Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lamborghini Countach LPI 800-4 – wyjątkowe auto na 50-lecie oryginalnego Countacha

Lamborghini Countach jest przez wielu uznawany za najlepsze w historii auto włoskiej marki. Producent wskrzesił legendę na współczesną modłę
Lamborghini Countach LPI 800-4 (fot. Lamborghini)
Lamborghini Countach LPI 800-4 i jego słynny protoplasta (fot. Lamborghini)

Automobili Lamborghini sprawiła nie lada niespodziankę fanom marki i miłośnikom kultowego modelu Lamborghini Countach. Na targach The Quail: A Motorsport Gathering w USA firma zaprezentowała limitowany model Lamborghini Countach LPI 800-4, współczesną wizję legendarnego supersamochodu. Powstanie tylko 112 egzemplarzy tego wozu.

Lamborghini Countach LP 500 zmieniło oblicze motoryzacji

Lamborghini Countach LPI 800-4 (fot. Lamborghini)
Lamborghini Countach LPI 800-4 (fot. Lamborghini)

Ten wizjonerski projekt stanowi połączenie ponadczasowych linii klasycznego Countacha, który dla wielu jest protoplastą współczesnych supersportowych samochodów oraz ultranowoczesnej technologii. Monokokowa konstrukcja samonośna oraz nadwozie zostały wykonane przede wszystkim z karbonu z elementami aluminium w przedniej i tylnej części podwozia. Karbonowo-ceramiczne są też hamulce (6 tłoczków na przedniej osi, 4 na tylnej), a potężne, także karbonowo-ceramiczne, wentylowane tarcze (40 cm na przedniej osi, 38 cm na tylnej) mają utrzymać potężną moc w ryzach. Jak potężną?

Lamborghini Countach LPI 800-4 (fot. Lamborghini)
Lamborghini Countach LPI 800-4 – podstawowy materiał konstrukcyjny to karbon (fot. Lamborghini)

Tę wyjątkową reinkarnację kultowego Lamborghini napędza miękkohybrydowy układ napędowy, w którym pierwsze skrzypce gra potężne V12 z 60 stopniowym kątem rozwarcia cylindrów. 6,5-litrowe, wolnossące monstrum jest w stanie wygenerować do 780 KM przy 8500 obr./min. Maksymalny moment obrotowy to aż 720 Nm. Elastyczność pracy tego napędu wspierana jest przez niewielką 48-voltową jednostkę elektryczną o mocy 34 KM, 35 Nm momentu obrotowego – baterii tu nie ma, energii dostarczają superkondensatory.

Lamborghini Countach LPI 800-4 (fot. Lamborghini)
Auto napędza widlaste, wolnossące V12 wspomagane przez miękką hybrydę (fot. Lamborghini)

Moc nowego Lamborghini Countach przenoszona jest na wszystkie cztery koła za pośrednictwem układu Haldex IV generacji i siedmiobiegowej, zrobotyzowanej przekładni z suchym sprzęgłem dwupłytkowym (charakterystyka jej pracy zależy od wybranego przez kierowcę w danym momencie trybu jazdy). Osiągi? Godne legendarnej nazwy, setka po 2,8 sekundy, 200 km/h po 8,6 sekundy a deklarowana przez producenta prędkość maksymalna to 355 km/h. Droga hamowania ze 100 km/h to 30 metrów.

Testujemy Lamborghini Huracán EVO!

Total
0
Shares