Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile elektryków kupiła Europa w 2020? Na pierwszym miejscu niespodzianka

Auto elektryczne podczas ładowania
W zasadzie obsługa auta elektrycznego przez użytkownika sprowadza się do jego ładowania i ewentualnie uzupełniania płynu do spryskiwaczy (fot. Shutterstock)

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Praktycznie wszystkie koncerny motoryzacyjne zaakceptowały elektryczność jako przyszłość motoryzacji i zakasały rękawy do prezentacji swoich modeli. A sprzedał najwięcej elektryków w Europie w ubiegłym roku?

Renault liderem na europejskim rynku

Na pierwszym miejscu znajduje się Renault Zoe. Trzecia generacja ZOE z zasięgiem 395 km WLTP jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Europie. Od stycznia 2020 roku sprzedano prawie 100 000 sztuk tego modelu. To praktycznie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. ZOE uplasowało się na pierwszym miejscu w segmencie samochodów elektrycznych we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Od debiutu rynkowego sprzedano w Europie ponad 280 000 Renault ZOE wszystkich generacji.

Tesla i VW na podium

Na drugim miejscu podium znajduje się elektryczny bestseller z USA – Tesla Model 3. Testowaliśmy auto w wersji Long Range (TUTAJ) i wcale nie jesteśmy zdziwieni tak dobrym wynikiem amerykańskiego sedana. Podium zamyka jeden z najnowszych graczy, czyli zbudowany na nowej platformie MEB Volkswagen ID.3. VW sprzedał też ponad 30 000 sztuk elektrycznego Golfa. Nie dziwi mocna postawa koreańskich modeli, które są bardzo atrakcyjnymi pozycjami w nowej elektrycznej rzeczywistości. W kategorii aut premium Audi E-Tron wyprzedziło duże modele Tesli oraz Porsche Taycan.

20% więcej elektryków

Łączna sprzedaż samochodów elektrycznych wynosiła aż 24% wszystkich aut, które znalazły nowych właścicieli w Europie w 2020. To czterokrotny wzrost w stosunku do roku 2019. Z danych wynika, że ekspansja samochodów na baterie zmniejszyła popyt na auta napędzane konwencjonalnymi paliwami o 20%. Zwróćcie uwagę na auta z zielonymi tablicami rejestracyjnymi na ulicach – taki kolor “blach” mają tylko auta lokalnie bezemisyjne i jest ich coraz więcej również nad Wisłą.

źródło: JATO

Total
0
Shares