Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Masz samochód i chcesz pomóc Ukrainie? Oto co możesz zrobić

24 lutego 2022 roku rzeczywistość Ukrainy zmieniła się diametralnie za sprawą niczym nie sprowokowanego ataku Rosji. Masz auto? Możesz pomóc.
Polską granicę przekroczyło już grubo ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy. To ludzie potrzebujący pomocy (fot. Shutterstock)

Podstawowa rzecz: nie działaj ad hoc, chęć pomocy jest niezwykle ważna, ale jeszcze ważniejsze jest, by energię wszystkich, którzy chcą pomóc naszym sąsiadom w tych trudnych czasach spożytkować maksymalnie efektywnie. Nasz materiał będziemy aktualizować w miarę otrzymywania nowych informacji.

Pierwsza, podstawowa informacja: przyjazd na własną rękę od razu na przejście graniczne w celu pomocy/przewiezienia/dostarczenia środków pomocowych itp. nie jest dobrym pomysłem! Nasi pogranicznicy już teraz informują, że nieskoordynowany ruch osób, którzy chcą pomóc “na własną rękę” powoduje utrudnienia i blokuje dostęp do strategicznych miejsc pomocy uchodźcom. Zamiast tego, zacznijcie od przyswojenia poniższych informacji.

Czym walczy Ukraina? Oto pojazdy bojowe sił zbrojnych Ukrainy

Przejścia graniczne – które?

Przejście polsko-ukraińskie w Medyce od strony Ukrainy (zdjęcie z 20q9 roku; fot. Ivan Semenovych / Shutterstock)

Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać ze wszystkich przejść granicznych w Polsce (poniżej linki do Google Maps). W województwie lubelskim są to:

A w województwie podkarpackim:

Jednak uwaga! Na przejściach granicznych przyjazd ma sens jedynie w odniesieniu do uchodźców, którzy mają gdzie dalej jechać, mają np. rodzinę, czy znajomych w Polsce. Jednak te osoby najczęściej mają zapewniony transport dalej w Polskę właśnie przez bliskich obecnych już w Polsce. Pozostali uchodźcy muszą zarejestrować się w przygranicznych punktach recepcyjnych, gdzie otrzymają podstawową pomoc medyczną, ciepły posiłek i napój. W punktach tych znajdują się również służby koordynujące pomoc dla przybyłych.

Przygraniczne punkty recepcyjne

Zdjęcie z punktu recepcyjnego pod Pałacem Suchodolskich w Dorohusku (fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)

Zatem zamiast jechać bezpośrednio na przejście graniczne, można zacząć od przygranicznego punktu recepcyjnego, to tam kierowani są uchodźcy, którzy przekroczyli granicę Polski i tam możesz pomóc choćby oferując bezpłatny transport ludzi do konkretnego miasta. Poniżej adresy (również z linkami Google Maps) aktualnych ośrodków recepcyjnych pod przejściami granicznymi:

  • Pałac Suchodolskich, Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk – osiedle; (Google Maps)
  • Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów; (Google Maps)
  • Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło; (Google Maps)
  • Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska; (Google Maps)
  • Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa; (Google Maps)
  • Hala sportowa – Medyka 285, 37-732 Medyka; (Google Maps)
  • Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama; (Google Maps)
  • Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne. (Google Maps)

Ważne jest też to, by przed wyruszeniem w trasę (a także w trakcie jazdy, np. podczas przerw) upewniać się, czy w danym miejscu nie jest tak, że aktualnie nie brakuje ani środków pomocowych (odzież, higiena, żywność, koce, śpiwory, etc.), ani transportu dla uchodźców. Wczoraj, 27 lutego informował o tym np. Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Jedźmy tam, gdzie możemy się przydać! Kierowcy-wolontariusze również mogą zgłosić chęć pomocy w punktach recepcyjnych podanych wyżej.

No dobrze, gdzie się przydam?

Strona grupy pomocy uchodźcom z Ukrainy na Facebooku (źr. Facebook)

Wykorzystajcie media społecznościowe, warto szczególnie zacząć od grupy Pomoc dla Ukrainy 🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel na Facebooku. Poszukujcie przede wszystkim przypiętych informacji. Np. w trakcie opracowywania niniejszego materiału widoczny był apel o pomoc w Lubyczy Królewskiej. Dzięki tej grupie otrzymujemy dwie cenne informacje. Po pierwsze, gdzie pomoc jest w danym momencie najbardziej potrzebna. Po drugie – co konkretnie jest potrzebne.

Oprócz tego warto też zaglądać na dynamicznie zmieniający się, nowopowstały serwis rządowy PomagamUkrainie.gov.pl. W serwisie tym znajdziemy obszerne i systematycznie uzupełniane informacje na temat co aktualnie jest potrzebne w punktach zbiórek pomocowych, gdzie i w jaki sposób można zapewnić pomoc z rozróżnieniem ze względu na charakter tej pomocy.

AKTUALIZACJA 28.02.2022 g. 16:44 – Greenway dołącza do wspierających

Greenway poinformował o udostępnieniu swoich punktów ładowania (fot. Greenway Polska)

GreenWay postanowił wesprzeć uchodźców i tych, którzy chcą im pomóc, oferując od dziś przez okres dwóch tygodni usługi ładowania w swojej sieci dla osób z Ukrainy bezpłatnie. Ponadto każdy posiadacz auta elektrycznego, który zamierza pomóc w transporcie osób z Ukrainy może się skontaktować z firmą, a ta deklaruje, że zapewni bezpłatne usługi ładowania w swojej sieci. Stosownych zgłoszeń kierowcy aut elektrycznych powinni dokonywać albo telefonicznie na numer infolinii GreenWay Polska: +48 58 325 10 77 lub za pośrednictwem skrzynki e-mail: [email protected]

Aktualizacja 2.03.2002. Sieć ładowania IONITY ładuje za darmo

Ionity specjalizuje się szybkich ładowarkach umiejscowionych przy autostradach (fot. Ionity)

W związku z wojną na Ukrainie sieć Ionity od 1 do 31 marca umożliwia darmowe ładowanie na swoich stacjach mieszczących się na terenie Polski, Słowacji i Węgier. Ionity posiada szybkie ładowarki rozmieszczone przy autostradach w 24 krajach Europy. Więcej informacji uzyskacie dzwoniąc na numery: Polska +48 22 152 12 42, Słowacja +421 2 321 79 061, Węgry +36 1 848 0302.

Aktualizacja 10.03.2022 – Greenway Polska przedłuża wsparcie

Ładowarka sieci Greenway
GreenWay Polska dysponuje obecnie największą siecią szybkich stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce (fot. GreenWay Polska)

GreenWay poinformował, że już w trakcie akcji, która właśnie została wydłużona, z bezpłatnych usług ładowania skorzystało ponad 170 osób, a pobrana energia umożliwiła przejechanie łącznie 90 tys. km. To pokazuje, że akcja jest potrzebna, zatem do końca marca usługi ładowania dla osób z Ukrainy w sieci GreenWay będą bezpłatne. Dodatkowo każdy posiadacz samochodu elektrycznego, który zamierza pomóc w transporcie osób z Ukrainy może się skontaktować z operatorem stacji ładowania, a on zapewni bezpłatne usługi ładowania w stacjach ładowania sieci GreenWay. Wystarczy to zgłosić na numer infolinii GreenWay: +48 58 325 10 77 lub na e-mail: [email protected]. Aby skorzystać z bezpłatnych usług ładowania, wystarczy tylko być zarejestrowanym użytkownikiem sieci GreenWay.

Total
23
Shares