Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najdroższy samochód na świecie sprzedany. To Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupé

Mercedes-Benz wystawił na aukcję model 300 SLR Uhlenhaut Coupe. Okazało się, że samochód stał się najdroższym autem dotychczas.
Mercedes-benz 300 slr
Uhlenhaut Coupé wraz ze swoim konstruktorem, Rudolfem Uhlenhautem (fot. materiały prasowe)

Mercedes-Benz Classic wystawił na sprzedaż samochód ze swojej muzealnej kolekcji. Przedmiotem aukcji był bardzo rzadki egzemplarz 300 SLR Uhlenhaut Coupé, jeden z dwóch powstałych prototypów. Mercedesa odkupił prywatny kolekcjoner, jednocześnie pobijając rekord najdroższego auta w historii. Cena, jaką zapłacił wyniosła 135 milionów Euro, czyli 621 milionów złotych.

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 roku

Projekt fascynuje nawet dziś (fot. materiały prasowe)

Nazwany na cześć swojego konstruktora, inżyniera Rudolfa Uhlenhauta, 300 SLR uznawany jest przez wielu ekspertów motoryzacyjnych za jeden z największych dzieł projektowania i inżynierii na świecie.

Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się naszą historyczną kolekcją do tej inicjatywy łączącej przeszłość z przyszłością inżynierii i technologii dekarbonizacji”, mówi Marcus Breitschwerdt, szef Mercedes Benz Heritage. „Prywatny nabywca zgodził się, że 300 SLR Uhlenhaut Coupé pozostanie dostępny do publicznej ekspozycji przy specjalnych okazjach, podczas gdy druga oryginalna 300 SLR Coupé pozostaje własnością firmy i będzie nadal wystawiana w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie”.

300 SLR wytyczył wiele szlaków stylistycznych, które są często stosowane do dziś. Długa maska, drzwi otwierane do góry (“Gullwing”), czy technologia stosowana w samochodach wyścigowych to tylko mały ułamek z wręcz legendarnych cech charakterystycznych modelu. Uhlenhaut Coupe bez wątpienia wpisał się w mitologię samochodów sportowych na stałe.

Zobacz też: Kupujemy legendę. 300 SL “Gullwing”

Kapitał na rozwój

Słynne drzwi typu “gullwing” w ogóle się nie zestarzały. Do dziś wielu producentów stosuje bardzo podobne rozwiązania (fot. materiały prasowe)

Aukcja odbyła się 5 maja. Poza wspominanym 300 SLR, Mercedes wystawił około 1100 innych samochodów z różnych lat produkcji, począwszy od XIX wieku. Pieniądze z aukcji zostaną wykorzystane do celów rozwojowych. Kapitał zasilił konto Mercedes-Benz Fund i posłuży do opłacenia Stypendiów Szkolnych i Uniwersyteckich, szczególnie dla tych najbardziej potrzebujących, bez stałego zarobku i środków na naukę. Pieniądze mają pomóc młodym ludziom na początku ścieżki swojej kariery.

Total
1
Shares