Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najpopularniejszy kolor auta? Wciąż biały

Najpopularniejszy kolor auta to wciąż biel. Od lat. Towarzyszą jej neutralne barwy, szarości, czernie i srebrny.

Axalta, jeden z największych dostawców lakierów barwnych na świecie opublikowała raport dotyczący kolorów najczęściej zamawianych przez branżę motoryzacyjną. Od lat sytuacja jest bez zmian. Najpopularniejszy kolor nadwozia samochodów to wciąż biel. Neutralne odcienie bieli, czerni, szarości i barw srebrnych pokrywają 81 proc. samochodów na świecie.

Statystycznie 38 proc. wszystkich samochodów zbudowanych w ciągu ostatnich trzech lat pokrytych jest lakierem o barwie białej. To najpopularniejszy kolor samochodu na świecie. Stan ten trwa od co najmniej dekady. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego przez firmę Axalta raportu “2020 Color Popularity Report“. W przypadku luksusowych aut, ulubioną barwą klientów jest czerń.

Paleta najpopularniejszych kolorów nadwozi aut w 2020 r.
W ciągu ostatniej dekady biały pozostaje najpopularniejszą barwą pokrywającą nadwozia nowych samochodów (graf. Axalta)

Utrzymując 38% całkowitego rynku światowego przez ostatnie trzy lata, biały jest najczęściej kupowanym kolorem motoryzacyjnym na świecie przez 10 kolejnych lat. Srebro nadal spada we wszystkich regionach, a jego popularność jest obecnie jednocyfrowa i wynosi 9%. Czarny utrzymuje się niezmiennie rok do roku i pozostaje ulubieńcem luksusowych pojazdów.

Choć barwa biała jest najpopularniejsza globalnie, to Europejczycy w stosunku do ludzi mieszkających na wszystkich innych kontynentach, najbardziej preferują inny kolor. Najpopularniejszy kolor w Europie to szary. Wybiera go 25 proc. klientów na Starym Kontynencie.

Wyniki raportu Axalta Global Automotive Color Popularity są oparte na analizie danych dotyczących aut wyprodukowanych w 2020 roku. Axalta zaczęła publikować raporty na temat kolorów powłok w branży w 1953 roku. Również w naszych testach sporo aut znajdziecie w tym właśnie kolorze.

Total
0
Shares