Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nissan ogłasza EV36Zero – nowa fabryka i nie tylko

EV36Zero – tak nazwany jest elektromobilny węzeł produkcyjny, jaki powstanie w Wielkiej Brytanii. Fabryka aut elektrycznych i fabryka akumulatorów.
Nowa fabryka Nissana i Envision (fot. Nissan)

Nissan ogłosił powstanie EV36Zero, centrum produkcyjnego samochodów elektrycznych japońskiej marki, które powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie brytyjskiej fabryki Nissana w Sunderland. W planach nowa gigafabryka o pojemności 9 GWh, wykorzystanie wyłącznie “zielonej” energii do produkcji oraz wyzerowanie bilansu węglowego i nowe miejsca pracy.

Nie wiemy, kto co jakiś czas rozsiewa plotki o wycofaniu się Nissana z Europy, ale po oficjalnym ogłoszeniu przedstawicieli japońskiej marki, autorzy tych plotek mocno rozmijają się z rzeczywistością. Nissan nie tylko nie wycofuje się z Europy, ale wręcz kładzie duży nacisk inwestycyjny na obecność na Starym Kontynencie, nawet gdy mowa o państwie (UK), które już nie jest w UE.

Nowy Nissan Juke – zobacz

Projekt EV36Zero zostanie uruchomiony dzięki wstępnej inwestycji w wysokości 1 mld funtów koncernu Nissan i jego partnerów: Envision AESC (producent akumulatorów) oraz Rady Miasta Sunderland. Projekt EV36Zero obejmuje trzy powiązane inicjatywy – produkcję samochodów elektrycznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz produkcję akumulatorów. Prezes i Dyrektor Generalny Nissana, Makoto Uchida powiedział: „Projekt ten jest częścią pionierskich działań Nissana zmierzających do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia naszych produktów. Nasze kompleksowe podejście obejmuje nie tylko rozwój i produkcję pojazdów elektrycznych, ale także wykorzystywanie ich akumulatorów jako magazynów energii oraz ich ponowne użycie do celów wtórnych”.

Nowy Nissan Qashqai także powstaje w Sunderland

W ramach ogłoszonej kwoty 1 mld funtów Nissan zainwestuje do 423 mln funtów w produkcję nowego, w pełni elektrycznego modelu w Wielkiej Brytanii. Auto zostało zaprojektowane z myślą o światowych rynkach, ale zakłady w Sunderland tradycyjnie obsługiwały głównie rynek europejski. Można być zatem pewnym, że elektryczny crossover japońskiej marki, podobnie jak najnowszy Nissan Juke i Nissan Qashqai będzie dopasowany pod gusta europejskich klientów. Auto powstanie na bazie platformy CMF-EV aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi. Nissan przewiduje że z taśm produkcyjnych będzie zjeżdżać rocznie aż 100 tys. sztuk tego modelu. Nowy hub EV36Zero zwiększy potencjał produkcyjny marki.

Jeżeli chodzi o nową, budowaną gigafabrykę w ramach projektu EV36Zero, początkowo ma ona mieć moc produkcyjną 9 GWh, w przyszłości przewiduje się wzrost do 25 GWh w 2030 roku. W zakładzie tym powstawać będą nowe ogniwa Gen5 o 30 proc. wyższej gęstości energetycznej od dziś wykorzystywanych baterii w samochodach elektrycznych.

Total
0
Shares