Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

GM: wszystkie nasze fabryki w Stanach, będą korzystać w 100% z OZE – do 2025 roku

GM ambitnie podchodzi do kwestii ograniczenia emisji, nie tylko w Europie. Wszystkie fabryki w USA już za 4 lata mają w pełni korzystać z OZE
Siedziba główna GM w Detroit (fot. Michael Urmann / Shutterstock)

Patrząc na ograniczenia emisyjne można odnieść wrażenie, że to Europa dba głównie o walkę ze zmianami klimatycznymi. Jednak również po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego nie brakuje podmiotów, które głoszą ekologiczne deklaracje. General Motors ogłosiło właśnie plany, że amerykańskie fabryki koncernu GM będą w 100 procentach korzystać z energii ze źródeł odnawialnych.

Taka deklaracja pozwoli “zaoszczędzić” emisje rzędu 1 miliona ton metrycznych, które koncern wyemitował by z tytułu swojej działalności w Stanach Zjednoczonych w latach 2025 – 2030. Kristen Siemen, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w GM, której słowa przywołuje serwis Just Auto, powiedziała: “Wiemy, że działania na rzecz klimatu są priorytetem i każda firma musi naciskać na dalszą i szybszą dekarbonizację. To właśnie robimy, dążąc do osiągnięcia 100 proc. energii odnawialnej pięć lat wcześniej w Stanach Zjednoczonych.”

2022 Chevrolet Bolt EV
2022 Chevrolet Bolt EV – plany dotyczące elektryfikacji portfolio są ambitne, ale model Bolt nieszczególnie się udał (fot. Chevrolet)

Swoje ogólnoświatowe plany dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej GM ogłosiło już na początku tego roku, wówczas padła data do 2040 roku, a firma zobowiązała się do zainwestowania 35 mld dolarów w pojazdy elektryczne i transport autonomiczny. Na całym świecie do 2025 roku GM ma oferować ponad 30 modeli samochodów zeroemisyjnych.

General Motors zamierza dekarbonizować swój biznes skupiając się na czterech głównych filarach: zwiększenie efektywności energetycznej (mówiąc najprościej, zmniejszenie zużycia energii), pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, rozwiązanie problemu nieciągłości dostaw, tu chodzi o to że OZE to źródła “kapryśne”, GM zamierza kompensować niestabilność tworząc rozwiązania do przechowywania energii odnawialnej, czwarty to wsparcie dla bezemisyjnych sieci energetycznych, których – od 2025 – przynajmniej w Ameryce GM ma być częścią.

Elektromobilność i rynek – poszczególne marki, a Europa

Total
0
Shares