Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile sprzedaje się wyścigowych wersji Audi R8?

Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)

Audi Sport customer racing świętuje: Powstał 138. egzemplarz drugiej generacji Audi R8 LMS klasy GT3. Ten wyczynowy samochód znajduje się w ofercie Audi Sport customer racing od końca 2015 roku. Jego odnoszący sukcesy poprzednik, dostępny od 2009 do 2015 roku, został wyprodukowany w serii 137 sztuk. Co ciekawe na globalnym rynku aut w specyfikacji GT3 jest aż dziesięciu producentów samochodów.

R8 LMS GT3 to w 50% “zwykłe” Audi

Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT3 (fot. Audi)

Indywidualnie przygotowywany samochód wyścigowy dzieli połowę podzespołów z modelem seryjnym. LMS jest częściowo budowany w zakładach Böllinger Höfe w Neckarsulm, gdzie powstają drogowe wersje R8. Druga część montażu odbywa się w warsztacie Audi Sport customer racing w dzielnicy Biberach w Heilbronn. Konstrukcja podwozia wyścigówki jest mieszanką materiałów z aluminium, CFRP i stali. Klasę LMS GT3 cechuje to, że wiele części pochodzi z auta seryjnego. Dzięki temu tego typu konsktrukcję cechuje niezawodność i ekonomiczne (jak na realia wyścigowe) warunki eksploatacji. Audi, przy opracowywaniu wersji dostępnej od 2019 roku, w znacznie większym stopniu uwzględniło życzenia klientów dotyczące prowadzenia i właściwości jezdnych pojazdu.

275 bolidów przez ponad 12 lat

Audi R8 LMS GT2 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT2 (fot. Audi)

Sumując pierwszą i drugą generację Audi R8 LMS, powstało w sumie 275 tych samochodów klasy GT3. Do tej pory zdobyły one 188 tytułów w różnych kategoriach w Ameryce, Europie, Azji i regionie Pacyfiku z Australią i Nową Zelandią włącznie. Do tego dochodzi 13 zwycięstw w wyścigach 24-godzinnych i osiem w wyścigach 12-godzinnych, a także inne sukcesy w różnych wyścigach długodystansowych. Poza modelem GT3, marka posiada w ofercie jeszcze dwa inne wyścigowe warianty R8: GT2 i GT4. Do tej pory powstało ponad 100 innych samochodów wyścigowych w tych klasach GT. Ofertę modeli Audi Sport customer racing uzupełnia samochód turystyczny RS 3 LMS, którego druga generacja dostępna jest od tego roku.

Audi R8 LMS GT4 (fot. Audi)
Audi R8 LMS GT4 (fot. Audi)
Total
0
Shares