Ile sprzedaje się wyścigowych wersji Audi R8?

Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)

Audi Sport customer racing świętuje: Powstał 138. egzemplarz drugiej generacji Audi R8 LMS klasy GT3. Ten wyczynowy samochód znajduje się w ofercie Audi Sport customer racing od końca 2015 roku. Jego odnoszący sukcesy poprzednik, dostępny od 2009 do 2015 roku, został wyprodukowany w serii 137 sztuk. Co ciekawe na globalnym rynku aut w specyfikacji GT3 jest aż dziesięciu producentów samochodów.

R8 LMS GT3 to w 50% “zwykłe” Audi

Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)

Indywidualnie przygotowywany samochód wyścigowy dzieli połowę podzespołów z modelem seryjnym. LMS jest częściowo budowany w zakładach Böllinger Höfe w Neckarsulm, gdzie powstają drogowe wersje R8. Druga część montażu odbywa się w warsztacie Audi Sport customer racing w dzielnicy Biberach w Heilbronn. Konstrukcja podwozia wyścigówki jest mieszanką materiałów z aluminium, CFRP i stali. Klasę LMS GT3 cechuje to, że wiele części pochodzi z auta seryjnego. Dzięki temu tego typu konsktrukcję cechuje niezawodność i ekonomiczne (jak na realia wyścigowe) warunki eksploatacji. Audi, przy opracowywaniu wersji dostępnej od 2019 roku, w znacznie większym stopniu uwzględniło życzenia klientów dotyczące prowadzenia i właściwości jezdnych pojazdu.

275 bolidów przez ponad 12 lat

Audi R8 LMS GT2 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT2 (fot. Audi)

Sumując pierwszą i drugą generację Audi R8 LMS, powstało w sumie 275 tych samochodów klasy GT3. Do tej pory zdobyły one 188 tytułów w różnych kategoriach w Ameryce, Europie, Azji i regionie Pacyfiku z Australią i Nową Zelandią włącznie. Do tego dochodzi 13 zwycięstw w wyścigach 24-godzinnych i osiem w wyścigach 12-godzinnych, a także inne sukcesy w różnych wyścigach długodystansowych. Poza modelem GT3, marka posiada w ofercie jeszcze dwa inne wyścigowe warianty R8: GT2 i GT4. Do tej pory powstało ponad 100 innych samochodów wyścigowych w tych klasach GT. Ofertę modeli Audi Sport customer racing uzupełnia samochód turystyczny RS 3 LMS, którego druga generacja dostępna jest od tego roku.

Audi R8 LMS GT4 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT4 (fot. Audi)
Total
0
Shares