Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Skutki pandemii w motoryzacji: brakuje półprzewodników

auto dostawcze
(fot. Shutterstock)

Z powodu pandemii Covid-19 i wynikającego z niej spadku sprzedaży w przemyśle samochodowym najwięksi dostawcy półprzewodników przestawili produkcję zaspokajając potrzeby innych branż, np. elektroniki użytkowej.

Bardzo duże ograniczenie dostaw półprzewodników na świecie spowodowało u różnych producentów znaczne zmniejszenie produkcji samochodów. Jednak sytuacja na rynku samochodowym znacznie się poprawiła i branża motoryzacyjna, w tym Grupa Volkswagen, zmaga się z brakiem wymaganych komponentów elektronicznych.

Fabryka Daimler AG (Mercedes-Benz) w Jaworze
Fabryki chcą produkować, ale brakuje części (fot. Daimler)

Popyt jest, ale brakuje części

Koncern Volkswagen został z tego powodu zmuszony do skorygowania planów produkcyjnych w pierwszym kwartale 2021 roku w poszczególnych zakładach w Chinach, Ameryce Północnej i w Europie. Ograniczenia dotyczą modeli skonstruowanych na platformie MQB należących do marek Volkswagen Samochody Osobowe, Volkswagen Samochody Dostawcze, ŠKODA, SEAT oraz w pewnym stopniu, AUDI. Analizowane są różne możliwości zmniejszenia skutków ograniczonych dostaw i zmniejszenia liczby samochodów, których problem dotyczy.

Porsche druk 3D silnik elektryczny
Półprzewodniki są niezbędne do funkcjonowania obwodów elektrycznych (fot. Porsche)

Czym są półprzewodniki?

Chodzi tutaj o substancje, które przewodzą prąd. Dokładna i rozbudowana definicja tego pojęcia jest dostępna w portalu Wikipedia – TUTAJ. Murat Aksel, desygnowany na stanowisko Członka Zarządu ds. Zakupów w koncernie Volkswagen stwierdził: „Do tej pory dobrze radziliśmy sobie z kryzysem. Teraz odczuwamy skutki braków na światowym rynku półprzewodników. Robimy wszystko, żeby ograniczenia w produkcji były jak najmniejsze i by móc jak najszybciej dostarczyć samochody naszym klientom”.

Total
0
Shares