Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes klasa C – dołączają hybrydy plug-in z niezłym zasięgiem na prądzie

Klasa C najnowszej generacji wzbogaci się o dwa modele z napędem hybrydowym plug-in. Wersje oznaczone C 300 e w nadwoziu sedan i kombi.
Mercedes-Benz C 300 e (fot. materiały prasowe producenta)

Oferta klasy C marki Mercedes-Benz wzbogaciła się właśnie o dwa nowe warianty modelu: C 300 e Limuzyna oraz C 300 e Kombi. To pierwsze wśród najnowszej generacji klasy C modele wyposażone w napęd hybrydowy plug-in. Ponadto standardem w obu nowych modelach jest samopoziomowanie dzięki pneumatycznemu zawieszeniu tylnej osi. To jednak bajer, znacznie ciekawszy jest zasięg tych hybryd na samym prądzie.

Cennik nowego Mercedesa Citana

Mercedes-Benz C 300 e ma być w stanie pokonać w trybie wyłącznie elektrycznym nawet ponad 100 km (fot. Mercedes-Benz)

Oba warianty klasy C z napędem hybrydowym plug-in mają być zdolne do pokonania bez jakichkolwiek emisji (jazda wyłącznie na silniku elektrycznym o mocy 129 KM) dystansu nawet przekraczającego 100 km. Dokładne pomiary w cyklu WLTP dały wynik od 99 do 111 km dla limuzyny oraz od 95 do 107 km w wersii kombi.

Średnie zużycie prądu (wg WLTP) to 23,3-20,8 kWh/100 km, paliwa: 0,8-0,6 l/100 km; (fot. materiały prasowe producenta)

Ponadto w dłuższych trasach układ napędowy wspiera dwulitrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy M 254 o mocy 204 KM. Moc systemowa klasy C PHEV to 313 KM i aż 550 Nm momentu obrotowego. Pozwala to osiągać pierwsze 100 km/h w czasie 6,1 s (6,2 s w wersji kombi). Maksymalna prędkość to 245 km/h (limuzyna) i 240 km/h (kombi). W trybie wyłącznie elektrycznym auta pojadą najszybciej 140 km/h.

Silnik elektryczny w połączeniu z dwulitrowym benzyniakiem generują 313 KM (fot. materiały prasowe producenta)

Auta wyposażone są oczywiście w rekuperację o wysokim stopniu odzysku energii kinetycznej. Niemiecka marka deklaruje, że w sprzyjających okolicznościach w wyniku rekuperacji maksymalna moc jaka trafia z powrotem do akumulatorów trakcyjnych obu wersji to nawet ponad 100 kW.

Korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego Mercedes C 300 e rozpędzi się do 140 km/h (fot. materiały prasowe producenta)

Hybrydowa klasa C jest także wyposażona w oprogramowanie aktywujące (w trybie hybrydowym) napęd elektryczny tam, gdzie jest to najbardziej efektywne. Komputer sterujący napędem uwzględnia takie czynniki jak: dane nawigacji, topografię terenu, ograniczenia prędkości, czy warunki ruchu na całej planowanej trasie. Kierowca ponadto może regulować stopień odzyskiwania energii za pomocą manetek przy kierownicy.

Ceny startują od 220 300 zł za limuzynę oraz od 227 000 zł za C 300 e w wersji kombi (fot. materiały prasowe producenta)

Mercedes zlikwidował również mankament występujący w hybrydzie poprzedniej generacji – charakterystyczny schodek w bagażniku (bateria) ograniczający funkcjonalność przestrzeni bagażowej. Tym razem powierzchnia bagażnika jest zupełnie płaska, choć w dalszym ciągu trudno mówić o wielkiej przestronności. Pojemność bagażnika może i wzrosła w porównaniu z poprzednikiem o 45 litrów, ale to wciąż 360 litrów, a tyle osiągają dziś hatchbacki segmentu B. Mercedes zapowiedział też, że w gamie klasy C pojawi się w przyszłości hybryda plug-in łączona z silnikiem wysokoprężnym.

Mercedes-Benz klasy G – jeszcze bardziej terenowy

Total
0
Shares