Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mały ale długi: Suzuki Jimny Long

Render SUZUKI JIMNY LONG (fot. koneca.ru)
Render SUZUKI JIMNY LONG (fot. koneca.ru)

Jimny wraz z Vitarą i Samurajem tworzą kultowe trio małych terenówek Suzuki z Japonii. Teraz producent przygotowuje się do budowy dłuższej, 5-drzwiowej wersji z dłuższym rozstawem osi. Przypominamy, że ta urocza terenówka to japoński kei-car. Na tamtejszym rynku Jimny mierzy 3395 mm długości, 1475 mm szerokości i 1725 mm wysokości. Wersja, którą znamy w Europie (sprzedawana w Japonii jako Jimny Sierra) jest nieco większa, ale to wciąż maleńki 3-drzwiowy tzw. którtki pojazd terenowy. Czyżby Suzuki stwierdziło, że przyda się wersja zdolna pomieścić wygodnie 4 dorosłe osoby?

Jimny Long

Informacje, które cytujemy, pochodzą z japońskiego serwisu Autoc-One, który z kolei przytacza słowa przedstawicieli Suzuki. Ci twierdzą, że pięciodrzwiowe Suzuki pojawi się na rynku w 2022 r. Pierwsze założenia mówiły o tym, że wóz zawita na Tokyo Motor Show w październiku tego roku, ale wydarzenie zostało odwołane (podobnie jak wiele innych) z powodu pandemii COVID -19. Podobno najbardziej prawdopodobna jest nazwa Jimny Long, a podwozie będzie miało rozstaw osi dłuższy o około 300 mm. Dodatkowe “30 cm samochodu” odbije się na większej masie własnej, ale Suzuki zrekompensuje to, montując pod maską mocniejszy motor. Benzynowy silnik turbo? Hybryda? A może to i to?

To wciąż to samo Suzuki

Render SUZUKI JIMNY LONG (fot. koneca.ru)
Render SUZUKI w wersji LONG (fot. koaeca.ru)

Podobno zmiany stylistyczne zostaną ograniczone do minimum. Auto będzie dłuższe i miało dodatkową parę drzwi, ale poza tym będzie to wciąż znane i lubiane Jimny. Wyobrażacie sobie “długiego Jimniaka” po przeróbce na Mercedesa klasy G? To będzie prawdziwy “kei-gangster”! Cena? Według Autoc-One Jimny Long będzie droższe wersji 3-drzwiowej o 300 000 jenów, czyli niecałe 3000 dolarów.

Jimny wróć!

Long spodziewany jest w przyszłym roku, kiedy Suzuki wprowadzi też lifting. Najprawdopodobniej Long będzie dostępny początkowo w Japonii, zanim pojawi się innych rynkach Jeśli silnik rzeczywiście będzie turbodoładowany, to można mieć nadzieję, że spełni surowe europejskie przepisy dotyczące emisji spalin… Jak wiemy Jimny został wycofany z Europy i na Starym Kontynencie sprzedawany jest tylko jako dwumiejscowy samochód użytkowy.

Total
0
Shares