Jak się ubrać na motor? Ekwipunek motocyklisty

Jak się ubrać na motor? Przejażdżka jednośladem powinna być przyjemnością, a nie udręką. Oto nasze propozycje.
Dobry ekwipunek motocyklisty to podstawa (fot. Shutterstock)

Prawidłowy dobór ubrań i kasku to komfort podróży w każdych warunkach, dlatego na ubraniach i kasku nie warto oszczędzać, szczególnie, że nie musimy ich zmieniać razem z motocyklem. Wielu planujących zakup motocykla zadaje sobie też pytanie: jak się ubrać na motor? Zobacz dobór ubrań i kasku w trzech progach cenowych: dwa, pięć tysięcy złotych oraz „bez ograniczeń”.
Nasz wybór dotyczy stroju uniwersalnego, który możemy wykorzystać w codziennych dojazdach, turystyce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z nich korzystać także jadąc motocyklem enduro oraz turystyczno-sportowym. A zatem wspomniany budżet musi wystarczyć na kask, kurtkę i spodnie (zakładamy, że buty oraz rękawice kupiliście wcześniej). Kask będzie kaskiem szczękowym, a kurtka i spodnie ubraniami tekstylnymi.

Jaki nowy motocykl do 30 000 zł? Top 10 najciekawszych

Jak się ubrać na motor? Zestaw pierwszy: kask, kurtka i spodnie do 2000 zł

Kask Shark Openline Prime (fot. materiały prasowe)

Dobór zaczynamy od kasku. Z racji osobistych preferencji oraz dużej ilości czasu spędzonego w tym konkretnym modelu decyduję się na Sharka Openline Prime za 649 zł.
Kask ma niezłą aerodynamikę, blendę przeciwsłoneczną, zapięcie zapadkowe oraz, co ważne, w gratisie otrzymujemy pinlock zapobiegający parowaniu wizjera. Oczywiście produkt posiada wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, a co ważne, fabryka kasków wraz z kontrolą jakości i działem projektowym znajduje się na terenie Francji. Dzięki temu jakość produktów jest, w moim odczuciu, wyższa, niż podstawowych modeli konkurencji, produkowanych na dalekim wschodzie.

Kurtka Adrenaline Orion (fot. materiały prasowe producenta)

Teraz, pozostaje wybór kurtki i spodni. Chciałbym, żeby był to komplet. 1350 zł nie pozwala na duże manewry, dlatego postawię na polską markę Adrenaline. Chociaż znajdziemy tańsze modele, wybór pada na komplet (spodnie i kurtkę) Orion. Przez to przekroczyliśmy budżet blisko o 100 zł, ale myślę, że podczas zakupu kasku i ubrań w jednym sklepie, sprzedawca sprzeda Wam całość za 2000 zł. Kupowane osobno kosztują 649 zł (spodnie), oraz 799 zł (kurtka). Prezentowany komplet ma kilka sensownych rozwiązań: certyfikację PPE, a więc najbardziej surową, obowiązującą na terenie EU, dużą ilość elementów regulacyjnych, podszewkę z Meshu poprawiającą przepływ powietrza oraz panele wentylacyjne z tego samego tworzywa. Komplet Orion posiada wypinane ocieplacze oraz membranę Reissa. Co ciekawe, spodnie i kurtkę możemy ze sobą spiąć za pomocą suwaka.

Jak się ubrać na motor? Zestaw drugi: kask, kurtka i spodnie do 5000 zł

Kurtka Modeka Tacoma III (fot. materiały prasowe producenta)

Tym razem wybór rozpoczniemy od kurtki i spodni. Nasz wybór pada na niemiecką markę Modeka. Model Tacooma III generacji. Kurtka kosztuje 1399 zł i jest dość popularna w gronie obieżyświatów. Duże panele wentylacyjne zapinane magnesem, świetna ergonomia oraz wypinana wiatro- i wodoodporna membrana Humax czynią ją bardzo ciekawą i uczciwą cenowo ofertą.
Duża ilość kieszeni oraz elementów regulujących sprawiają, że produkt doskonale sprawdzi się zarówno w codziennych dojazdach do pracy, jak i dalekich podróżach. Spodnie kosztują 1149 zł, i z ciekawszych rozwiązań zastosowanych przez producenta możemy wymienić: odpinane szelki oraz…niepalne wstawki z kevlaru na łydkach, zapobiegające przepaleniu ubrania od gorącego tłumika.

X-Lite X-1005 U.C Dyad N-Com (fot. materiały prasowe producenta)

Na razie nasz budżet wyniósł ok 2550 zł. Oznacza to, że w przypadku kasku możemy zaszaleć: a więc wybieramy X-Lite X-1005 U.C Dyad N-Com. Kask wykonano z kompozytu na bazie karbonu i kevlaru. Spełnia nowe, surowsze normy które dopiero mają wejść w życie. Oprócz takich udogodnień, jak pinlock, blenda, czy deflektor oddechu kask przeszedł homologację z zamontowanym fabrycznym interkomem N-Com. Regularna cena produktu to 2369 zł, ale aktualnie jest on w promocji za 1419 zł, co oznacza, że ok 1000 zł pozostało na… zakup interkomu N-COM dedykowanego do wspomnianego kasku. Niestety, takie rozwiązanie spowoduje przekroczenie budżetu o 149 zł, ale myślę, że warto spróbować negocjować cenę.

Jak się ubrać na motor? Zestaw „na bogato”, kask i ubrania bez ograniczeń cenowych

Schuberth C4 Pro Carbon (fot. materiały prasowe producenta)

Wreszcie możemy zaszaleć wydając wirtualną gotówkę! Wybór kasku jest prosty: Schuberth C4 Pro Carbon, kosztujący 3499 zł. Schuberth jest jednym z trzech dostawców kasków posiadających homologację w Formule 1. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z najbezpieczniejszych rozwiązań i technologii. C4 Pro posiada wbudowane głośniki i antenę, co ułatwia montaż interkomów C1 i C2 (zaczynających się od 899 zł). Skorupę wykonano z karbonu a zastosowane rozwiązania wizjera, aerodynamiki są na najwyższym poziomie. Dla przykładu blenda filtruje do 99% promieni UV. Kask zapewnia wysoki komfort jazdy oraz ciszę. Jakość wykonania oraz użytych materiałów jest także na najwyższym poziomie.

Kurtka Rukka Exegal (fot. materiały prasowe producenta)

W przypadku kurtki chcemy Rukkę, model Exegal. Powinniśmy zmieścić się w kwocie 5399-5939 (w zależności od rozmiaru). Dlaczego jest taka droga? Exegal posiada wypinaną membranę z materiału Outlast, używanego w bieliźnie termoaktywnej. Membrana Gore-Tex zalaminowana z warstwą zewnętrzną stanowi doskonałą barierę dla deszczu i wiatru, ograniczając objętość samej kurtki. Ochraniacze D3O oraz certyfikowany ochraniacz pleców dbają o bezpieczeństwo kierowcy.
Rukka Exegal posiada doskonałą ergonomię a jej grubość, tak jak wspomniałem jest niemal nieodczuwalna dla motocyklistów sprawiając, że każda, nawet najdłuższa podróż nie będzie bardziej odczuwalna, niż w przypadku jazdy w codziennym ubraniu.
Spodnie Rukka Exegal wykonano w identycznej technologii. Podobnie jak opisywana wcześniej Modeka posiadają szelki oraz specjalne antypoślizgowe panele w części na której siedzimy. W zależności od rozmiaru kosztują 3799 – 4179 zł. Cena zobowiązuje, na model Exegal wprowadzono pięcioletnią gwarancję!

Na ubrania oraz kask z najwyższej półki wydamy w sumie 14 500 zł. Czy to dużo? Wszystko zależy od punktu odniesienia. Czasami bardziej opłaca się kupić świetny zestaw na lata, niż kilka razy w życiu zmieniać byle jaki, ale rozważania w tej kwestii pozostawimy Wam.

Motocykl – 10 błędów początkujących kierowców

Total
1
Shares