Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Masz Hondę Civic Type R? Zainstaluj tę apkę

Zapewne wiesz, że Honda Civic Type R to szybkie auto. Dzięki aplikacji Honda LogR dowiesz się, jak jechać szybciej, lepiej, płynniej.
Civic Type R

Honda przygotowała dla posiadaczy kultowego hot-hatcha zupełnie nową aplikację mobilną. Jak możecie się domyślić, nie chodzi o łapanie pokemonów czy oglądanie słodkich kotków w internecie. Honda LogR współpracująca z najnowszą wersją Hondy Civic Type R w czasie rzeczywistym przekazuje kierowcy zarówno surowe dane telemetryczne jak i ich analizy, niezależnie od tego, czy aktualnie dokonujemy próby na torze, czy poruszamy się na normalnych drogach publicznych.

Honda wprowadziła do modelu Civic Type R z roku modelowego 2020 nowy, efektywny rejestrator danych, zapewniający kierowcom możliwości śledzenia i poprawy osiągów podczas jazdy. Aplikacja jest dostępna zarówno na platformę Android (w oficjalnym sklepie Google Play) jak i Apple iOS (w sklepie App Store).

Aplikacja Honda LogR
Aplikacja Honda LogR przyda się posiadaczom nowego Civic Type R zarówno na drogach jak i na torze (fot. Google Play)

Zainstalowany, mobilny program Honda LogR komunikuje smartfon kierowcy z komputerem pokładowym i czujnikami samochodu, dostarczając dane do analizy stylu jazdy. Aplikacja ma dwa zadania. Gdy poruszamy się po drogach publicznych zachęca do bardziej płynnego i bardziej efektywnego prowadzenia pojazdu. Natomiast podczas jazdy na torze nastawionej na wyniki pozwala wyeliminować błędy kierowcy dzięki analizie danych.

Aplikacja Honda LogR współpracuje z poliftingowym modelu Civic Type R w wersji GT i Sport Line. Program ma trzy główne funkcje: monitor osiągów, tryb rejestracji parametrów oraz tryb automatycznej oceny. Po skomunikowaniu systemu ze smartfonem, na którym zainstalowano aplikację LogR, na ekranie dotykowym Civica Type R wyświetlane są dane monitora wydajności. Pozwalają one kierowcy obserwować – w czasie rzeczywistym – parametry pojazdu, które następnie  rejestrowane są celem późniejszych analiz osiągów.

Civic Type R LogR
Zainstalowanie aplikacji i sparowanie jej z systemem pokładowym auta pozwala śledzić parametry także na ekranie wewnątrz kabiny pojazdu (fot. Honda)

Informacje z monitora wydajności obejmują wskazanie biegu, temperaturę płynu chłodzącego i oleju, ciśnienie oleju, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę powietrza pobieranego do układu dolotowego silnika oraz aktualny tryb jazdy (Comfort, Sport lub + R). Kierowcy mogą również wybierać pomiędzy widokiem “G-Meter”, który wskazuje przyspieszanie, hamowanie i pokonywanie zakrętów na wykresie kołowym lub widokiem “3D”, zapewniającym bieżący podgląd samochodu w ruchu i jego zachowań, takich jak nurkowanie, przechyły nadwozia czy podatność na schodzenie z kursu.

Tryb rejestracji parametrów (Log Mode) wykorzystuje 15 rodzajów danych, które przechwytywane są przez wewnętrzne czujniki samochodu, aby pomóc kierowcy w osiągnięciu najlepszego możliwego czasu okrążenia na torze. Gromadzone parametry obejmują przyspieszenie, hamowanie i siły przeciążenia na zakrętach, które – w połączeniu z danymi lokalizacji GPS – zapewniają kompleksowy przegląd okrążeń. Oznaczony kolorami plan okrążenia pokazuje gdzie można poprawić prowadzenie pojazdu, aby uzyskać bardziej płynną, lepiej kontrolowaną jazdę i skrócić czasy przejazdów o kolejne ułamki sekund. Lokalizator GPS może również zapisywać punkty linii startu i mety mierzonego okrążenia toru, co pozwoli użytkownikom porównać zapisane wyniki z późniejszymi danymi.

Civic Type R LogR
Funkcje automatycznej oceny mogą być użyteczne w codziennej eksploatacji (fot. Honda)

Funkcja automatycznej oceny działająca gdy aplikacja Honda LogR jest uruchomiona, monitoruje sygnały wejściowe czterech parametrów: przyspieszania, zwalniania, skręcania i jazdy po linii prostej. Dla każdego z sygnałów wejściowych jest generowany wynik, który wykorzystywany jest do porównania stylu jazdy użytkownika z wbudowanym w aplikację algorytmem korzystającym z bazy danych działu badawczo-rozwojowego Hondy. Pomaga to określić gdzie można usprawnić prowadzenie samochodu. Kierowcy mogą również prześledzić wcześniejsze podróże, aby oceniać postępy w stylu jazdy. Ten tryb zachęca do płynnego prowadzenia samochodu podczas rutynowej, codziennej jazdy, a nie do poprawiania najlepszych czasów okrążenia.

Civic Type R LogR
Zakres gromadzonych i przetwarzanych danych jest tu znacznie bogatszy niż w ogólnie dostępnych (nie powiązanych z konkretną marką czy modelem) aplikacjach mobilnych to quasi telemetrii (fot. Honda)

Dzięki dostępowi do komputera pokładowego Civica Type R, Honda LogR może dostarczyć o wiele więcej szczegółów niż inne dostępne aplikacje rejestrujące tylko osiągi. Podczas jazdy, cała interakcja z rejestratorem Honda LogR odbywa się poprzez centralny wyświetlacz dotykowy. Ze względów bezpieczeństwa, zarówno tryb Log, jak i Auto Score oferują bardziej dogłębną analizę – z wykorzystaniem danych z poprzednich jazd, osiągami i odtworzeniami przejazdów z map Google – tylko poprzez aplikację na smartfon, gdy samochód nie znajduje się w ruchu.

Total
0
Shares