Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes SLK 55 AMG. Niewielkie auto z potężnym sercem

Wprowadzony do sprzedaży w 2004 roku potężny karzeł, czyli Mercedes SLK zaopatrzony w 360-konny silnik, postrzegany był w momencie rynkowej premiery jako konkurent Boxstera. Jest to jednak według mnie zupełnie inny gatunek samochodu.

AMG55 V8
Auto niewielkie, ale pod maską kryje się mocarne V8 (fot. Dieter Rebmann)

W trakcie produkcji model przeszedł facelift (2008), oferowano także wersję Black Edition. Produkcja zakończyła się w 2010 roku. Wersja poliftowa różni się od wcześniejszej między innym kształtem przedniego zderzaka, zmienionym układem kierowniczym, szybszą zmianą biegów – ale ma za to mniej wydajne, tańsze w produkcji hamulce. Dlatego też, ze względu na układ hamulcowy właśnie, pierwszy wariant produkcyjny jest bardziej pożądany przez kolekcjonerów (notabene eksploatacja tychże hamulców jest droższa).

Silnik

V8 AMG
360 KM wymaga prawidłowej obsługi (fot. Dieter Rebmann)

Mocarna wolnossąca jednostka V-8 wymaga prawidłowej obsługi. Nie tylko regularnej wymiany oleju, ale także terminowej wymiany 16 świec zapłonowych – żądać należy dowodów ich ostatniej wymiany. Przewody podciśnieniowe po bokach pokryw zaworowych ulegają zalepieniu nagarem – objaw stanowi nierówna praca na wolnych obrotach. Olej lubi wyciekać spod pokryw zaworowych. Poduszki silnika powinno się wymienić prewencyjnie, jeżeli nadal w aucie pozostają oryginalne.

Skrzynia biegów

łopatki przy kierownicy
Biegi można zmieniać łopatkami (fot. Dieter Rebmann)

Automatyczna siedmiobiegowa przekładnia 7G-TRONIC wymaga regularnej wymiany oleju, co najlepiej jest czynić nie rzadziej niż co 60 000 km. W autach używanych bardzo intensywnie, zaniedbanych, skrzynia może wykazywać objawy nadmiernego zużycia, mogą się też pojawiać awarie – czasem trzeba wymienić kosztowne elementy hydrauliczne. Podczas jazdy próbnej zmiana biegów musi następować płynnie i bez nietypowych dźwięków.

Nadwozie

nadwozie Mercedes SLK
Jeśli auto nie było nieudolnie naprawiane, nie powinno rdzewieć (fot. Dieter Rebmann)

Z reguły Mercedesy R171 rdzewieją wtedy, gdy ktoś je niedbale naprawi po wypadku. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek: mocno koroduje rama pomocnicza tylnego zawieszenia, co w krajach o systemie prawnym bardziej skutecznym od polskiego często powoduje wycofanie samochodu z ruchu w wyniku okresowego badania technicznego. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy przez zdeformowane, starzejące się uszczelki nie dostaje się woda do obszaru za fotelami, a także do wnęki na koło zapasowe. Absolutnie niezbędne jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania składanego dachu: wielu właścicieli praktycznie nigdy nie używa mechanizmu składającego i mikroprzełączniki zaklejają się brudem.

Podwozie

Ciężki silnik AMG
Ciężki silnik obciąża elementy zawieszenia z przodu (fot. Dieter Rebmann)

Podstawowa kwestia to masa silnika M113. Ciężki silnik powoduje przyspieszone zużycie przegubów przednich wahaczy (wymienia się kompletne wahacze), zużywają się także wszystkie tuleje w zawieszeniu (bez wymiany nie ma mowy o poprawnej pracy zawieszenia w tym bardzo szybkim samochodzie!) oraz amortyzatory. Powtórzyć trzeba, że idealna sprawność zawieszenia jest absolutnie kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy potężnym AMG. Przy zakupie trzeba bardzo dokładnie obejrzeć hamulce, aby móc ocenić, czy wymiana okładzin i tarcz będzie konieczna w najbliższej przyszłości: jak wspomnieliśmy wyżej, szczególnie w wersji sprzed faceliftingu oznacza to spore koszty.

Wnętrze

To auto ma już sporo gadżetów na pokładzie. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście działają (fot. Dieter Rebmann)

W kabinie tego modelu szczególnie narażone na uszkodzenia są elektrycznie podgrzewane fotele. Maty grzewcze rozrywają się od klękania na siedziskach, a ich naprawa jest czasochłonna i droga. Jeśli w rozważanym egzemplarzu zamontowano system Airscarf (nawiew ciepłego powietrza na szyję), koniecznie należy sprawdzić, czy działa prawidłowo. Przy uruchamianiu trzeba przyjrzeć się kontrolkom – czy wszystkie bez wyjątku zapalają się i potem gasną.

Historia modelu

historia SLK55 AMG
Początek modelu to rok 2004 (fot. Dieter Rebmann)

2004: rozpoczęcie produkcji
2006: limitowana seria Black Edition
2008: facelift
2010: zakończenie produkcji

Dane techniczne

Moc silnika: 360 KM
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,9 s
Zużycie paliwa wg normy EU: średnio 12,0 l/100 km

Werdykt

Mercedes SLK55 prowadzenie
Mercedes prowadzi się zupełnie inaczej niż Porsche, ale jazda nim również potrafi dać dużo przyjemności (fot. Dieter Rebmann)

Jeśli Boxster można uznać za skalpel, to SLK 55 AMG jest raczej przecinakiem. Mniej subtelny, mniej precyzyjny, ale niezwykle przyjemny na długiej trasie i zadowalający na krętej górskiej drodze. Miałem przyjemność dużo jeździć takim autem i cieszyć się 510 niutonometrami momentu obrotowego. Tak, da się nim także podriftować, ale trzeba uważać na pompę wspomagania układu kierowniczego – za dużo zamaszystych poślizgów na suchej nawierzchni i pompa może wyzionąć ducha. Dużą zaletą tego auta są jego niewielkie rozmiary, pozwalające na dokładniejsze dobranie toru jazdu na trudnych, wymagających drogach. Za pieczołowitą obsługę SLK odwzajemni się wyjątkowymi wrażeniami z jazdy.

Total
1
Shares