Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kia ujawniła wnętrze nowego Sportage’a

Kia Sportage

Wnętrze nowego SUV-a jest zorientowane na kierowcę. Zaprojektowano je w zgodzie z gustami europejskich klientów. Ma też zakrzywiony wyświetlacz, który integruje dwa ekrany.

Wnętrze nowej Kii Sportage jest zorientowane na kierowcę i zaprojektowano je z myślą o zaspokojeniu gustów klientów w Europie. Po raz pierwszy w 28-letniej historii tego modelu doczekał się on wersji przeznaczonej wyłącznie na rynki Starego Kontynentu. Jak pisze Kia, kabina bestsellerowego SUV-a łączy zaawansowaną technologię, luksusowe elementy wyposażenia, najwyższej jakości materiały i nowoczesny styl.

Kia Sportage. Europejskie wnętrze (fot. Mat. prasowe)

Po otwarciu drzwi w oczy kierowcy wpada zakrzywiony wyświetlacz, który integruje dwa 12,3-calowe ekrany o wysokiej rozdzielczości. Bezpośrednio przed kierowcą znajduje się ekran z zestawem wskaźników, który wykorzystuje najnowszą technologię wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Z kolei na środku znajduje się zaawansowany technologicznie ekran dotykowy, który zapewnia dostęp do wielu funkcji systemu multimedialnego, włącznie z dostępem do internetu.

Nowy Sportage zapewnia również bezprzewodowe aktualizacje zarówno map, jak i oprogramowania. Aplikacja Kia Connect na smartfony umożliwia użytkownikom zdalne połączenie z samochodem. Kierowca może synchronizować kalendarze, planować podróże za pomocą nawigacji online oraz ma dostęp do kluczowych funkcji samochodu w czasie rzeczywistym. W tym do komunikatów o ruchu drogowym, informacji o cenach paliw na stacjach benzynowych i do prognozy pogody. Wystarczy w aplikacji Kia Connect wybrać funkcję zdalnego monitorowania, a ta przypomni kierowcy czy drzwi samochodu oraz szyby są zamknięte, a także gdzie zaparkował samochód.

Ergonomiczne i wspólne przyciski (fot. Mat. prasowe)

Nowy rodzaj obsługi multimediów

Każdy element obsługi zaprojektowano tak, aby był łatwo dostępny i żeby korzystanie z niego było intuicyjne. Zintegrowanie obsługi systemów – multimedialnego i klimatyzacji w jednym panelu zmniejsza liczbę przycisków na konsoli środkowej oraz zapewnia ładny wygląd i szybki dostęp do kluczowych elementów sterowania bez konieczności przechodzenia przez wiele poziomów menu. Sterowanie elektronicznym hamulcem postojowym, seryjnym we wszystkich modelach, jest umieszczone na desce rozdzielczej po lewej stronie kierownicy, co zapewnia dodatkowe miejsce na drobiazgi na tunelu środkowym.

W kabinie szczególną uwagę zwrócono na to, aby zapewnić pasażerom komfortową przestrzeń do relaksu. Na tunelu środkowym znajduje się – w modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów – pokrętło zmiany trybów pracy przekładni, które jest dobrze widoczne i łatwo dostępne. Wnęka do ładowania smartfona zapewnia szybkie bezprzewodowe ładowanie z mocą 15 W. Komfort podróżowania gwarantuje trzystrefowa klimatyzacja, która pasażerom z przodu i z tyłu umożliwia indywidualne dostosowanie temperatury. We wnętrzu znajduje się również wiele innych udogodnień – od szybkich ładowarek USB i wielofunkcyjnych wieszaków umieszczonych na oparciach foteli, po dzielone w proporcji 40:20:40 i składane oparcia tylnej kanapy, które ułatwiają transport większych przedmiotów. Audio klasy premium dostarczyła firma Harman Kardon.

Jakość i design. Na to stawia Kia (fot. Mat. prasowe)

Sportage. Po europejsku dobrane materiały

Popularność modelu Sportage w Europie jest tak duża, że ​​styliści marki Kia zbadali gusta europejskich klientów różnych narodowości, zanim starannie dobrali kolory, materiały i wzory tapicerki siedzeń oraz elementów wykończenia wnętrza. Wybrano materiały, które są przyjemne w dotyku, bardzo trwałe i mają ekskluzywny wygląd. Nastrojowe oświetlenie sprawia, że ​​kabina tworzy przyjazną przestrzeń dla wszystkich pasażerów.

Są ozdobione aluminium otwory wentylacyjne i charakterystyczna listwa biegnąca przez całą szerokość deski rozdzielczej. Dostępny jest również topowy model GT-Line z elementami ozdobnymi, które podkreślają jego sportowy charakter. Do wykończenia siedzeń wykorzystano w nim ciemny zamsz i skórę klasy premium. Czarna podsufitka i wstawki z zamszu dopełniają wizerunku. Sportowa, spłaszczona u dołu kierownica ze stylowym emblematem GT-Line zapewnia wygodny uchwyt.

Kia Sportage. Wymiary wewnętrzne i funkcjonalność

Funkcjonalną kabinę nowego Sportage’a dopracowano z myślą o potrzebach europejskich klientów. Rozstaw osi wynosi 2680 mm, a długość, szerokość i wysokość nadwozia – odpowiednio – 4515 mm, 1865 mm i 1645 mm.

Bez względu na napęd miejsca jest pod dostatkiem (fot. Mat. prasowe)

Pasażerom przednich foteli Kia Sportage zapewnia dużo miejsca we wszystkich kierunkach. Pasażerowie w drugim rzędzie mają na nogi miejsce o długości 996 mm za sprawą m.in. przednich foteli o sportowej i smukłej konstrukcji. Pojemność bagażnika wynosi 591 litrów i – po złożeniu oparć tylnej kanapy – wzrasta do 1780 litrów.

Kia Sportage. Rodzaje napędów

Oprócz wersji z silnikami spalinowymi, nowy Sportage jest również dostępny z zespołami napędowymi mild-hybrid (MHEV), hybrydowym (HEV) i hybrydowym typu plug-in (PHEV). Rozmieszczenie elementów hybrydowych układów napędowych HEV i PHEV zostało tak zaprojektowane, aby zminimalizować wpływ dodatkowych podzespołów na przestrzeń w kabinie i na pojemność bagażnika. W wypadku wersji HEV akumulator jest umieszczony pod siedzeniami drugiego rzędu, dzięki czemu przestrzeń na nogi i wielkość bagażnika są podobne jak w odmianach z silnikiem spalinowym. Akumulator Sportage w wersji hybrydowej typu plug-in jest umieszczony pod podłogą, co zapewnia równomierny rozkład masy i nie zmniejsza przestronności wnętrza.

Kia Sportage. Nowa wersja ma oddzielną wersję na Europę (fot. Mat. prasowe)

Nowa Kia Sportage, produkowana w Europie, trafi do sprzedaży w drugiej połowie grudnia 2021 roku.

Total
0
Shares