Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak bezpiecznie kupować w internecie? Pilnuj się tych zasad

fot. shutterstock

Wystarczy, że włączymy telefon, czy komputer, a jak królik z kapelusza magika wyskakują promocje w sieci. Te prawdziwe i te fałszywe atakują i będą nas atakować w najbliższych tygodniach z ogromną intensywnością. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, a także okres tuż po nich to przecież czas największych wyprzedaży. Niemal zewsząd otaczają nas profilowane reklamy, które wyświetlają to, co ostatnio przeglądaliśmy, czego szukaliśmy w sklepach internetowych. Niezależnie, czy chcemy kupić nowe opony zimowe, łańcuchy na koła, czy prezenty pod choinkę dla najbliższych, trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie paść ofiarą cyberprzestępców, którzy tylko czekają, żeby wykraść nasze poufne dane i wyłudzić pieniądze.

Zasady bezpieczeństwa w internecie

Bądź ostrożny i kieruj się zasadą ograniczonego zaufania (fot. shutterstock)

Bądźmy rozsądni i zakupowym szale starajmy się nie stracić zdrowego rozsądku. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą internetowego przestępstwa? Oto kilka zasad, których należy się trzymać, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie:

  • wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
  • szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
  • pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online, sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
  • dokonując płatności za zakupy, nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
  • nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej,
  • korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem,
  • przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,
  • dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.

Oto materiał video o sposobach działania przestępców w sieci stworzony przez Centralne Biurao Zwalczania Cyberprzestępczości:

Chcesz ścigać cyberprzestępców? Trwa rekrutacja w Policji

Jeśli chcecie wstąpić w szeregi Policji i ścigać przestępców sieci, to świetnie się składa, bo akurat trwa rekrutacja:

Od 3 listopada trwa rekrutacja dla wszystkich osób zainteresowanych służbą w CBZC. Jeśli dysponujesz wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii, informatyki, programowania, chciałbyś zrobić coś dobrego, zwalczając przestępczość internetową, chciałbyś ochronić innych przed zagrożeniami i stanąć po dobrej stronie sieci, złóż dokumenty i zostań policjantem CBZC.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej w zakładce rekrutacja:

cbzc.policja.gov.pl/bzc/rekrutacja

Oferujemy specjalne świadczenie dla funkcjonariuszy pełniących służbę na stanowisku związanym z bezpośrednim rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobieganiem tym przestępstwom, a także wykrywaniem i ściganiem sprawców tych przestępstw. Świadczenie to wynosi od 70 do 130% przeciętnego uposażenia policjantów. Aktualnie ten dodatek kształtuje się na poziomie 4800 – 8800 zł brutto.

Źródło: policja.pl

Total
0
Shares