Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Gdzie kupić używane auto? Programy dealerskie – Grupa VW, Hyundai i Jaguar

Jak dobrze kupić auto używane? Metod jest wiele, jedną z nich jest skorzystanie z programów sprzedaży aut używanych poszczególnych marek.
VW Golf GTI TCR
VW Golf GTI TCR (fot. VW).

Tydzień temu zaprezentowaliśmy wam trzy pierwsze programy dealerskie z ofertami używanych aut konkretnej marki. To jeden ze sposobów wejścia w posiadanie auta używanego, często pewniejszy niż typowy “Mirek-handlarz”. Tym razem przyjrzeliśmy się kolejnym trzem programom sprzedaży aut używanych: Das WeltAuto z modelami marek z grupy Volkswagena, Hyundai Promise oraz Jaguar Approved. Jak wyglądają te oferty w zestawieniu z ogłoszeniami “prywatnymi” z serwisu Otomoto?

Programy sprzedaży aut używanych danej marki poprzez sieć dealerską danej marki to nie jest nowość. Programy tego typu oferowane są już od kilku lat i dają szansę klientom na zakup auta, które – przynajmniej zgodnie z obietnicą przedstawicieli danej marki – jest wyselekcjonowane, sprawdzone, ma wiarygodną historię serwisową i – w wielu przypadkach – oferowane jest z gwarancją (oczywiście krótszą niż w przypadku aut nowych, ale zawsze).

Ogólne korzyści ze skorzystania z takich programów w stosunku do zwykłych ofert handlowych na rynku wtórnym to: często gwarancja, zwykle pewniejsza historia oferowanego modelu i rozsądny wiek oraz przebieg pojazdu. Jest też minus, często ceny aut używanych w programach dealerskich są wyższe niż w ogłoszeniach na Otomoto. Sprawdźmy jednak jakie są faktycznie różnice pomiędzy kolejnymi trzema programami zakupu aut używanych a ogłoszeniami.

Kupujemy używane – Das WeltAuto

VW Tiguan R
VW Tiguan R (fot. VW)

Program aut używanych Das WeltAuto to program sprzedaży certyfikowanych aut używanych funkcjonujący przy salonach dealerskich marek Volkswagen, Škoda i Seat, ale w ofercie tego programu można spotkać również egzemplarze innych marek. W trakcie przygotowywania niniejszego materiału w ofercie programu znaleźliśmy np. kilkadziesiąt aut marek Toyota, Opel, Hyundai, Kia, Ford, Lexus, Mercedes, czy BMW – jednak największą pulę stanowią używane egzemplarze z grupy Volkswagena.

Jakie są benefity oferowane klientom programu? Das WeltAuto ma w ofercie tylko wyselekcjonowane pojazdy używane, które przeszły dość wymagającą procedurę kontrolną, sprawdzającą historię pojazdu, przebieg i stan techniczny (lista kontrolna zawiera 117 pozycji, można ją pobrać i sprawdzić, co jest kontrolowane). Każde auto z oferty można wypróbować przed zakupem (jazdy próbne), na każde udzielana jest gwarancja (choć jej długość zależy już od modelu, wieku, przebiegu konkretnego auta, a także od rodzaju pakietu ubezpieczeniowo-gwarancyjnego wybranego przez klienta). W ciągu tygodnia od zakupu wybrane auto można wymienić (pod pewnymi warunkami, szczegóły u dealerów), można również zostawić własne auto w rozliczeniu (dowolnej marki, nie tylko z grupy VW). Oczywiście dostępne są różne formy finansowania. Ciekawostką jest fakt, że gdy w wybranym modelu auta używanego brakuje jakiegoś elementu wyposażenia istnieje możliwość dodania wybranych opcji (oczywiście za dopłatą). Poniżej przykładowe zestawienia cen używanych modeli z programu z analogicznymi modelami znalezionymi w ogłoszeniach “prywatnych” (cudzysłów celowo, wiele osób trudniących się handlem autami podaje się za prywaciarzy) na Otomoto:

 • Škoda Rapid Active diesel (1.4 TDI) 90 KM – auto z programu Das WeltAuto
  • Rocznik: 2016
  • Przebieg: 225 000
  • Cena: 26 900 zł
 • Škoda Rapid Active diesel (1.4 TDI) 90 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2016
  • Przebieg: 196 000
  • Cena: 25 215 zł

Różnica w cenie to prawie 1700 zł. Z jednej strony nie jest to mało, tańszy model z ogłoszenia ma też mniejszy przebieg, pytanie tylko, czy jest to przebieg prawdziwy. No i w przypadku auta z ogłoszenia od osoby “prywatnej” nie ma co liczyć na gwarancję.

Kupujemy używane – Hyundai Promise

Hyundai i20 1.0 48V Comfort (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Hyundai i20 1.0 48V Comfort (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Kolejnym programem sprzedaży aut używanych sygnowanym przez producenta jest Hyundai Promise. Jakie korzyści dla klienta? Każde auto używane oferowane w ramach programu ma certyfikat jakości DEKRA, przejrzystą historię. Klienci mają też możliwość sprawdzenia listy wyników kontroli 100 najważniejszych punktów pojazdu. Również w tym przypadku istnieje możliwość pozostawienia własnego auta w rozliczeniu (zawsze wg wyceny dealera), czy przeprowadzenia jazdy próbnej. W ofercie programu znajdują się wyłącznie auta marki Hyundai. Wszystkie samochody oferowane w ramach Hyundai Promise sprzedawane są w gwarancją od 2 do 5 lat. Poniżej porównanie przykładowych ofert:

 • Hyundai i20 1.2 Classic Plus 75 KM – auto z programu Hyundai Promise
  • Rocznik: 2019
  • Przebieg: 34 000 km
  • Cena: 53 900 zł
 • Hyundai i20 1.2 Classic Plus 75 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2019
  • Przebieg: 25 400 km
  • Cena: 42 000 zł

Jedna uwaga, znalezione przez nas auto z ogłoszenia jest pojazdem importowanym (z Czech), sprzedający deklaruje, że auto jest po opłatach, gotowe do rejestracji. Nie ma jednak ani słowa o gwarancji. W przypadku Hyundai Promise, możemy liczyć przynajmniej na dwuletnią gwarancję.

Kupujemy używane – Jaguar Approved

Jaguar F-Pace (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Kolejny program aut używanych, tym razem marka premium. W ramach Jaguar Approved klienci mogą liczyć na 2 lata gwarancji. Dotyczy aut nie starszych niż 7 lat, które przebyły nie więcej jak 150 000 km. Każde auto w ramach programu oferowane jest z 24 miesięcznym wsparciem Assistance, a procedura kontrolna stanu technicznego używanych Jaguarów liczy aż 165 pozycji. Poniżej porównanie przykładowej oferty:

 • Jaguar XE 2.0L Diesel 240 KM – auto z programu Jaguar Approved
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 144 528 km
  • Cena: 105 000 zł
 • Jaguar XE 2.0L Diesel – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 47 803 km
  • Cena: 89 999 zł

Różnica w cenie zauważalna, ale w przebiegu też. Oczywiście auto z ogłoszenia jest bez gwarancji.

Zajrzyjcie też do wcześniej przez nas opisanych programów producenckich sprzedaży aut używanych.

Total
0
Shares