Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Kia Sorento, także w wersji hybrydowej

Gamę Kia Sorrento najnowszej generacji uzupełni zaprezentowany właśnie wariant PHEV.
Kia Sorrento PHEV
KIA Sorento PHEV (fot. KIA)

Kia Sorento, flagowy SUV koreańskiej marki został zaprezentowany w nowej odmianie. Mowa o wersji PHEV, czyli z hybrydowym zespołem napędowym typu plug-in. W ten sposób otrzymano najmocniejszą pod względem mocy wersję w nowej gamie Sorento. Jednocześnie jest to też wersja o najniższej emisji CO2.

Nowa Kia Sorento czwartej generacji to auto skonstruowane na zupełnie nowej platformie stosowanej przez koreańskiego producenta. O ile model bazowy Sorento czwartej generacji Kia zaprezentowała już wcześniej w tym roku, to teraz do gamy największych SUV-ów i topowego modelu w gamie Koreańczyków dołącza wersja hybrydowa typu plug-in. Jest to tym samym drugi zelektryfikowany model nowego Sorento najnowszej generacji (pierwszym jest także hybryda, ale nie plug-in).

Z zewnątrz wyróżnikiem wersji PHEV nowego Sorento jest gniazdko umieszczone na tylnym błotniku (fot. KIA)

Zespół napędowy najnowszego modelu Kia Sorento w wariancie “hybryda plug-in” składa się z turbodoładowanej jednostki benzynowej 1.6 T-GDi generującej moc 180 KM i uzyskującą maksymalny moment obrotowy o wartości 265 Nm. Silnik spalinowy wspomaga jednostka elektryczna o mocy 66,9 kW (niemal 90 KM) i momencie obrotowym 304 Nm. Oczywiście systemowe parametry całego auta to nie proste sumowanie potencjału tych dwóch silników. Całkowita moc napędu koreańskiej hybrydy wynosi 265 KM, a maksymalny moment obrotowy to 350 Nm. Za przeniesienie mocy na koła odpowiada seryjna, sześciostopniowa przekładnia automatyczna.

Producent nie poinformował jeszcze o deklarowanym zasięgu pojazdu podczas jazdy “na samym prądzie”, argumentując, że firma czeka homologację. Z tego samego powodu nie są znane dokładne wyniki pomiaru emisji dwutlenku węgla. Wiadomo jedynie, że najnowsze Sorento typu PHEV ma być pod tym względem najmniej emisyjne ze wszystkich wariantów tego SUV-a. Niemniej możemy pokusić się o pewne oszacowania. Przy znanej pojemności akumulatora, z którego korzysta napęd elektryczny (13,8 kWh), można założyć, że oszczędnie korzystający z zasobów energetycznych kierowca powinien bez zużycia kropli paliwa pokonać ok. 50 km.

Wnętrze wersji PHEV od innych odmian nowego Sorento odróżnia jedynie grafika systemu multimedialnego z monitorowaniem jednostki napędowej (fot. KIA)

W stosunku do pozostałych odmian nowego Sorento wyróżników wersji plug-in jest niewiele. Oczywiście w nadwoziu pojawiło się miejsce podłączenia auta do prądu – na tylnym błotniku. Auto ponadto oznaczono frazą “eco plug-in”. Wnętrze tej odmiany Sorento nie różni się od innych wersji tego modelu. Wyjątek stanowi nowa grafika 12,3-calowego monitora w konsoli centralnej, na którym kierowca może monitorować pracę hybrydowego zespołu napędowego.

Kia Sorento w wersji hybrydowej plug-in z przeznaczeniem na rynki europejskie produkować będzie fabryka Kia Hwasung w Korei. Auto trafi do salonów w Polsce na początku 2021 roku. Producent dla tej wersji będzie oferować standardową 7-letnią gwarancję lub do limitu 150 tys. km. Te same warunki gwarancji dotyczyć będą również akumulatora i elektrycznego silnika.

Według danych ujawnionych przez producenta, w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku, samochody z jakimkolwiek podsystemem elektrycznym w układzie napędowym stanowiły 25,2 proc. całkowitej sprzedaży tej marki w Europie. Pod słowem “jakimkolwiek” kryją się miękkie hybrydy, samochody hybrydowe, hybrydy plug-in oraz auta w pełni elektryczne. Nie znamy jeszcze ceny modelu KIA Sorento PHEV. Producent jej nie ujawnił. Niemniej pewną wskazówką mogą być ceny Sorento tej samej generacji, ale z innymi zespołami napędowymi. Za “zwykłą” hybrydę 1.6 T-GDi HEV 230 KM z napędem na jedną oś zapłacimy od 157900 zł. Natomiast Kia Sorento z wysokoprężnym sinikiem 2.2 CRDi SCR 202 KM, napędem na 4 koła i 8-biegowym automatem startuje od 189900 zł.

Total
0
Shares