Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jak się ubrać na motor? Ekwipunek motocyklisty

Jak się ubrać na motor? Przejażdżka jednośladem powinna być przyjemnością, a nie udręką. Oto nasze propozycje.

Prawidłowy dobór ubrań i kasku to komfort podróży w każdych warunkach, dlatego na ubraniach i kasku nie warto oszczędzać, szczególnie, że nie musimy ich zmieniać razem z motocyklem. Wielu planujących zakup motocykla zadaje sobie też pytanie: jak się ubrać na motor? Zobacz dobór ubrań i kasku w trzech progach cenowych: dwa, pięć tysięcy złotych oraz „bez ograniczeń”.
Nasz wybór dotyczy stroju uniwersalnego, który możemy wykorzystać w codziennych dojazdach, turystyce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z nich korzystać także jadąc motocyklem enduro oraz turystyczno-sportowym. A zatem wspomniany budżet musi wystarczyć na kask, kurtkę i spodnie (zakładamy, że buty oraz rękawice kupiliście wcześniej). Kask będzie kaskiem szczękowym, a kurtka i spodnie ubraniami tekstylnymi.

Jak się ubrać na motor? Zestaw pierwszy: kask, kurtka i spodnie do 2000 zł

Kask Shark Openline Prime (fot. materiały prasowe)

Dobór zaczynamy od kasku. Z racji osobistych preferencji oraz dużej ilości czasu spędzonego w tym konkretnym modelu decyduję się na Sharka Openline Prime za 649 zł.
Kask ma niezłą aerodynamikę, blendę przeciwsłoneczną, zapięcie zapadkowe oraz, co ważne, w gratisie otrzymujemy pinlock zapobiegający parowaniu wizjera. Oczywiście produkt posiada wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, a co ważne, fabryka kasków wraz z kontrolą jakości i działem projektowym znajduje się na terenie Francji. Dzięki temu jakość produktów jest, w moim odczuciu, wyższa, niż podstawowych modeli konkurencji, produkowanych na dalekim wschodzie.

Kurtka Adrenaline Orion (fot. materiały prasowe producenta)

Teraz, pozostaje wybór kurtki i spodni. Chciałbym, żeby był to komplet. 1350 zł nie pozwala na duże manewry, dlatego postawię na polską markę Adrenaline. Chociaż znajdziemy tańsze modele, wybór pada na komplet (spodnie i kurtkę) Orion. Przez to przekroczyliśmy budżet blisko o 100 zł, ale myślę, że podczas zakupu kasku i ubrań w jednym sklepie, sprzedawca sprzeda Wam całość za 2000 zł. Kupowane osobno kosztują 649 zł (spodnie), oraz 799 zł (kurtka). Prezentowany komplet ma kilka sensownych rozwiązań: certyfikację PPE, a więc najbardziej surową, obowiązującą na terenie EU, dużą ilość elementów regulacyjnych, podszewkę z Meshu poprawiającą przepływ powietrza oraz panele wentylacyjne z tego samego tworzywa. Komplet Orion posiada wypinane ocieplacze oraz membranę Reissa. Co ciekawe, spodnie i kurtkę możemy ze sobą spiąć za pomocą suwaka.

Jak się ubrać na motor? Zestaw drugi: kask, kurtka i spodnie do 5000 zł

Kurtka Modeka Tacoma III (fot. materiały prasowe producenta)

Tym razem wybór rozpoczniemy od kurtki i spodni. Nasz wybór pada na niemiecką markę Modeka. Model Tacooma III generacji. Kurtka kosztuje 1399 zł i jest dość popularna w gronie obieżyświatów. Duże panele wentylacyjne zapinane magnesem, świetna ergonomia oraz wypinana wiatro- i wodoodporna membrana Humax czynią ją bardzo ciekawą i uczciwą cenowo ofertą.
Duża ilość kieszeni oraz elementów regulujących sprawiają, że produkt doskonale sprawdzi się zarówno w codziennych dojazdach do pracy, jak i dalekich podróżach. Spodnie kosztują 1149 zł, i z ciekawszych rozwiązań zastosowanych przez producenta możemy wymienić: odpinane szelki oraz…niepalne wstawki z kevlaru na łydkach, zapobiegające przepaleniu ubrania od gorącego tłumika.

X-Lite X-1005 U.C Dyad N-Com (fot. materiały prasowe producenta)

Na razie nasz budżet wyniósł ok 2550 zł. Oznacza to, że w przypadku kasku możemy zaszaleć: a więc wybieramy X-Lite X-1005 U.C Dyad N-Com. Kask wykonano z kompozytu na bazie karbonu i kevlaru. Spełnia nowe, surowsze normy które dopiero mają wejść w życie. Oprócz takich udogodnień, jak pinlock, blenda, czy deflektor oddechu kask przeszedł homologację z zamontowanym fabrycznym interkomem N-Com. Regularna cena produktu to 2369 zł, ale aktualnie jest on w promocji za 1419 zł, co oznacza, że ok 1000 zł pozostało na… zakup interkomu N-COM dedykowanego do wspomnianego kasku. Niestety, takie rozwiązanie spowoduje przekroczenie budżetu o 149 zł, ale myślę, że warto spróbować negocjować cenę.

Jak się ubrać na motor? Zestaw „na bogato”, kask i ubrania bez ograniczeń cenowych

Schuberth C4 Pro Carbon (fot. materiały prasowe producenta)

Wreszcie możemy zaszaleć wydając wirtualną gotówkę! Wybór kasku jest prosty: Schuberth C4 Pro Carbon, kosztujący 3499 zł. Schuberth jest jednym z trzech dostawców kasków posiadających homologację w Formule 1. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z najbezpieczniejszych rozwiązań i technologii. C4 Pro posiada wbudowane głośniki i antenę, co ułatwia montaż interkomów C1 i C2 (zaczynających się od 899 zł). Skorupę wykonano z karbonu a zastosowane rozwiązania wizjera, aerodynamiki są na najwyższym poziomie. Dla przykładu blenda filtruje do 99% promieni UV. Kask zapewnia wysoki komfort jazdy oraz ciszę. Jakość wykonania oraz użytych materiałów jest także na najwyższym poziomie.

Kurtka Rukka Exegal (fot. materiały prasowe producenta)

W przypadku kurtki chcemy Rukkę, model Exegal. Powinniśmy zmieścić się w kwocie 5399-5939 (w zależności od rozmiaru). Dlaczego jest taka droga? Exegal posiada wypinaną membranę z materiału Outlast, używanego w bieliźnie termoaktywnej. Membrana Gore-Tex zalaminowana z warstwą zewnętrzną stanowi doskonałą barierę dla deszczu i wiatru, ograniczając objętość samej kurtki. Ochraniacze D3O oraz certyfikowany ochraniacz pleców dbają o bezpieczeństwo kierowcy.
Rukka Exegal posiada doskonałą ergonomię a jej grubość, tak jak wspomniałem jest niemal nieodczuwalna dla motocyklistów sprawiając, że każda, nawet najdłuższa podróż nie będzie bardziej odczuwalna, niż w przypadku jazdy w codziennym ubraniu.
Spodnie Rukka Exegal wykonano w identycznej technologii. Podobnie jak opisywana wcześniej Modeka posiadają szelki oraz specjalne antypoślizgowe panele w części na której siedzimy. W zależności od rozmiaru kosztują 3799 – 4179 zł. Cena zobowiązuje, na model Exegal wprowadzono pięcioletnią gwarancję!

Na ubrania oraz kask z najwyższej półki wydamy w sumie 14 500 zł. Czy to dużo? Wszystko zależy od punktu odniesienia. Czasami bardziej opłaca się kupić świetny zestaw na lata, niż kilka razy w życiu zmieniać byle jaki, ale rozważania w tej kwestii pozostawimy Wam.

Motocykl – 10 błędów początkujących kierowców

Total
1
Shares