Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nie bój się ładowania elektryka, pomoże Ci robot-ładowarka

Robot - ładowarka (fot. VW)
Robot – ładowarka (fot. VW)

Oto jeden z projektów, jaki w najbliższych latach ma wzbogacić infrastrukturę ładowania. Jego zadaniem jest całkowicie automatyczne ładowanie elektrycznych pojazdów w miejscach o ograniczonej powierzchni, np. w garażach podziemnych. Volkswagen Group Components udostępniło zdjęcia prototypu mobilnego robota służącego do zasilania akumulatorów aut elektrycznych.

Robot - ładowarka (fot. VW)
Robot – ładowarka (fot. VW)

Mobilna szybka ładowarka pojawi się na rynku już na początku 2021 roku. Od paru tygodni na terenie kilku niemieckich fabryk Volkswagena trwają jej próby pilotażowe. Z kolei mobilny robot zyskał status prototypu i teraz będzie intensywnie rozwijany. Jednym z warunków pojawienia się tego urządzenia na rynku jest powstanie systemu komunikacji Car-to-X, który umożliwi autonomiczne ładowanie.

Robot-ładowarka, jak to działa?

Robot uruchamiany jest poprzez aplikację lub za pośrednictwem systemu komunikacji Car-to-X – działa całkowicie autonomicznie. Samodzielnie zbliża się do pojazdu, którego akumulator ma zasilić energią elektryczną i komunikuje się z nim. Od otwarcia pokrywy osłaniającej gniazdo ładowania, przez podłączenie końcówki przewodu, po jej odłączenie – cały proces przebiega bez udziału człowieka.

Robot – ładowarka (fot. VW)

Jeden robot, wiele aut

By móc zasilać kilka pojazdów jednocześnie, mobilny robot zbliża się do samochodu z ładowarką, podłącza ją i w ten sposób ładuje akumulator elektrycznego auta. Podczas tej czynności ładowarka znajduje się przy samochodzie. W tym czasie robot zajmuje się obsługą innych pojazdów. Gdy ładowanie się zakończy, robot samodzielnie odłącza ładowarkę i odwozi ją do stacji centralnej.

Volkswagen przewiduje, że dzięki robotowi-ładowarce operatorzy parkingów czy garaży podziemnych mogą łatwo i szybko sprawić, że każde miejsce parkingowe w ich obiekcie będzie zapewniało możliwość ładowania akumulatora w pojeździe. Robot pozwala uniknąć nie tylko dezorganizacji związanej z przebudową obiektu, lecz również potencjalnych kosztów.

Robot - ładowarka (fot. VW)
Robot – ładowarka (fot. VW)
Total
0
Shares