Dacia Duster, pierwszy wybór klientów indywidualnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie, wjeżdża na rynek nowocześniejsza, z większymi zdolnościami terenowymi, ale wciąż „nieprzyzwoicie atrakcyjna cenowo”, jak uważa Renault (właściciel marki).
Duster, dostępny na rynku od 2010 roku w cenie auta miejskiego, wstrząsnął rynkiem SUV-ów. To auto to prawdziwa rewolucja. Mający na koncie ponad 1,9 mln sprzedanych egzemplarzy Duster jest od 2019 roku europejskim liderem sprzedaży w swojej klasie dla klientów indywidualnych na rynku SUV-ów.
Dacia Duster. Większy komfort w aucie
Jeśli chodzi o komfort, samochód wyposażono w wysoką środkową konsolę z przesuwnym podłokietnikiem, dwa systemy multimedialne z nowym 8-calowym ekranem oraz dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów EDC. Nowy Duster jest jak zawsze wszechstronny i dostępny
w wersji z napędem na 2 lub na 4 koła. Wersja z napędem na 4 koła została wyposażona w nową generację systemu 4×4 Monitor o poszerzonych funkcjonalnościach.
Duster po zmianach. Nowy przód
Pod względem stylistyki nowy Duster jest w pełni zgodny z kanonami nowej identyfikacji wizualnej, zaprezentowanej po raz pierwszy w nowych modelach: Sandero, Sandero Stepway i Logan. Nowe reflektory mają światła do jazdy dziennej w kształcie litery „Y”.
Stałe oświetlenie typu ECOLED w przednich i tylnych światłach jest elementem nowego, charakterystycznego układu świateł Dacii. Duster jest pierwszym modelem Dacii wyposażonym w kierunkowskazy przednie z diodami LED. Technologia ta została także zastosowana w światłach mijania (z funkcją automatycznego włączania w standardzie) i w oświetleniu tablicy rejestracyjnej.
Dacia. Lepsza aerodynamika i efektywność energetyczna
Dzięki wspólnym wysiłkom designerów i konstruktorów poprawie aerodynamiki samochodu towarzyszą pozytywne zmiany w designie modelu. Kształt tylnego spojlera i nowych, 17-calowych aluminiowych obręczy kół został dopracowany w tunelu aerodynamicznym. Wprowadzone udoskonalenia (nowe łożyska kół, opony, oświetlenie LED) oraz poprawiony współczynnik efektywności aerodynamicznej (SCx) Dustera.
SUV Duster. Wyższy komfort w środku
Tapicerka siedzeń nowego Dustera jest w 100 proc. nowa. Rodzaje użytych materiałów oraz kształt nowych zagłówków zapewniają lepszą ergonomię i skuteczniejsze podparcie ciała. Cieńsze zagłówki zapewniają ponadto lepszą widoczność w kabinie, tak pasażerom na tylnych siedzeniach do przodu, jak i na odwrót.
Wielką nowością jest wysoka środkowa konsola z szerokim podłokietnikiem, przesuwanym na długości 70 mm. Jest wyposażona w zamykany schowek o pojemności 1,1 litra oraz dwa porty USB dla pasażerów z tyłu w zależności od wersji.
Nowoczesny Duster. Kompletne wyposażenie
Niezależnie od poziomu wyposażenia w standardzie otrzymuje się komputer pokładowy z ekranem, automatyczne włączanie świateł mijania i ogranicznik prędkości z podświetlanymi przyciskami sterowania
w kierownicy.
Automatyczna klimatyzacja z cyfrowym wyświetlaczem, regulator prędkości z podświetlanymi przyciskami sterowania w kierownicy, podgrzewane przednie fotele i karta Keyless Entry są dostępne zależnie od wersji.
Dacia. Dwa nowe systemy multimedialne do wyboru
Oprócz wyposażenia audio Dacia Plug & Music (radio, MP3, USB i Bluetooth) dostępne są dwa nowe systemy multimedialne: Media Display i Media Nav. Wraz z nimi na desce rozdzielczej pojawia się nowy, 8-calowy ekran dotykowy.
W przypadku Media Display wyposażenie obejmuje 6 głośników (w tym dwa boomery i dwa głośniki wysokotonowe z przodu), radio cyfrowe DAB, złącze Bluetooth, dwa porty USB i przewodowe klonowanie ekranu smartfona kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto. Aktywację funkcji poleceń głosowych i obsługę głosową asystenta iOS lub Google w smartfonie umożliwiają przyciski sterowania w kierownicy.
W przypadku Media Nav system multimedialny wzbogaca się dodatkowo o pokładową nawigację i łączność bezprzewodową Wi-Fi kompatybilną z Apple CarPlay i Android Auto.
Terenowa Dacia Duster. Prawdziwy SUV
Dzięki dużemu prześwitowi, nowym oponom i specjalnemu systemowi 4×4 Monitor (w wersji z napędem na 4 koła) równie dobrze czuje się na drodze, jak i z dala od utartych szlaków.
Prześwit wynoszący 217 mm w wersji z napędem na 2 koła i 214 mm w wersji z napędem na 4 koła
Kąt rampowy 21°
Kąt natarcia 30°
Kąt zejścia 34° w wersji 4×2 oraz 33° w wersji 4×4
W wersji z napędem 4×2 nowy Duster jest wyposażony w standardzie w opony o obniżonych o 10 proc. oporach toczenia. Opony montowane w wersji 4×4 spełniają kryteria testów uprawniających do oznaczenia 3PMSF. Ich przyczepność pozwala uwolnić się od konieczności zmiany opon na zimowe w okresie zimowym.
Rozbudowany system 4×4 Monitor
Dostępny w wersji 4×4 wyposażonej w Media Display lub Media Nav system 4×4 Monitor dostarcza wielu różnych informacji wyświetlanych na centralnym ekranie:
Miernik (inklinometr) bocznych przechyłów: pozwala ocenić wielkość bocznych przechyłów na drogach, których lewa i prawa strona nie leżą w tej samej płaszczyźnie.
Miernik kąta przechyłów wzdłużnych: pozwala ocenić nachylenie dróg i stromizn z wykorzystaniem danych pochodzących z systemu wspomagania ruszania pod górę czy asystenta zjazdu ze wzniesienia.
Busola: teraz działa już od 0 km/h i ułatwia orientację względem biegunów magnetycznych Ziemi.
Wysokościomierz: aktualna wysokość jest stale wyświetlana na jednej części ekranu, a różnica poziomów na pokonanej trasie – na drugiej jego części.
Po zakończeniu jazdy po bezdrożach lub w górach 4×4 Monitor wyświetla historię z podsumowaniem pokonanej trasy.
Nowa automatyczna skrzynia biegów EDC
Nowy Duster z napędem na 2 koła może być obecnie wyposażony w 6-stopniową, automatyczną skrzynię biegów EDC, dostępną z silnikiem TCe 150. Skrzynia biegów EDC (Efficient Dual Clutch) posiada dwa sprzęgła: jedno do biegów nieparzystych (1, 3, 5), drugie do biegów parzystych (2, 4, 6 i wsteczny). Zmiana biegów jest sterowana siłownikami elektrycznymi kontrolowanymi przez blok elektroniczny idealnie dobierający właściwe przełożenie skrzyni w zależności od polecenia kierowcy. Podczas zmiany biegów sprzęgło włączone otwiera się
i jednocześnie sprzęgło obsługujące kolejny bieg zamyka się. Zmiana biegów jest dzięki temu szybka, bez przerw w przenoszeniu momentu obrotowego.
Dacia Duster. Pod maską silniki benzynowe, wysokoprężne i LPG
Duster dysponuje pełną gamą silników.
Silnik wysokoprężny to dCi 115, w wersji z napędem 4×2 lub 4×4, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów.
Silniki benzynowe to:
TCe 90 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów
TCe 130 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów
TCe 150 w wersji z napędem 4×4, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów
TCe 150 w wersji z napędem 4×2, współpracujący z automatyczną, 6-stopniową skrzynią biegów EDC
Jest też silnik dwupaliwowy benzyna-LPG: TCe 100 LPG w wersji z napędem 4×2, współpracujący z mechaniczną, 6-stopniową skrzynią biegów
Nowa Dacia Duster. Systemy i komfort prowadzenia
Wraz z nowym modele wchodzą też do Dustera nowe systemy wspomagania. T m.in. system monitorowania martwego pola, systemy wspomagania parkowania, wspomaganie ruszania pod górę, system kontroli zjazdu ze wzniesienia, kamera Multiview.
Wygodniejsza jest też pozycja za kierownicą. Wysoka środkowa konsola z przesuwnym w zakresie 70 mm podłokietnikiem zapewnia wygodniejszą pozycję za kierownicą niezależnie od wzrostu i budowy ciała kierowcy. W rezultacie zwiększa się komfort podróżowania, zwłaszcza na dalekich trasach.
W 100 proc. elektryczne wspomaganie kierownicy w nowym Dusterze otrzymało nowe nastawy, lepiej dostosowane do jazdy ze średnimi i dużymi prędkościami: przy prędkościach powyżej 70 km/h kierownica staje się nieco „twardsza”. Cennik nowej Dacii Duster przedstawia się tak: