Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

GR Yaris dostępny będzie znacznie dłużej. Efekt popularności

Toyota GR Yaris to auto obok którego nie sposób przejść obojętnie (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Toyota zdecydowała o przedłużeniu dostępności GR Yarisa do końca 2022 roku. Sportowy hatchback odniósł ogromny sukces także w Polsce, a wszystkie egzemplarze przeznaczone na nasz rynek zostały już wyprzedane. Dlatego w nadchodzących miesiącach na polskim rynku będą dostępne kolejne egzemplarze GR Yarisa.

W salonach można składać zamówienia na ten model. GR Yaris to samochód homologacyjny rajdowego Yarisa WRC nowej generacji, który powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu inżynierów Toyota Gazoo Racing oraz osobistemu zaangażowaniu Akio Toyody, prezydenta Toyoty.

Toyota zwiększa pulę egzemplarzy GR Yarisa na polski rynek


Choć GR Yaris to model o limitowanej liczbie egzemplarzy, kierowcy na całym świecie nie przestają dopytywać się o możliwość jego zakupu, a kolejne partie docierające do poszczególnych dystrybutorów rozchodzą się błyskawicznie. W związku z tym Toyota Motor Corporation podjęła decyzję o przedłużeniu jego dostępności do końca 2022 roku, przy aprobacie twórcy serii GR, prezydenta Akio Toyody. Polska jest jednym z rynków, na których GR Yaris odniósł ogromny sukces, dlatego polscy klienci również będą mieli jeszcze okazję kupić ten samochód.

Początkowo na nasz rynek Toyota przeznaczyła 305 egzemplarzy. Przedsprzedaż GR Yarisa w Polsce rozpoczęła się 4 maja 2020 roku, a do uruchomienia produkcji 24 października 2020 roku polscy klienci zamówili aż 187 egzemplarzy, czyli ponad 60% pierwszej puli – bez obejrzenia auta na żywo czy jazdy próbnej.

Sukces GR Yarisa na polskim rynku sprawił, że Toyota Motor Poland jeszcze w 2020 roku zamówiła dodatkowo ponad 100 egzemplarzy, a w lutym 2021 roku potwierdziła kolejne ponad 300 aut, na które zebrała zamówienia w ciągu dwóch dni. Łącznie polscy kierowcy kupili lub zarezerwowali wszystkie 752 egzemplarze GR Yarisa, które do tej pory zostały przeznaczone do sprzedaży w naszym kraju. Teraz polskie salony marki rozpoczynają przyjmowanie zamówień na kolejne auta.

Zrodzony z motorsportu

Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s za sprawą 261-konnego, turbodoładowanego silnika 1,6 l o trzech cylindrach. GR Yaris waży tylko 1280 kg, a jego stosunek masy do mocy wynosi 4,9 kg/KM. Maksymalna prędkość została ograniczona elektronicznie do 230 km/h.

Pasja Akio Toyody

Od samego początku w opracowywanie GR Yarisa był zaangażowany Akio Toyoda. Prezydent Toyoty i pasjonat sportów motorowych testował nowego hot hatcha na każdym etapie prac oraz omawiał z inżynierami szczegóły konstrukcji samochodu. Akio Toyoda podjął decyzję o stworzeniu GR Yarisa w 2016 roku, wyznaczając zespołowi projektowemu kierowanemu przez Naohiko Saito jeden cel – osiągnięcie jak największej radości z jazdy.

Samochód jest montowany w słynnej fabryce Motomachi, znanej z produkcji takich modeli jak Lexus LFA, Lexus LC czy Toyota Mirai. Opracowano dla niego specjalną technikę produkcji – zamiast tradycyjnej taśmy, zaprojektowano przestrzeń montażową o wielu sekcjach, między którymi poruszają się zautomatyzowane pojazdy. Produkcja każdego egzemplarza wymaga wielu manualnych procesów, za które w Toyocie odpowiada wykwalifikowany zespół, doświadczony w tworzeniu luksusowych modeli.

Akio Toyoda cały czas angażuje w doskonalenie GR Yarisa. Pod pseudonimem Morizo startuje tym samochodem w wyścigach długodystansowych. Szefem zespołu mechaników, dbających o sprawność auta podczas wielogodzinnego ścigania, jest główny inżynier modelu, Naohiko Saito.

GR Yaris to drugi po GR Suprze model z serii GR (Gazoo Racing), do których niedługo dołączy kompaktowe coupe GR 86. Pomysłodawcą serii jest Akio Toyoda, który uczestniczy w pracach nad każdym sportowym samochodem marki, korzystając ze swoich umiejętności kierowcy testowego.

Total
0
Shares