Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kolor samochodu a ryzyko szkody – czy jest zależność?

Kolor samochodu nie wydaje się być czynnikiem, który wpływa na szkodowość pojazdu. Czy tak jest w rzeczywistości? Temu zagadnieniu przyjrzeli się eksperci z autoDNA. Wyniki są bardzo interesujące. Zgodnie z nimi niektóre odcienie karoserii mogą wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Sprawdź, jakim pojazdom warto przyglądać się szczególnie dokładnie przed zakupem.

Kolor auta i nie tylko, czyli dlaczego warto sprawdzić VIN

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, to unikalny kod identyfikacyjny, przypisany do każdego auta na świecie. Kod składa się z 17 znaków, które zawierają kluczowe informacje na temat pojazdu, takie jak:

  • kraj i rok produkcji,
  • producent,
  • model,
  • typ silnika,
  • wyposażenie.

Numer VIN jest niezbędny do rejestracji i identyfikacji pojazdu, ale może też okazać się przydatny podczas zakupu używanego auta. Dzięki niemu można dokładnie śledzić historię pojazdu, co ułatwia określenie jego wartości rynkowej, a także pomaga w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, numer VIN jest kluczowym elementem, który pozwala poznać najważniejsze informacje o pojeździe oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki temu można w łatwy sposób sprawdzić, czy pojazd był kiedykolwiek poważnie uszkodzony, miał szkodę całkowitą czy też został skradziony.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Przede wszystkim zajrzyj do dowodu rejestracyjnego, ponieważ zawsze znajduje się w nim ten unikalny kod pojazdu. Jeśli jest to niemożliwe, możesz poszukać numeru VIN:

  • na drzwiach kierowcy lub pasażera,
  • na skrzyni biegów,
  • na silniku,
  • na desce rozdzielczej,
  • na górnej krawędzi podszybia,
  • na klapie bagażnika

W każdym z tym miejsc numer musi być identyczny. Jeśli tak nie jest, to znak, że w aucie przeprowadzono niezgodne z prawem modyfikacje. Takich egzemplarzy zdecydowanie należy unikać.

Po numerze VIN nie sprawdzisz koloru samochodu, jednak może Ci on dostarczyć innych, bardzo istotnych danych. Dlatego jego zweryfikowanie powinno być dobrą praktyka zawsze, gdy planujesz zakup używanego samochodu. Możesz skorzystać na przykład ze sprawdzenia VIN w bazie autoDNA.

Które kolory samochodów są najbardziej podatne na stłuczki?

Na podstawie analizy raportów wygenerowanych przez autoDNA w 2022 roku, brązowy, szary i czarny okazały się kolorami aut, w których występuje wyższe ryzyko uszkodzeń. Z kolei czerwony, zielony i perłowy lakier należą do odcieni o najniższym prawdopodobieństwie uszkodzeń.

Warto jednak zwrócić uwagę na nietypowo wysokie wyniki dla koloru brązowego. Zgodnie z danymi Axalta dotyczy on zaledwie 1% samochodów w Europie, a wraz z beżowym łącznie 2%. W raportach autoDNA brązowy kolor stanowił aż 12,1% przypadków odnotowanych szkód. Podobnie jest z grafitowym, który w Europie występuje w mniej niż 1% aut, ale według autoDNA dotyczy ich aż 10% szkód.

Mimo że czarny kolor bywa uznawany za “pechowy”, w rzeczywistości ryzyko wystąpienia uszkodzeń w takich autach wynosi tylko 10,9%. Stanowią one aż 22% wszystkich samochodów w Europie. Bez względu na kolor nadwozia, zawsze warto przeprowadzić sprawdzenie numeru VIN, aby upewnić się, że pojazd nie ma żadnych ukrytych defektów czy historii kolizji.

Sprawdź szczegóły: Kolor auta a ryzyko wystąpienia szkody.

Które kolory są najpopularniejsze?

Takich danych nie można jednak rozpatrywać bez przyjrzenia się temu, które kolory samochodów najczęściej występują na europejskich rynkach.

Zgodnie z danymi firmy Axalta, światowego lidera branży materiałów lakierniczych, w 2022 roku perłowy lakier stanowił jedynie 4% wszystkich zarejestrowanych aut w Europie, czerwony 5%, a zielony tylko 1%. Z kolei szary i czarny to kolory, których udział w rynku samochodowym wynosi niemal 50%. Ze względu na dużą liczbę pojazdów w takich barwach, nie należy się dziwić, że wśród nich znajduje się wiele aut ze szkodą.

Pamiętaj jednak, że kolor to nie wszystko. Zawsze warto zweryfikować realny stan danego egzemplarza, sprawdzić jego historię i upewnić się, że nie brał udziału w poważnej kolizji. Zrobisz to wygodnie, korzystając z bazy danych autoDNA, gdzie znajdują się informacje dot. m.in. odczytów drogomierza, historii uszkodzeń, przeglądów, archiwalnych zdjęć. Raport jest dostępny online, w smartfonie, na tablecie czy komputerze, także w formie QR kodu.

Total
0
Shares