Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jeep Gladiator – kolejna ofiara kryzysu z półprzewodnikami

Jeep Gladiator to potężny, terenowy pick-up amerykańskiej marki. Jest to też kolejny model, którego produkcja jest wstrzymana z powodu braku chipów.
Jeep Gladiator najnowszej generacji (fot. Jeep)

Brak dostaw komponentów elektronicznych niezbędnych we współczesnych pojazdach co jakiś czas odbija się na mocach produkcyjnych poszczególnych marek i modeli. Tym razem ofiarą niedostatecznej podaży chipów na rynku motoryzacyjnym (i technologicznym w ogóle) okazał się najnowszy Jeep Gladiator – produkcja tego pickupa podobnego do Jeepa Wranglera została wstrzymana.

Jeep Wrangler Rubicon – test

Firma Stellantis – międzynarodowa korporacja w skład której wchodzi również marka Jeep, ogłosiła że wstrzyma produkcję modelu Jeep Gladiator w nadchodzącym tygodniu. Przyczyną jest brak dostaw niezbędnych do produkcji komponentów elektronicznych, które powinny być zamontowane w wytwarzanych egzemplarzach. Wstrzymana zostanie produkcja w należących do marki Jeep zakładach Jeep Toledo South Assembly w stanie Ohio.

Jeep Gladiator
Jeep Gladiator Overland (fot. Jeep)

Choć jest to pierwsza przerwa produkcyjna modelu Jeep Gladiator, to już wcześniej zdarzały się przestoje w produkcji innych modeli amerykańskiej marki, dopiero w przyszłym tygodniu ruszy produkcja modelu Jeep Cherokee w zakładach w Belvidere w stanie Illinois, ale już zapowiedziano, że praca będzie przebiegać tylko na jedną zmianę. Także w przyszłym tygodniu ma zostać na powrót uruchomiona produkcja modelu Jeep Compass w zakładach w Toluca w Meksyku.

Jeep Wrangler Rubicon (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Jeep Wrangler Rubicon – w przypadku tego modelu Stellantis nie przewiduje jakichkolwiek przestojów (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Poszczególne zamknięcia różnych fabryk w różnych czasach to posunięcia mające zminimalizować wpływ niewystarczających dostaw komponentów na ilość wyprodukowanych aut i zaspokojenie popytu na poszczególne modele marki. Inna sprawa że pewne modele mają priorytet produkcyjny. Takim modelem w gamie marki Jeep jest Wrangler. W przypadku tych aut nie są aktualnie przewidywane jakiekolwiek przestoje produkcyjne.

Jeep Compass Limited – zobacz nasz test

Total
0
Shares