Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Zakup oryginalnych części samochodowych OEM w porównaniu z częściami z rynku wtórnego lub podróbkami

Poszukując i w efekcie nabywając części zamienne, kierowcy mają do wyboru trzy możliwości. Mianowicie, mogą zdecydować się na części OEM nowe, lub używane, mogą posłużyć się częściami wyjętymi z pojazdów podobnej klasy lub wreszcie zdać się na zamienniki. Kryterium decydującym o wyborze satysfakcjonującej metody jest cena, która w przypadku części zamiennych nowych, może stanowić barierę nie do pokonania. Co to są części OEM? Sprawdź, jak nabyć w pełni sprawne części zamienne do samochodów osobowych na Autoparts24?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jakie są różnice pomiędzy częściami zamiennymi z różnych źródeł?
  • Jaki wpływ na dobór części ma numer OEM?
  • Czy warto kupować części zamienne OEM na Autoparts24?

Kategorie samochodowych części zamiennych 

Wypada zacząć od wyjaśnienia subtelnych różnic pomiędzy dostępnymi na rynku częściami samochodowymi.

Przeciętne auto składa się z około 12 tysięcy części, z czego 15% wykonuje producent danego samochodu. Reszta wyposażenia jest zaprojektowana, wytworzona i dostarczona przez niezależne firmy zewnętrzne.

Jest to ogromny i budzący podziw wysiłek organizacyjny, technologiczny i logistyczny, w którym w naturalny sposób musi panować wyjątkowy ład. Nie trzeba dodawać, że części pojazdu stanowią swoisty układ naczyń połączonych, co przekłada się na ich kompatybilność w kontekście wymiarowym i materiałowym.

Numer OEM – czym jest? 

Aby zapewnić sobie i przyszłym użytkownikom sprawność i bezawaryjność samochodu, każdy producent nadaje częściom unikalny numer, swoisty kod DNA auta oznaczony skrótem OEM (ang. Original Equipment Manufacturer).

To właśnie przy pomocy tego numeru klienci Autoparts24 z powodzeniem znajdują i zakupują części do swoich aut, zyskując pewność, że stają się nabywcami oryginalnej części zamiennej do swojego pojazdu.

Części z rynku wtórnego 

Są to części – nazwijmy to – pasujące do danego modelu z uwagi na podobną budowę lub rocznik. W przeszłości popularną praktyką było konstruowanie różnych wersji aut na jednym podwoziu. Nie należały też do rzadkości próby kopiowania udanych rozwiązań przez różnych producentów. Inna rzecz, że ówczesna technologia nie była aż tak nasycona, co powodowało ogromne podobieństwo całych podzespołów mechanicznych. Jednym słowem części zamienne np. do samochodu „Warszawa 223/224” jeszcze długo po zakończeniu produkcji auta były wytwarzane do samochodu dostawczego „Żuk” lub „Nysa”. Wystarczyło rozebrać zezłomowaną „Warszawę”, by jej podzespoły posłużyły kierowcom innych marek.

Zamienniki części zamiennych 

Zamienniki są to części odpowiadające wymiarowo oryginałom. Niestety, o ile w przypadku prostych konstrukcji ta metoda może przynieść pewne korzyści, o tyle w przypadku części skomplikowanych lub narażonych na duże naprężenia, stosowanie zamienników wiąże się z pewnym ryzykiem. Należy pamiętać, że części oryginalne przechodzą szereg badań i testów, w których brane są pod uwagę aspekty techniczne i materiałowe. Zamienniki, najczęściej pochodzące z Azji nie spełniają surowych wymogów, co objawia się niedopasowaniem lub niezgodnością zastosowanych stopów metali.

Części po numerze OEM na Autoparts24 

Uważny czytelnik już prawdopodobnie doszedł do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup oryginalnych części samochodowych OEM. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób dostępne są części zamienne zgodne z zaleceniami producenta danej marki. Odpowiadają one założeniom projektowym odnoszącym się do wytrzymałości elementu, jego dopasowaniu oraz gwarancji dotyczącej całego auta (jeżeli jeszcze obowiązuje). Wypada przypomnieć, że z założenia niektóre części samochodowe mają funkcjonować dożywotnio, w kontekście przewidywanego okresu eksploatacji samochodu. Oznacza to, że części OEM, nawet powypadkowe w dalszym ciągu spełniają pożądane kryteria techniczne.

Szukasz części do swojego samochodu? Skorzystaj z numeru OEM. Sprawdź, jakie to proste i co najważniejsze, skuteczne.

Total
0
Shares