Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak rozliczyć ładowanie flotowych aut elektrycznych w domach pracowników?

Ładowanie samochodu nie wymaga hipernowoczesnej nieruchomości (fot. Shutterstock)

Elocity jest pierwszą firmą na polskim rynku elektromobilności, która wdraża kompleksową ofertę dla menedżerów flot. Klienci otrzymują nie tylko oprogramowanie do zarządzania elektrykami oraz wiele usług związanych z wdrożeniem infrastruktury (w tym audyty, dobór, dostawę
i montaż stacji), ale teraz także innowacyjny model rozliczeń z pracownikami, którzy podczas ładowania służbowych aut korzystają z domowych przyłączy. Dzięki pośrednictwu Elocity mechanizm jest maksymalnie uproszczony i zgodny z polskimi przepisami podatkowymi.

Agnieszka Nocuń, CFO Elocity powiedziała:

Elektryfikacja flot służbowych rozwija się bardzo dynamiczne, ale migracja
z pojazdów spalinowych na elektryki stawia przed menedżerami flot nowe wyzwania: od zapewnienia pracownikom dostępu do infrastruktury ładowania po kontrolę kosztów i rozliczenia w zakresie ładowania pojazdów EV na przydomowych stacjach.
– Floty to aktualnie jeden z kluczowych segmentów polskiego rynku elektromobilności. Obszary, w ramach których ich menedżerowie potrzebują dziś szczególnego wsparcia, zdefiniowaliśmy na podstawie naszych doświadczeń
i współpracy z branżowymi liderami. Jako spółce technologicznej i jednocześnie właścicielowi oferowanych rozwiązań, szczególnie zależy nam, aby migracja z floty spalinowej na zeroemisyjną była procesem maksymalnie prostym. Dzięki naszym rozwiązaniom menedżerowie flot z łatwością dostrzegają benefity i rozwiązania niedostępne w przypadku aut spalinowych .”

Innowacyjny model zarządzania flotami elektrycznymi

Dobrym przykładem flotowego wdrożenia był m.in. pionierski program ambasadorski, który Elocity i LeasePlan zrealizowały w 2022 roku dla AstraZeneca. W ciągu zaledwie 3 miesięcy Elocity dostarczyło i zainstalowało 40 przydomowych stacji ładowania dla służbowych samochodów elektrycznych pracowników farmaceutycznego giganta. Co ważne, infrastruktura ładowania montowana była zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach.
W oparciu o tego typu projekty Elocity opracowało model zarządzania flotami aut elektrycznych od etapu niezbędnych audytów i doradztwa w doborze stacji, gotowych rozwiązań dostosowanych do specyfiki branży czy potrzeb klienta, aż po system pełnego nadzoru dla fleet menedżera. Obejmuje on także bardzo proste zasady rozliczania zużycia energii podczas ładowania służbowych pojazdów na domowych przyłączach.

Rozliczanie z pracownikami ładującymi swoje auta w domach jest w tej chwili jednym z najbardziej newralgicznych elementów w migracji na flotę elektryczną. W tej sytuacji Elocity działa jak agent rozliczeniowy. Nie dolicza marży do kosztów zwrotu zużytej energii, a jedynie pobiera stałą opłatę za obsługę transakcji. Klient otrzymuje jedną, zbiorczą notę obciążeniową lub fakturę VAT, na podstawie której rozlicza się z Elocity, po którego stronie są również zwroty za zużycie dla poszczególnych pracowników.

Wygodne zarządzanie flotą elektryczną i rozliczeniami
z pracownikami

W modelu opracowanym przez Elocity pracodawca ma stały podgląd i wiarygodnie określoną wartość energii zużytej na służbowe ładowanie auta (status ładowania – prywatny lub służbowy – użytkownik w prosty sposób określa w aplikacji Elocity). Pozwala to precyzyjnie przeanalizować wartość należnego zwrotu. Możliwy jest również bieżący monitoring ładowań i generowanie raportów za poszczególne okresy. Menedżer floty, dzięki łatwemu dostępowi do przydatnych informacji, może lepiej analizować i zarządzać pojazdami, a dzięki systemom anti-fraud nie ma obaw o nieuprawnione wykorzystanie przydomowej stacji.

Total
0
Shares