Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

McLaren 720S GT3X to wyścigówka w wersji “no limits”

McLaren 720 GT3X (fot. McLaren)

McLaren Customer Racing potwierdza – można już zamawiać w model 720S GT3X, czyli nie poddaną żadnym regulacjom wersję samochodu wyścigowego 720S GT3.

T3X jest zaprojektowany i stworzony przez dedykowany motorsportowi oddział firmy McLaren Automotive. Bolid może jeździć wyłącznie po torze, ale jednocześnie nie posiada homologacji w żadnej z klas wyścigowych czy do udziału mistrzostwach. Dzięki brakowi potrzeby zgodności z regulaminami zawodów, zwiększony poziom mocy i osiągów umożliwiły zespołowi McLaren Customer Racing na lepsze wykorzystanie podwozia i cech aerodynamicznych 720S GT3 na rzecz optymalizacji radości z jazdy po torze.

“Wanna”

McLaren 720S GT3X (fot. McLaren)
McLaren 720S GT3X oferuje nawet 750 KM w trybie push-to-pass (fot. McLaren)

McLaren720S GT3X jest wyposażony w podwozie MonoCage II, które zapewnia dużą sztywność nadwozia. Już 1981 roku wprowadził wraz z modelem McLaren MP4/1 do Formuły 1 pierwsze, całkowicie karbonowe podwozie. Od tej pory włókno węglowe jest rdzeniem każdego nowego auta marki.

Moc

Osiągi są dziełem ręcznie budowanego 4-litrowego, podwójnie doładowanego silnika, dostrojonego tak, by połączyć cechy samochodu drogowego 720S i wyścigowego 720S GT3. Sprzężona do 6-biegowej, sekwencyjnej skrzyni biegów, wersja silnika M840T ma wzmocnione tłoki oraz ultralekki układ wydechowy. Elementy i układy stworzone z myślą o jeździe torowej zapewniają moc 720 KM (tak samo jak wersja drogowa), ale funkcja zwiększenia jej o 30 KM jest dostępna przy pomocy przycisku na kierownicy ‘push-to-pass’. Lekki 720S GT3X legitymuje się masą własną na poziomie 1210 kg. Z auta usunięto wszystkie nie-niezbędne lub luksusowe elementy, pozostawiając kierowcę wyłącznie z tym, co pozwala na „wyciśnięcie” z samochodu najlepszych osiągów. 720S GT3X ma stosunek mocy do wagi wynoszący 620KM na tonę.

Styl

McLaren 720S GT3X (fot. McLaren)
McLaren 720S GT3X – tak wygląda auto stworzone bez ograniczeń (fot. McLaren)

Pozostając niezależnym od wymogów sportowych, 720S GT3X jest zoptymalizowaną pod względem osiągów wersją samochodu wyścigowego GT3 z liniami karoserii wypracowanymi przy wykorzystaniu ‘Computational Fluid Dynamics’ (CFD) oraz technologii tunelu aerodynamicznego Formuły 1. Bolid jest wykończony metalicznym lakierem MSO Carbon Black. Elegancki pasek w kolorze McLaren Orange to hołd dla zwycięskich samochodów Formuły 1 McLarena z lat 60. Jest też pokaźnych rozmiarów grafika „X”, która rozciąga się wzdłuż górnej części osłony kabiny.

Zabawa dla dwojga

McLaren 720S GT3X (fot. McLaren)
Kokpit ma dwa miejsca (fot. McLaren)

W pozbawionej luksusów kabinie, której projekt koncentrował się wokół osiągów na torze, widać w jak szerokim stopniu wykorzystano włókno węglowe. Fotele to wyścigowe kubły z włókna węglowego i Kevlaru zaakceptowane przez FIA, zaś położenie pedałów i kierownicy można dopasować, aby zapewnić kierowcy idealną pozycję do prowadzenia. Ergonomiczna kierownica wyścigowa jest wyposażona w funkcje sterowane przy pomocy obrotowych przełączników i przycisków, co oznacza, że wszystko znajduje się w zasięgu ręki kierowcy. W porównaniu z samochodem wyścigowym modyfikacji uległa klatka – tutaj zaprojektowana tak, aby pomieścić pasażera bez uszczerbku na bezpieczeństwie.

Pit crew

McLaren 720S GT3X (fot. McLaren)
McLaren 720S GT3X to torowa bestia (fot. McLaren)

McLaren może zapewnić każdemu właścicielowi dedykowane torowe wsparcie techniczne. Program jest prowadzony przez inżynierów z wewnętrznego działu McLaren Customer Racing – ten sam zespół zaprojektował i stworzył model, a także program wyścigowy dla właścicieli 720S GT3.

Gdzie kupić?

Model 720S GT3X można zamawiać poprzez sieć 11 oficjalnych retailerów McLaren Motorsport na całym świecie. Każdy z salonów jest w stanie zaproponować wsparcie techniczne i serwisowe dla modelu na torze.

Total
0
Shares