Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nissan opublikował bardzo dobre wyniki finansowe za rok obrotowy 2021

Nissan Qashqai 4x4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Nissan Qashqai 4×4 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
  • Zysk z działalności operacyjnej za pełny rok w wysokości 247,3 mld jenów i dochód netto w wysokości 215,5 mld jenów
  • Firma zakończyła ważny etap w realizacji planu transformacji Nissan NEXT i osiągnęła marżę zysku operacyjnego 2% po uwzględnieniu udziału chińskiej spółki joint venture
  • Zysk operacyjny za rok obrotowy 2022 powinien utrzymać się na tym samym poziomie, co w roku poprzednim

JOKOHAMA, Japonia – Nissan Motor Co., Ltd. ogłosił dziś wyniki finansowe za cały rok i czwarty kwartał roku obrotowego 2021.

Wyniki finansowe za cały rok

Środowisko biznesowe w roku obrotowym 2021 było wyjątkowo trudne. Duży wpływ miały na to czynniki zewnętrzne, takie jak rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa, braki dostaw półprzewodników i wysokie ceny surowców. Pomimo tych wyzwań Nissan dokonywał ciągłych postępów w realizacji planu transformacji Nissan NEXT – wzmocnił kluczowe elementy swojej działalności, zwiększył sprzedaż i wprowadził na rynek nowe modele samochodów.

W roku obrotowym 2021 rentowność znacząco wzrosła w porównaniu do 2020 dzięki utrzymaniu dyscypliny finansowej oraz żelaznej kontroli kosztów stałych. Poprawa jakości sprzedaży na całym świecie wspierana korzystnymi warunkami rynkowymi w Stanach Zjednoczonych pozwoliła na zwiększenie przychodów netto w przeliczeniu na samochód dla najważniejszych modeli i przyczyniła się do poprawy zyskowności w tym okresie.

Skonsolidowane przychody netto Nissana w pełnym roku obrotowym wyniosły 8,42 biliona jenów, co przełożyło się na zysk operacyjny w wysokości 247,3 miliarda jenów, marżę operacyjną na poziomie 2,9% oraz zysk netto w wysokości 215,5 miliarda jenów. Rok fiskalny przyniósł również pierwszy od trzech lat powrót Nissana do rentowności oraz osiągnięcie marży operacyjnej na poziomie 2%, czyli jednego z ważnych etapów realizacji planu transformacji Nissan NEXT. Wolne przepływy pieniężne z działalności w branży motoryzacyjnej były ujemne i wyniosły 294,7 miliarda jenów, a środki pieniężne netto z działalności w branży motoryzacyjnej zamknęły się w kwocie 728 miliardów jenów. Biorąc pod uwagę poprawę wyników, Nissan planuje wypłacić dywidendę w wysokości 5 jenów na akcję za rok obrotowy 2021.

Źródło: Nissan

Total
0
Shares