Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wyścigi Extreme E na Sardynii – wyniki NEOM Island Xprix I

Finał Extreme E NEOM X Prix I na Sardynii za nami. Zwyciężyła ekipa Hummera, której oprócz umiejętności kierowców sprzyjał też los.
JULY 05: Sara Price (USA) / Kyle Leduc (USA), Chip Ganassi Racing during the Sardinia on July 05, 2022. (Photo by Andrew Ferraro / LAT Images)

Pierwszy wyścig z podwójnej serii zawodów rozgrywanych z cyklu Extreme E na gorącej Sardynii za nami. Prezentujemy Wam wyniki.

Chcecie wiedzieć więcej o Extreme E? Przeczytajcie ten materiał

Swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach z serii Extreme E odniosła załoga GMC Hummer EV Chip Ganassi Racing. Jednak udało się to z pewną pomocą sędziów, którzy ukarali team Rosberg X Racing (RXR) 30 sekundową karą za kontakt pomiędzy Johanem Kristofferssonem (RXR) a Carlosem Sainzem seniorem, co ostatecznie poskutkowało tym, że zespół Sainz XE wypadł z wyścigu.

Kyle LeDuc i Sara Price, kierowcy GMC Hummer EV Chip Ganassi Racing odnoszą zatem zwycięstwo w pierwszym z dwóch wyścigów zaplanowanych w Sardynii. Triumf w NEOM Island X Prix I należy do nich.

Mikaela Ahlin-Kottulinsky (SWE) i Johan Kristoffersson (SWE) z zespołu Rosberg X Racing byli blisko zwycięstwa, gdyby nie kolizja i kara czasowa oraz uszkodzenia auta pewnie by im się udało (fot. Sam Bagnall / LAT Images)

Co ciekawe zmagania startu finałowego na początku wyglądały nieco inaczej i to Hiszpan – Carlos Sainz dyktował pierwotnie warunki na torze. Jednak wspomniany wypadek i w efekcie eliminacja wyścigu połączona z czerwoną flagą oraz karą dla Rosberg X Racing potwierdziły ostatecznie stare powiedzenie: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Co prawda zespół Rosbert X Racing mimo nałożenia kary i znacznych uszkodzeń auta (wszystkie zespoły jeżdżą takimi samymi autami Odyssey 21) kontynuował wyścig, ale determinacja nie mogła już zmienić losów finału.

Alejandro Agag, dyrektor generalny i założyciel serii Extreme powiedział “Carlos Sainz Snr. z Acciona Sainz XE brał udział w kolizji z zespołem Rosberg X Racing w początkowych momentach finału Extreme E NEOM Island X Prix I na Sardynii. Ze względu na podjęte środki ostrożności przeszedł pełną kontrolę w szpitalu, ale jeszcze tego samego dnia został zwolniony. Bezpieczeństwo naszych kierowców jest naszą największą troską. Ja, wraz z całą rodziną Extreme E, życzymy Carlosowi powodzenia i mamy nadzieję zobaczyć go z powrotem w akcji w ten weekend na kolejnym X Prix”

W wyniku zwycięstwa w NEOM X Prix I na Sardynii zespół Hummera plasuje się obecnie na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej tego sezonu Extreme E. Poniżej pełna tabela punktacji poszczególnych ekip:

Klasyfikacja punktowa zespołów Extreme E po NEOM X Prix I na Sardynii (źr. Extreme E)

Jak widać, mimo nałożenia kary liderem jest wciąż zespół Nico Rosberga, który choć przegrał finał, to zdobył dodatkowe pięć punktów za najszybszy przejazd w ramach Continental Traction Challenge.

Total
0
Shares