Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nareszcie! Elektryczna Toyota. Dekadę za późno?

toyota

Czy Toyota odrobi technologiczną przewagę, którą koncern kiedyś uzyskał dzięki hybrydom?Firma zapowiada nowy model z gamy samochodów elektrycznych na baterie (BEV) – pierwszy zaprojektowany na platformie e-TNGA.

Toyota: Nowa platforma e-TNGA


Architektura e-TNGA ma ułatwić projektowanie nowych samochodów, gdyż kluczowe komponenty samochodu mają na stałe wyznaczone miejsce w konstrukcji auta. Takie podejście przyspiesza tworzenie zarówno wariantów tych samych modeli, jak i samochodów z różnych segmentów, o różnych wymiarach i rozstawie osi. Platforma e-TNGA stwarza także możliwość zastosowania napędu na przód, na tył oraz na obie osie. W zależności od modelu, segmentu i potrzeb użytkowników, można na niej montować silniki o różnej wielkości i mocy oraz baterie o różnych wymiarach i pojemnościach.

Toyota
Pierwszy samochód elektryczny Toyoty będzie SUV-em (fot. Toyota)

Pierwszy samochód elektryczny oparty na platformie e-TNGA został już ukończony i jest przygotowywany do wdrożenia do produkcji. Auto będzie powstawało w Toyota ZEV Factory w Japonii.

„Toyota już niedługo zrobi kolejny krok w tworzeniu gamy samochodów elektrycznych na baterie i w najbliższych miesiącach zaprezentuje pierwszego średniej wielkości SUV-a z tym napędem.” – powiedział Koji Toyoshima, wicedyrektor Toyota ZEV Factory.

e-TNGA
Koncern rozpoczął komunikowanie nowego modelu od prezentacji platformy e-TNGA (fot. Toyota)

Obecnie koncern prezentuje zarys sylwetki nowego modelu oraz podstawowe dane o jego modułowej architekturze. Dalsze informacje i szczegóły techniczne nowego elektrycznego SUV-a zostaną podane w nadchodzących miesiącach.

Total
0
Shares