Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ile zarabia producent samochodów? Raport Audi o kondycji w 2021

Audi e-tron GT (fot. Audi)
Audi e-tron GT (fot. Audi)

Audi raportuje o swoich finansach pierwszym kwartale 2021. I tak dostawy, przychody ze sprzedaży i zysk operacyjny w porównaniu z ubiegłym, naznaczonym pandemią rokiem, znacznie wzrosły. Rentowność operacyjna ze sprzedaży wyniosła 10,0 procent, a przepływy pieniężne netto osiągnęły wysoki poziom 3,1 mld euro.

Ile samochodów sprzedaje Audi?

Audi Q2 35 TFSI S-Line (fot. Krzysztof Kaźmierczak - automotyw.com)
Audi Q2 35 TFSI S-Line (fot. Krzysztof Kaźmierczak – automotyw.com)

Polsce w pierwszym kwartale zarejestrowano 4996 nowych egzemplarzy Audi, aż o 29,7 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2020 (I-III 2020: 3852 egz.). Na świecie od początku stycznia do końca marca 2021 firma dostarczyła klientom 462 828 pojazdów (I – III 2020: 352 993) marki Audi, o ponad 31 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego, dotkniętego pandemią roku. Cztery pierścienie odnotowały zatem wynik lepszy niż cały światowy rynek samochodowy, który wzrósł o około 20 procent. W pierwszych trzech miesiącach koncern z Ingolstadt odnotował wzrost popytu w przypadku modeli rodziny Q oraz w kategoriach pojazdów klasy wyższej. Dostawy modeli e-tron były o ponad jedną czwartą wyższe niż przed rokiem (+27 %).

Rekordy w Chinach i w USA, ale spadek w Europie

Audi RS 6 Avant
Audi RS 6 Avant (fot. Audi)

Widoczne są różnice między regionami sprzedaży: na rynku chińskim marka spod znaku czterech pierścieni odnotowała najlepszy jak dotąd kwartał (207 386 pojazdów). Również w USA Audi rozpoczęło rok najlepiej w dotychczasowej historii firmy – z prawie 55 000 dostarczonych klientom samochodów w pierwszym kwartale. W Europie, na skutek utrzymującej się pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń, a także z powodu okresowych niedoborów podzespołów, cztery pierścienie zakończyły pierwszy kwartał 2021 roku nieco poniżej wyniku z roku poprzedniego (-6,1%).

Ile zarobiło Audi?

Lamborghini SC20
Lamborghini SC20 (fot. Lamborghini)

Przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale osiągnęły poziom 14 mld 067 mln euro (2020: 12 mld 454 mln euro) i były tym samym o 12,9 procent wyższe niż w roku poprzednim. Modele Q7, Q8, e-tron i A6 cieszyły się ogromnym powodzeniem w USA i Chinach. W Europie szczególnie korzystny wpływ na przychody miała sprzedaż Audi Q3. Również przychody ze sprzedaży samochodów marki Lamborghini przekroczyły i tak już wysoki poziom z roku poprzedniego i wyniosły 509 mln euro (2020: 483 mln euro).

Co przyniesie dalsza część roku?

Audi e-tron S
Audi e-tron S – w przyszłości zoptymalizowane ładowanie będzie dostępne również w innych modelach niemieckiej marki (fot. Audi)

Spółka nadal zachowuje ostrożny optymizm w odniesieniu do nadchodzących miesięcy. Obok skutków pandemii, na sytuację rynkową wpływać może również ciągła niepewność w zakresie dostaw półprzewodników. Dlatego prognoza pozostaje niezmieniona: w całym roku 2021 Grupa Audi spodziewa się sprzedaży i przychodów ze sprzedaży znacznie powyżej wartości z roku poprzedniego. Plany przedsiębiorstwa przewidują rentowność operacyjną ze sprzedaży na poziomie od 7 do 9 procent. W przypadku przepływów pieniężnych netto, Audi Group spodziewa się kwoty między 3,5 a 4,5 mld euro.

Elektryfikacja Audi

Audi e-tron GT (fot. Audi)
Audi e-tron GT (fot. Audi)

Elektryczne portfolio powiększyło się o cztery kolejne modele: e-tron GT quattro, RS e-tron GT, Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron. Q4 e-tron to pierwszy w pełni elektryczny samochód spod znaku czterech pierścieni w segmencie aut kompaktowych i produkowany jest w fabryce Volkswagena w Zwickau. Q4 bazuje na „modułowym zestawie narzędzi do elektryfikacji” (MEB) Grupy Volkswagen.

Total
0
Shares