Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Hyundai KONA N. Znamy moc i informację o nowej skrzyni biegów N DCT

N DCT KONA N
Hyundai KONA N (fot. mat. prasowe)

Hyundai Motor ujawnił kolejne szczegóły dotyczące nowego Hyundaia KONA N. SUV będzie oferowany z ośmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów, znaną jako N DCT. Model ma połączyć osiągi modelu N z komfortem i wygodą SUV-a. Miłośnicy osiągów docenią silnik 2.0 T-GDI o mocy 280 KM.

Skrzynia N DCT została opracowana do sportowej jazdy

N DCT to ulepszona wersja opracowanej przez firmę skrzyni 8DCT, ośmiobiegowej dwusprzęgłowej przekładni typu mokrego. Aby dostosować skrzynię do modeli N, zwiększono jej trwałość. W połączeniu z 2-litrowym silnikiem T-GDI, skrzynia zapewnia odpowiednie osiągi, dzięki zastosowaniu specjalnych przełożeń. Jednostka sterująca skrzyni biegów została skalibrowana specjalnie dla modeli N, co skutkuje szybszą zmianą biegów i szeregiem wyczynowych funkcji jazdy. Sportowa, automatyczna skrzynia biegów N DCT po raz pierwszy została zaprezentowana w modelu VELOSTER N, oferowanym w Ameryce Północnej i Korei. W wyniku wielu cennych opinii zebranych od użytkowników modeli N, nowa skrzynia pojawiła się także w ofercie nowego Hyundaia i30 N. W przypadku nowego Hyundaia KONA N, wszystkie jednostki napędowe będą oferowane ze skrzynią N DCT.

Mokra przekładnia to lepsze chłodzenie podczas jazdy torowej

N DCT KONA N
N DCT (fot. mat. prasowe)

Dwusprzęgłowa przekładnia typu mokrego DCT jest strukturalnie podobna do manualnej skrzyni biegów, dzięki czemu zachowana została niemal niezmienna wydajność w dostarczaniu mocy i reakcji zmiany przełożeń. W przeciwieństwie do dwusprzęgłowej przekładni typu suchego, mokra skrzynia DCT wykorzystuje dwie elektryczne pompy olejowe w celu zmniejszenia tarcia między ruchomymi częściami i lepszego chłodzenia sprzęgła, umożliwiając w ten sposób przeniesienie momentu obrotowego przez skrzynię biegów. Olej chłodzący konsekwentnie utrzymuje sprzęgło w optymalnej temperaturze roboczej, zapobiegając przegrzaniu podczas intensywnej jazdy lub pokonywaniu tras z maksymalnym obciążeniem. N DCT gwarantuje płynną i stabilną podróż także na zatłoczonych drogach lub stromych wzniesieniach, gdzie przekładnia podlega zwiększonemu wysiłkowi.

N DCT słucha się kierowcy

Hyundai KONA N oferuje kierowcom możliwość przełączenia się na tryb ręczny skrzyni biegów, dzięki wykorzystaniu łopatek umieszczonych za kierownicą lub gałki zmiany biegów. Komputer zapobiegnie automatycznej zmianie biegu na wyższy, w momencie osiągnięcia limitu obrotów. W ten sposób sterowanie ręczne pozwala kierowcy utrzymać wysokie obroty, aby uzyskać jeszcze więcej sportowych wrażeń z jazdy.

Co jeszcze oferuje ta skrzynia?

Dedykowane funkcje skrzyni N DCT są dodatkiem do pięciu różnych trybów jazdy: Normal, Eco, Sport, N i Custom.

N DCT KONA N
N DCT (fot. mat. prasowe)

N Power Shift (NPS) włącza się, gdy samochód przyspiesza wykorzystując 90 procent gazu, zmniejszając moment obrotowy podczas zmiany biegu na wyższy, aby zapewnić maksymalną moc na koła. Tryb zwiększa przyjemność z jazdy, sprawiając wrażenie „odpychania” podczas zmiany biegu na wyższy. Towarzyszący dźwięk wydobywający się z układu wydechowego podkreśla sportowe osiągi.

N Grin Shift (NGS) maksymalizuje osiągi silnika i skrzyni DCT przez 20 sekund. Aby uzyskać maksymalne przyspieszenie, samochód bezpośrednio przełącza się na odpowiedni bieg. Aby aktywować tryb, kierowca naciska specjalny przycisk na kierownicy, z kolei na zestawie wskaźników rozpoczyna się odliczanie wskazujące czas do zakończenia działania funkcji. Po zakończeniu „doładowania” kierowca musi odczekać co najmniej 40 sekund, aby móc ponownie skorzystać z możliwości N Grin Shift. Funkcja N Grin Shift (NGS) pozwala kierowcy wykorzystać cały potencjał samochodu za pomocą jednego przycisku – na przykład w trakcie przejazdów na torze wyścigowym w celu uzyskania najlepszego czasu okrążenia lub w trakcie wyprzedzania.

N Track Sense Shift (NTS) optymalizuje adaptacyjną zmianę biegów do jazdy torowej, skupiając uwagę kierowcy na prowadzeniu pojazdu. Tryb rozpoznaje optymalne warunki do dynamicznej jazdy na torze wyścigowym oraz uruchamia się automatycznie. Na podstawie zebranych danych z wyczynowej jazdy i zachowania kierowcy, samochód dobiera odpowiedni bieg, synchronizuje zmianę przełożeń, dając kierowcy optymalne osiągi.

Program testów na Nürburgring

Skrzynia N DCT była testowana w fazie rozwoju na legendarnym torze Nürburgring-Nordschleife przez około 1350 okrążeń pod kątem wytrzymałości. Kultowy tor wyścigowy Nürburgring jest znany jako jeden z najtrudniejszych torów wyścigowych na świecie. Charakterystyczny obiekt z 73 zakrętami i 20,8 kilometrami asfaltu, wykorzystywany jest nie tylko jako tor wyścigowy, ale pełni także funkcję siedziby centrum testowego Hyundai. Marka przeprowadza na torze próby trwałości modeli Hyundai. Każdy samochód biorący udział w testach, pokonuje Nürburgring co najmniej 480 razy (10 000 km) w warunkach suchych i mokrych, symulując do 180 000 km jazdy w ciężkich warunkach zaledwie w ciągu sześciu tygodni. Kompilacja przyspieszania, gwałtownego zwalniania i mocnego pokonywania zakrętów, testuje samochody do granic możliwości. Zmienna nawierzchnia i liczne pochylenia zapewniają najwyższą wydajność nawet w niesprzyjających warunkach.

Total
0
Shares