Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najfajniejsze radiowozy świata. Czym policjanci ścigają bandytów?

Przedstawiamy najfajniejsze radiowozy na świecie!
Lamborghini Huracán STO
Skuteczne hamulce wyczynowe to podstawa przy takiej mocy (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Radiowozy to zwykle nudne i do bólu funkcjonalne pojazdy. W te role najczęściej wcielają się hatchbacki segmentu C, sedany segmentu D lub po prostu pojemne vany. Na szczęście nie zawsze tak jest i i na świecie jeżdżą prawdziwie ekscytujące wozy policyjne.

Postanowiliśmy zebrać listę najfajniejszych radiowozów, które miały okazję pełnić służbę w różnych państwach. To prawda, że całą listę moglibyśmy zapełnić radiowozami z Dubaju, ale nie miałoby to sensu. Zobaczcie, czym jeździ (lub jeździła) policja w innych krajach. Na naszej liście nie brakuje supersamochodów, ale sa też inne pozycje – zapraszamy!

Lamborghini Huracán – radiowóz we Włoszech

Włosi zamówili w Lamborrghini 610-konnego Huracána dla “drogówki”. Samochód jest operacyjny od 2017 roku w Bolonii. Podstawowym zadaniem Huracán Polizia jest udzielanie pomocy medycznej. W tym celu w bagażniku z przodu pojazdu znajduje się specjalny system chłodniczy do transportu narządów do przeszczepu. W celu udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym Huracán jest również wyposażony w defibrylator.

Tym Lamborghini włoska policja wozi organy do przeszczepów (fot. Lamborghini)

Lexus LC 500 – radiowóz w Japonii

Lexusa LC 500 otrzymała Policja w prefekturze Tochigi. Auto będzie wykorzystywane w zatrzymywaniu kierowców oraz będzie brało udział w działaniach promocyjnych. Przedstawiciel Lexusa, Kazuo Nakamura przekazał samochód japońskiej policji i powiedział „Chciałbym, żebyście wykorzystali go w zapobieganiu wypadkom drogowym”. Sportowe coupé napędzne wolnossącą V-ósemką 5.0 o mocy niemal 480 KM.

Do służby w Japonii trafił ten Lexus LC 500 (fot. Lexus)

BMW 745 Le xDrive – radiowozy w Czechach

5 sztuk BMW 7 trafiło do czeskiej policji. Nasi południowi sąsiedzi lubią luksus, ale nie zapomnieli o ekologii. 745 Le to hybryda typu plug-in o mocy systemowej 394 KM. Taki wóz przyśpiesza do 100 km/h w 5,1 sekundy. Po przejechaniu 25 tys. km limuzyny zostaną zwrócone i zastąpione kolejnymi. We flocie czeskich mundurowych jest też dziesięć modeli BMW i3 i jedno futurystyczne BMW i8.

Czeskie policyjne BMW 7 (fot. BMW)

Mclaren MP4-12C – radiowóz w Wielkiej Brytanii

W 2014 brytyjska policja zaprezentowała ich najnowszy i najszybszy samochód. To Mclaren MP4-12C warty ok. ćwierć miliona funtów. Specjalnie przystosowany dwumiejscowy supersamochód, który może osiągnąć 60 mil na godzinę w trzy sekundy został zaprezentowany na pokazie samochodowym w Birmingham. Chociaż nie jest to praktyczny pojazd do codziennego patrolowania, funkcjonariusze z Central Motorway Group w Midlands mieli nadzieję, że pomoże on przełamać bariery między policją a kierowcami. Czy tę barierę da się w ogóle kiedyś przełamać?

Policyjny Mclaren MC-12 (fot. Anglia Press Agency)

Smart Fortwo – radiowóz w USA

Smart dostarczył w 2016 do policji nowojorskiej 250 Smartów Fortwo. Departament Policji Nowego Jorku (NYPD) zastąpił Smartami trzykołowe motocykle używane wcześniej w mieście. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych trójkołowców Smarty mają klimatyzację, co ułatwia pracę policji podczas patrolu w upalne lato w Nowym Jorku. Biało-niebieskie policyjne maluchy mają specjalne wyposażenie, w tym niebieską obrotową lampę dachową i policyjny sprzęt radiowy.

NYPD Smart Fortwo (fot. Daimler)

Flota supersamochodów – radiowozy z Dubaju

Już w 2015 policja w Dubaju opublikowała na YouTube wideo, w którym chwali się swoją flota ultradrogich radiowozów. Wśród nich są: Bentley Continental GT, Brabus Widestar, Ferrari FF, Mercedes-AMG SLS, Nissan GTR, Mclaren MP4-12C, Audi R8 oraz Bugatti Veyron. Ten ostatni to najszybszy radiowóz na świecie. Od tamtej pory do floty dołączył m.in. Aston Martin One-77.

BONUS: Ferrari 250 GTE II 1962

Na koniec zostawiliśmy najwspanialszy radiowóz, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. To Ferrari służyło w Rzymie przez około sześć lat, zanim wycofano go z czynnej służby. Jak do tego doszło? W 1963 roku do służby we włoskiej policji trafiły dwa samochody marki Ferrari. Jeden został szybko zniszczony, ale podwozie nr 3999 patrolowało ulice przez następne sześć lat i stało się zasłużoną legendą. 250 GTE było też pierwszym modelem Ferrari w konfiguracji 2+2. GTE było zbudowane przez Pininfarinę i oparte na poszerzonej wersji platformy 250 o długim rozstawie osi. Samochód napędzał słynny 60-stopniowy silnik Colombo V12 o pojemności 3,0 i mocy 240 KM.

Ferrari 250 GTE II 1962 (fot. Girardo & Co)

Czym jeździ polska Policja?

BMW 330i to jeden z szybszych samochodów, jakimi dysponują polscy policjanci (fot. archiwum polskiej Policji)

Rodzimi funkcjonariusze poruszają się wieloma rodzajami aut. Wśród miejskich radiowozów dużą popularnością cieszą się koreańskie hatchbacki. Co innego, gdy mówimy o specgrupach SPEED. Ci funkcjonariusze poruszają się m.in. BMW serii 3 Gran Turismo xDrive oraz BMW serii 3 sedan. Te rodzinnie wyglądające pięciodrzwiowe radiowozy BMW to wersje xDrive z silnikami 2.0 o mocy 252 KM i napędem na obie osie. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje w nich 6,2 s, a prędkość maksymalna jest ograniczona do 250 km/h. Część z nich uległa niestety wypadkom.

źródła: Lamborghini, Lexus, BMW, Anglia Press, Daimler, Girardo & Co

Total
5
Shares