskich pracowników i rodzin”, powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis. „Doszło do agresji, która wstrząsnęła porządkiem świata, i tak już zachwianym przez niepewność. Społeczność Stellantis, składająca się z przedstawicieli 170 narodowości, z przerażeniem patrzy, jak cywile uciekają z kraju. Nawet jeśli skala ofiar nie jest jeszcze znana, straty w ludziach będą trudne do zniesienia.”

Firma Stellantis zatrudnia na Ukrainie 71 pracowników i natychmiast powołała specjalny zespół wsparcia, który przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aktywnie monitoruje ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Ford i Stellantis to kolejne wielkie firmy, które opuszczają Rosję, a wspierają Ukrainę. W różnej skali wcześniej zrobiły to m.in. Volvo, Toyota, Daimler Trucks.

Total
0
Shares