Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jest nowy Chevrolet Corvette Z06 2023, amerykańska odpowiedź na Porsche 911 GT3

Chevrolet ujawnił w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcie swojej nowej Corvetty Z06. Szczegóły zostaną ogłoszone 26 października. 

Choć na razie ograniczyliśmy się do jednego zdjęcia, agresywny zestaw aerodynamiczny pojazdu jest aż nadto widoczny: szersze nadwozie i bardziej zdecydowaną sylwetkę widać wyraźnie, z nową V8 prawdopodobnie chowającą się pod kompozytową pokrywą silnika.

Podstawowa Corvette Stingray generacji C8 została wprowadzona na rynek w zeszłym roku, trafiając na pierwsze strony gazet dzięki całkowicie nowemu podwoziu i układowi z centralnie umieszczonym silnikiem. Jednak standardowe C8 nigdy nie było prawdziwą przyczyną tej fundamentalnej zmiany z „tylko” 495 KM, a raczej ambicją Chevroleta, by naprawdę rywalizować z europejskimi supersamochodami dzięki Z06, który teraz ma na celowniku takie samochody jak 911 GT3, Lamborghini Huracán STO i McLaren 765LT .

Nowa aerodynamika

Wszystkie główne panele zewnętrzne, z wyjątkiem dachu, maski i poszycia drzwi, wyglądają jak wykonane na zamówienie, ze znacznie bardziej otwartym przednim zderzakiem, który wygląda na wyposażony w nie mniej niż trzy masywne chłodnice i dwa kanały chłodzące. Boczne wloty są również większe, a wydechy z tyłu przesunęły się do centralnej pozycji, pozostawiając miejsce po obu stronach dla większej aerodynamiki.

Kolejną istotną różnicą w stosunku do C8 Stingray są szersze koła. W standardowych modelach Stingray są one duże, ale nie da się ich porównać do tych w Z06.

Chevrolet opublikował także klipy dźwiękowe nowego Z06 przed jego pełną prezentacją w przyszłym tygodniu. Potwierdzają one użycie wysokoobrotowego silnika V8 z korbą – niegdyś bastionu mocnych silników, które można znaleźć w Ferrari i McLarenach. Podobnie jak w przypadku Stingray, Z06 będzie dostępny tylko z dwusprzęgłową skrzynią biegów, ale przy takim poziomie wydajności, jakiego można oczekiwać, sześciobiegowa manualna skrzynia biegów prawdopodobnie byłaby niesprzedawalna, tak jak w przypadku poprzedniego modelu Z06.

Baza dla auta wyścigowego

Biorąc pod uwagę związek Z06 z wyścigami, prawdopodobne jest, że ten nowy V8 jest powiązany z jednostką opracowywaną dla wyścigowej Corvette C8-R, która różni się pod względem dźwiękowym od Z06.

Ostateczne moce silnika są nadal nieznane, ale prawdopodobnie C8 Z06 wytworzy więcej mocy niż doładowany 6,2-litrowy LT4 poprzednika – w swojej ostatecznej formie samochód ten osiągał 641 KM. Przyspieszał do setki w 3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosiła ponad 300 km/h.

Z06, który ma zostać ujawniony 26 października jako rok modelowy 2023, może w końcu stać się europejskim zabójcą supersamochodów, którym zawsze groził. Ponieważ produkcja z kierownicą po prawej stronie jest prawdopodobna, europejskie przepisy dotyczące emisji określą, czy Wielka Brytania i Europa będą w stanie doświadczyć mocniejszych modeli Corvette Chevroleta z kierownicą po właściwej stronie.

Total
0
Shares