Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kiedy spisać oświadczenie po stłuczce, a kiedy wezwać policję?

Nie każda stłuczka musi kończyć się wezwaniem na miejsce zdarzenia policji. Niekiedy wystarczy spisanie stosownego oświadczenia, które musi zawierać konkretne informacje dotyczące okoliczności powstania szkody. Na jego postawie jest wypłacane świadczenie należne z polisy sprawcy. Dowiedz się, kiedy spisanie oświadczenia wystarczy, a w jakich sytuacjach lepiej zaczekać na przyjazd policji.

Oświadczenie o kolizji – co musisz o nim wiedzieć?

Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w wyniku którego nie ucierpieli ludzie. Można mówić o niej, gdy jej efektem są wyłącznie szkody materialne. To sytuacja, która nie wymaga wzywania policji na miejsce zdarzenia. Zazwyczaj wystarczy sporządzenie oświadczenia, które musi zostać przygotowane zgodnie przez obie strony.

Nie ma jednego obowiązującego wzoru oświadczenia o kolizji, ale dokument powinien zawierać istotne informacje. Sporządzając je, należy pamiętać, aby opisać w nim:

  • okoliczności kolizji wraz ze wszystkimi detalami,
  • powstałe uszkodzenia na samochodzie sprawcy i poszkodowanego,
  •  dane osobowe i adresowe uczestników zdarzenia,
  • dane pojazdu (numer rejestracyjny, markę i model itp.),
  • podpisy sprawcy i osoby poszkodowanej.

Warto także sprawdzić, czy w wyniku kolizji nie powstały inne nietypowe szkody w samochodzie. Dotyczy to głównie elementów znajdujących się wewnątrz auta. Jeśli to możliwe, należy wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia i powstałych szkód. Mogą mieć kluczowe znaczenie dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oświadczenie o kolizji powinno także zawierać numery polis ubezpieczeniowych oraz nazwy towarzystw obu stron. Ułatwi to cały proces wypłaty świadczenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że gdy będziesz uczestnikiem kolizji, otrzymasz pomoc w postaci np. holowania samochodu czy przeprowadzenia szybkiej naprawy na miejscu, zdecyduj się na dodatkowe ubezpieczenie. Możesz wybrać np. polisę assistance, która zapewni Ci wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. 

Oferty wielu towarzystw szybko i łatwo porównasz za pomocą porównywarki dostępnej na stronie cuk.pl. 

Wezwanie policji do wypadku – kiedy jest konieczne?

Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego ktoś został ranny. W takiej sytuacji jest konieczne wezwanie na miejsce wypadku policji, a niekiedy również innych służb, które udzielą pomocy poszkodowanym. Policja powinna zostać wezwana również do niegroźnej stłuczki, gdy:

  • trudno określić sprawcę zdarzenia oraz jego dokładny przebieg,
  • sprawca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za swój czyn,
  • na miejsce wezwano straż pożarną lub pogotowie,
  • polisa sprawcy budzi wątpliwości,
  • sprawca nie ma przy sobie dokumentów, są nieczytelne lub nie chce ich okazać,
  • sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia,
  • zachodzi podejrzenie, że uczestnik kolizji jest nietrzeźwy.

Obecność policji na miejscu zdarzenia drogowego ułatwia ubieganie się o wypłatę odszkodowania z polisy sprawcy. Sporządzona notatka policyjna jest podstawą do wypłaty środków poszkodowanemu. Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo rzadko kwestionują informacje zawarte w takim dokumencie.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Oświadczenie o szkodzie to pierwszy krok do tego, aby poszkodowany w wyniku kolizji mógł starać się o wypłatę odszkodowania. Następnym krokiem jest zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jeśli powstała szkoda jest niewielka, można także zwrócić się do swojego towarzystwa i skorzystać z usługi Bezpośrednia Likwidacja Szkody (jeśli Twój ubezpieczyciel posiada taką usługę). Polega na wypłacie świadczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego, który następnie rozlicza się z towarzystwem sprawcy zdarzenia. Usługa ta pozwala znacząco skrócić czas oczekiwania na wypłatę świadczenia.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody ma jednak pewne ograniczenia, o których nie można zapomnieć. Dotyczy to przede wszystkim limitu, do którego jest możliwe usunięcie szkody oraz faktu, że można z niej skorzystać tylko wtedy, gdy w kolizji biorą udział dwa pojazdy.

Jeśli poszkodowany chce zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, musi mieć jego dane osobowe i numer polisy. Bardzo ważne jest więc to, aby podczas sporządzania oświadczenia na miejscu zdarzenia dokładnie zanotować wszystkie potrzebne informacje. 

W przypadku niewielkiej szkody towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej proponuje jej uproszczoną likwidację. Wycena odbywa się na podstawie dostarczonych dokumentów. Nie ma więc konieczności wykonywania oględzin uszkodzonego pojazdu. To z pewnością wygodne rozwiązanie, które może być opłacalne, gdy rozmiar szkód jest niewielki. W przypadku, gdy zaproponowana kwota nie jest satysfakcjonująca, można zlecić wykonanie oględzin samochodu przez rzeczoznawcę.

Właściciel pojazdu uszkodzonego w wyniku kolizji może zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu chęć likwidacji szkody w ciągu 3 lat od zdarzenia. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, co z pewnością pomoże w uzyskaniu odszkodowania w odpowiedniej wysokości. W przypadku wypadku drogowego roszczenie ulega przedawnieniu po 20 latach.

Po więcej informacji odsyłamy TUTAJ

Total
0
Shares