Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody elektryczne. Ile jest w Polsce aut z wtyczką?

Samochody elektryczne – ich popularność rośnie na całym świecie. Czy tego chcemy, czy nie. W Polsce licznik aut przekroczył 20 tys. egz.
samochód elektryczny
(fot. Shutterstock)

Otrzymaliśmy właśnie najświeższe dane dotyczące polskiego parku samochodów elektrycznych i zelektryfikowanych (pełne “elektryki” i hybrydy plug-in, które również można ładować z gniazdka). Choć do elektryfikacyjnych potentatów takich jak Norwegia nam daleko, to jednak samochody elektryczne są coraz częstszym widokiem na polskich drogach.

IBRM Samar poinformował, że – na podstawie danych obecnych w bazie CEPiK – na koniec roku 2020 było w Polsce zarejestrowanych już ponad 20 tys. aut elektrycznych i zelektryfikowanych z wtyczką (zwykłe hybrydy pomijamy). Dokładnie liczba aut, podłączalnych do prądu, osiągnęła pod koniec ubiegłego roku 20 181 egzemplarzy. Modele w pełni elektryczne stanowią 48,3 proc. polskiego parku maszynowego samochodów elektrycznych, natomiast pozostała część (51,7 proc.) to hybrydy plug-in.

Infografika park samochody elektryczne w Polsce
Samochody elektryczne w Polsce – park tego typu aut w naszym kraju systematycznie rośnie (źr. IBRM Samar, wykres interaktywny: infogram.com)

Przekroczenie liczby 20 tys. elektrycznych i zelektryfikowanych aut nie udało by się, gdyby nie wzrost liczby rejestracji takich samochodów w 2020 roku. Wtedy do urzędów komunikacji zgłoszono 9996 takich pojazdów. Dla porównania rok wcześniej (2019) było to tylko 4591 aut, a w 2018 – zaledwie 2468 samochodów.

Nissan Leaf
Nissan Leaf pozostaje najpopularniejszym samochodem elektrycznym na polskich drogach (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Wśród samochodów w pełni elektrycznych, najpopularniejszą marką pozostaje w Polsce Nissan ze swoim modelem Nissan Leaf. Więcej o tym samochodzie przeczytacie w naszym serwisie – testowaliśmy zarówno wersję z baterią 40 kWh, jak i odmianę z mocniejszym motorem i akumulatorem 62 kWh). Kolejne dwa miejsca zajmują marki BMW (model i3) oraz Renault (model Renault Zoe).

Mitsubishi Outlander PHEV 2020
Mitsubishi Outlander PHEV – najpopularniejsza hybryda plug-in w Polsce (fot. Mitsubishi)

Gdy spojrzymy na hybrydy plug-in, najpopularniejszym modelem tego typu w Polsce wciąż pozostaje Mitsubishi Outlander PHEV. Zarejestrowano dotąd 960 takich aut. Jednak jeżeli chodzi o markę, popularniejsze jest BMW. Dwa kolejne pod względem popularności modele to BMW 3 w wersji z wtyczką i BMW 5 PHEV.

Total
1
Shares