Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Motoryzacja na autostradzie e-commerce. Polacy coraz chętniej wybierają nowy sposób sprzedaży samochodów

mazda cx5
Mazda CX-5 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Branża motoryzacyjna jest jedną z ostatnich, która pełną parą wkroczyła w erę digitalizacji. Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie, że może sprzedać i kupić samochód, nie oglądając go na żywo, nie sprawdzając jak wygląda w środku, czy w końcu – nie odbywając jazdy testowej. Pandemia przyspieszyła zmiany także w tym sektorze. Eksperci Spotawheel podkreślają, że rozwój e-commerce jest obecnie najważniejszym trendem w zakresie sprzedaży i odkupu aut używanych.

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości jakie daje im Internet. Co piąty uczestnik badania przeprowadzonego przez Spotawheel deklaruje, że jest w stanie zdecydować się na zakup samochodu z drugiej ręki w sieci, bez wcześniejszego sprawdzenia pojazdu podczas jazdy próbnej. Tendencja ta jest także widoczna wśród osób, które chcą szybko i bezpiecznie sprzedać swój dotychczasowy samochód. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej transakcji odkupu samochodów w Spotawheel odbywa się za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej firmy.

Branża motoryzacyjna, jako wiodąca w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, powinna być również całkiem naturalnie liderem w omnichannelowym podejściu do rozwoju biznesu, obejmującym przekrojowo wszystkie możliwe kanały sprzedaży. Tymczasem tradycyjny model, opierający się na salonach, showroomach i rozbudowanych działach handlowych utrzymał się wśród dealerów samochodów dość długo, niemalże bez żadnej konkurencji ze strony świata cyfrowego. Sfera digitalowa była do tej pory traktowana przez nasz sektor dość nieufnie, a strony internetowe służyły głównie jako mniej lub bardziej eleganckie wizytówki, bez żadnych funkcjonalności związanych z e-commerce – zwraca uwagę Radosław Grzela, General Manager Spotawheel w Polsce, pierwszej platformy e-commerce, która umożliwiła sprzedaż i odkup samochodów w całości przez Internet.

Rynek pojazdów używanych ewoluował. Giełdy samochodowe, które były historycznie pierwszym punktem sprzedaży na rynku wtórnym w latach 90 musiały oddać nieco pola komisom. Kolejnym etapem rozwoju tego sektora były dysponujące bardzo dużym kapitałem grupy dealerskie pojazdów używanych. Żadna z nich jednak nie zbudowała dominującej pozycji, osiągając choćby 1% udziału w rynku. Pandemia przyspieszyła zmiany w branży, kładąc większy nacisk na rozwój kanałów internetowych i przekonała Polaków do rozwiązań digitalowych.

Algorytmy w służbie e-commerce

Nowocześni dealerzy samochodów używanych dysponują dziś narzędziami, dzięki którym klienci nie tylko bezpiecznie i szybko mogą znaleźć oraz kupić samochód, ale także z korzyścią sprzedać dotychczasowy pojazd. Analiza wskaźników i statystyk stron internetowych, pozwala sprzedawcom na

bieżąco badać trendy i przewidywać, które modele zyskają największą popularność. Biorąc pod uwagę te wskaźniki, a także takie czynniki jak rok produkcji, przebieg czy historia użytkowania auta, mogą oni także zagwarantować konkurencyjną cenę za samochód.

Wycena samochodu to zawsze delikatny temat, obarczony szczególnie ze strony właściciela sporym ładunkiem emocjonalnym. Wraz z pojazdem sprzedaje się niejednokrotnie masę wspomnień i kawałek sentymentu. Algorytm wyceny auta siłą rzeczy nie może wziąć tego aspektu pod uwagę, bazuje za to na danych i parametrach, które pozwalają na zaproponowanie sprzedającemu jak najkorzystniejszej ceny za samochód. Klienci coraz częściej korzystają z naszego najnowszego rozwiązania, czyli formularza wyceny wartości pojazdu, który pozwala w kilka minut poznać szacunkową wartość sprzedawanego auta oraz umówić się na jego sprawdzenie i ewentualną sprzedaż z naszym rzeczoznawcą – mówi Artur Tomczyński, szef działu Sourcingu w Spotawheel.

Rozwiązania cyfrowe są kluczem do tego, aby sprzedaż samochodu zaczęła się kojarzyć klientom z procesem bezproblemowym, szybkim i przede wszystkim transparentnym. Algorytmy pozwalają na zaproponowanie sprzedającemu ceny będącej wypadkową stanu samochodu, popytu na rynku oraz sytuacji ekonomicznej. Aktualnie sprzedaż auta może się okazać całkiem korzystna, gdyż okres oczekiwania na nowe auto znacznie się wydłużył i wiele osób poszukuje nowego pojazdu na rynku wtórnym.

Nowa era

Pandemia nieodwołalnie zmodyfikowała podejście branży motoryzacyjnej do e-commerce. Jak pokazują statystyki, klienci są coraz mocniej zainteresowani rozwiązaniami cyfrowymi, bardzo chętnie sięgają po narzędzia pozwalające im na wycenę i sprzedaż lub kupno auta, nie ruszając się praktycznie z własnego fotela. To wyzwanie dla współczesnych sprzedawców, którzy do tej pory odkładali intensywniejszą obecność w Internecie i wykorzystywanie dostępnych tam rozwiązań na później.

Total
0
Shares